Generał Gromosław C. został zatrzymany, bo według CBA przyjmował milionowe łapówki i brał udział w praniu brudnych pieniędzy. Sprawa jest powiązana z prywatyzacją dostawcy energii, firmy Stoen. Jaki udział w prywatyzacji energetycznego potentata miał generał? Tego CBA nie zdradza. Wiadomo natomiast, że jego związki z biznesem mają długą historię.
Gromosław C. kiedyś sam tropił tych, którzy zagrażali państwu. Teraz to państwowe służby wytropiły, że wraz z 4 innymi osobami jest bohaterem afery korupcyjnej. Prywatyzacja warszawskiego dystrybutora energii, firmy Stoen, przed laty kojarzyła się z protestami w Sejmie, usunięciem blokującego mównicę Gabriela Janowskiego i raportem Najwyższej Izby Kontroli. Raport stwierdzał, że prywatyzacja może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzisiaj wychodzi na jaw, że sprzedaż Stoenu niemieckiej spółce RWE miała też, jak twierdzi prokuratura, swoje przestępcze tło, w którym ważną rolę odgrywał Gromosław C.
Generał biznesmen
Gromoslaw C. to absolwent Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadu PRL. Były pracownik MSZ oddelegowany do pracy wywiadowczej w konsulacie generalnym w Chicago, a potem do przedstawicielstwa PRL przy ONZ w Genewie. W końcu w Urzędzie Ochrony Państwa, którego był szefem. Jak znalazł się w biznesie? Zdaniem Piotra Niemczyka, byłego pracownika UOP, to naturalne, że osoby z takim doświadczeniem jak Gromosław C. przechodzą do biznesu, gdzie stają się odpowiedzialni za bezpieczeństwo, informacje niejawne lub zajmują się wywiadem konkurencyjnym.
Generał już nie jako pracownik UOP został członkiem rady nadzorczej PLL LOT w 1997 roku. Prokuratura bada też prywatyzację tej firmy. w 1997 roku generał otwiera też własną firmę doradczą - Doradztwo GC, a lista tych, których jest konsultantem lub w których jest zatrudniony, nie ma końca. W 1997 roku został doradcą zarządu w Mobitel sp. z o. o., w 1998 roku członkiem rady nadzorczych w Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, Zakładach Samochodów Osobowych w Starachowicach i BRE Banku. W tym samym roku został też przewodniczącym rady nadzorczej w Focan SA. W 2002 objął też stanowisko prezesa zarządu w The Quest Group i przewodniczącego rady nadzorczej Wapark sp. z o. o.
Inne prywatyzacje
Jednak postać generała pojawia się też w kontekście innych prywatyzacji. W notatkach Zbigniewa Siemiątkowskiego, szefa służby wywiadu, dotyczących afery Orlenu widnieje zapis :„Jan Kulczyk twierdzi, iż osobą, która pośredniczyła w kontaktach z przedstawicielami ROTCH ENERGY, był Gromosław C. (…) Nie najlepsze obecnie relacje J.K. z G.C. wynikają z roszczeń tego ostatniego do kwoty 1 mln dol za pomoc przy prywatyzacji TP S.A."
J. K. czyli Jan Kulczyk. Generał doradzał mu przy takich przedsięwzięciach, jak przetarg na parkomaty w Warszawie, zakup Rafinerii Gdańskiej czy prywatyzacja TP SA. To za pomoc przy tej ostatniej transakcji Kulczyk miał nie zapłacić C. owego miliona dol. Przed sejmową komisją śledczą ds. Orlenu generał powiedział jednak, że ta kwota była mniejsza.
baj/tr
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24