Dlaczego nastolatkowie sięgają po alkohol? "Skądś dzieci biorą przykład"

Źródło:
TVN24
Dlaczego nastolatkowie sięgają po alkohol. Rozmowa we "Wstajesz i wiesz"
Dlaczego nastolatkowie sięgają po alkohol. Rozmowa we "Wstajesz i wiesz"TVN24
wideo 2/5
Dlaczego nastolatkowi sięgają po alkohol. Rozmowa we "Wstajesz i wiesz"TVN24

Ma zaledwie 15 lat, a na swoim koncie niechlubny rekord - blisko pięć promili alkoholu w organizmie. Niestety nastolatka, którą znaleziono nieprzytomną w Ostrowie Wielkopolskim nie jest zapewne ostatnią osobą, która w takim stanie trafiła do szpitala. Dlaczego tak jest? - Wystarczy spojrzeć na dostępność alkoholu. Ja wiecznie powtarzam, że w środku nocy nie da się kupić chleba, ale alkohol można kupić o każdej porze i wszędzie - mówi Krzysztof Dowgird, dziennikarz Antyradia, który sam zmagał się z nałogiem.

W Krośnie (Podkarpackie) pijany nastolatek prowadził auto. W miejscowości Orzech (Śląsk) 14-latek pod wpływem alkoholu nagle upadł na chodnik i nie dawał oznak życia. W Ostrowie Wielkopolskim policjanci interweniowali w sprawie nieprzytomnej pijanej 15-latki, którą znaleziono leżącą na pomoście nad zalewem. Dziewczyna miała prawie pięć promili alkoholu w organizmie. To zaledwie kilka sytuacji nagłośnionych przez media od kwietnia. Po każdej z nich pojawia się pytanie dlaczego tak się stało i czy kolejnym "rekordom" da się zapobiec.

We "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Rafał Wojda rozmawiał na ten temat z Krzysztofem Dowgirdem, dziennikarzem Antyradia i alkoholikiem, który od ponad 30 lat żyje w trzeźwości.

"W środku nocy nie da się kupić chleba, ale alkohol można kupić o każdej porze i wszędzie"

Podczas rozmowy przytoczono wyniki badań "European School Survey Project on Alcohol and Drugs" z 2021 roku. Wynika z nich, że ponad 30 proc. osób wieku od 15 do 16 lat przynajmniej raz mocno się upiło. Podobne doświadczenie ma ponad 56 proc. nastolatków od 17 do 18 roku życia.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"

- Jakoś mnie nie dziwią te statystyki i myślę, że będzie jeszcze gorzej. Bo tak jest, w takim kraju żyjemy. Wystarczy spojrzeć na dostępność alkoholu. Ja wiecznie powtarzam, że w środku nocy nie da się kupić chleba, ale alkohol można kupić o każdej porze i wszędzie. Dopóki będzie taka dostępność i będzie on tak tani to mnie takie statystki zupełnie nie będą dziwiły - skomentował Krzysztof Dowgird.

Jego zdaniem lobby alkoholowe w Polsce jest bardzo silne, a rządzący - mimo deklaracji - od lat nie robią nic, by tę sytuację zmienić.

- Paliwo drożeje, a gorzała stoi na takim samym poziomie na jakim była. Kiedy je przestawałem pić 32 lata temu, za swoją dużą pensję dyrektorską byłem w stanie kupić raptem 30 butelek. Dzisiaj za 500 plus możesz sobie kupić 25 butelek alkoholu. Lobby alkoholowe w tym kraju jest tak mocne, że tu się naprawdę nic nie dzieje - powiedział dziennikarz Antyradia.

"Skądś dzieci biorą przykład"

Dowgird przypomniał w studiu historię sprzed kilkunastu lat, gdy przygotowywał materiał do radia. Wtedy również spotkał w szpitalu dziewczynę, która miała blisko pięć promili w organizmie.

- Cały szpital zleciał się, żeby zobaczyć jak wygląda taka rekordzistka. Teraz mamy drugą, tylko ta była w gorszym stanie. Jak za rok zaprosisz mnie do studia to okaże się, że ten rekord znowu został przez kogoś pobity. W czasie, gdy ja zaczynałem pić, cztery promile to była śmiertelna dawka. Teraz pięć promili ma piętnastolatka i wychodzi z tego po dwóch dniach - stwierdził.

Gość Rafała Wojdy zwrócił również uwagę na to, że "dzieci skądś biorą przykład". Patrząc na rodziców, dla których spędzanie wolnego czasu nieodzownie łączy się ze spożywaniem alkoholu, trudno by same nie próbowały pójść w ich ślady.

- Alkoholizm to jest ciężka choroba, na którą można umrzeć. Od czasu kiedy, ja jestem trzeźwy obok mnie zmarło 59 osób, które zaczynały ze mną. Oni mogli żyć, ale nie dali sobie szansy - podsumował.

ZOBACZ MATERIAŁ W TVN24 GO: "Zaczęły im puszczać hamulce. Odbieram około 30 procent więcej telefonów"

Stan 15-latki był ciężki, musieli ją wentylować mechanicznie

Pijaną 15-latkę znaleziono w Ostrowie Wielkopolskim w poniedziałek. Jej stan określano na początku jako ciężki. Dziewczyna była nieprzytomna, nie oddychała samodzielnie. W środę lekarze przekazali, że sytuacja się poprawiła. Pacjentka oddycha już samodzielnie.

Ostrowska policja wyjaśniła już okoliczności zdarzenia. Okazało się, że 15-latka spożywała wódkę z grupą znajomych. I to właśnie jedna z tych nieletnich osób zakupiła alkohol w sklepie. Sprawą nieletnich zajmie się sąd rodzinny. Konsekwencji nie uniknie też sprzedawczyni. 48-latka już usłyszała zarzuty. Ponadto policja wystąpi z wnioskiem o odebranie sklepowi koncesji na sprzedaż alkoholu.

Autorka/Autor:aa/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Główny Inspektorat Sanitarny w piątek opublikował ostrzeżenia przed trzema partiami herbat różnych marek. W dwóch przypadkach stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, a w jednym przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu - antrachinonu.

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Źródło:
tvn24.pl

Mateusz Morawiecki w piątek zagłosował za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu dotyczącego powrotu do kompromisu aborcyjnego. Tymczasem jeszcze niedawno mówił, że "zawsze był zwolennikiem kompromisu aborcyjnego". Niedługo po głosowaniu były premier wytłumaczył swoje głosowanie "omyłką".

Morawiecki tłumaczy się po głosowaniu w sprawie aborcji. "Omyłkowo zagłosowałem"

Morawiecki tłumaczy się po głosowaniu w sprawie aborcji. "Omyłkowo zagłosowałem"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Panie premierze, macie większość? - zapytała reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska szefa rządu Donalda Tuska wchodzącego do Sejmu, przed rozpoczynającym się dziś o godzinie 14 blokiem głosowań. Premier niemal nie mógł mówić.

Reporterka "Faktów" TVN: panie premierze, macie większość? Tusk: straciłem głos

Reporterka "Faktów" TVN: panie premierze, macie większość? Tusk: straciłem głos

Źródło:
TVN24

Polskie MSZ ostrzega podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu. W komunikacie resortu wskazano, że "nie można wykluczyć" eskalacji zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie, co spowodowałoby znaczne trudności w opuszczeniu regionu.

MSZ ostrzega Polaków. Możliwa "nagła eskalacja działań zbrojnych"

MSZ ostrzega Polaków. Możliwa "nagła eskalacja działań zbrojnych"

Źródło:
PAP

Iran może zaatakować Izrael jeszcze w piątek. Spodziewają się tego władze w Waszyngtonie - podała telewizja CBS News, która powołuje się na przedstawicieli amerykańskiej administracji. Iran może uderzyć za pomocą ponad setki dronów i dziesiątek rakiet - czytamy.

CBS News: USA spodziewają się ataku Iranu na Izrael jeszcze w piątek

CBS News: USA spodziewają się ataku Iranu na Izrael jeszcze w piątek

Źródło:
PAP, BBC

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

W czasie piątkowej dyskusji na temat zmiany prawa aborcyjnego doszło w Sejmie do spięcia pomiędzy Adamem Gomołą i Jarosławem Kaczyńskim. - Zamiast zamawiać sobie obiady u pani magister Przyłębskiej, zamówił pan sobie wyrok skazujący kobiety na zmuszanie do heroizmu - mówił Gomoła do prezesa PiS. W odpowiedzi Kaczyński oskarżył go o rozpowszechnianie "goebbelsowskiej propagandy".

Spięcie prezesa PiS z najmłodszym posłem. Oskarżenia o "goebbelsowską propagandę"

Spięcie prezesa PiS z najmłodszym posłem. Oskarżenia o "goebbelsowską propagandę"

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie zdecydowali o skierowaniu wszystkich czterech projektów w sprawie aborcji do dalszych prac. Większość parlamentarna odrzuciła w piątkowych głosowaniach wnioski PiS i Konfederacji aby natychmiast zakończyć prace nad zmianami liberalizującymi zasady dokonywania aborcji w Polsce.

Sejm zagłosował w sprawie aborcji

Sejm zagłosował w sprawie aborcji

Źródło:
TVN24, PAP

Podczas piątkowego bloku głosowań wystąpienie jednego z posłów PO przerwały śpiewy z sali sejmowej. - Po ostatnich wystąpieniach w hotelu poselskim, ale też po tym, co słychać na tej sali, złożę formalny wniosek do prezydium Sejmu o powołanie chóru wysokiej izby - zareagował marszałek Szymon Hołownia.

Śpiewy w hotelu, śpiewy w Sejmie. Hołownia: złożę formalny wniosek o powołanie chóru

Śpiewy w hotelu, śpiewy w Sejmie. Hołownia: złożę formalny wniosek o powołanie chóru

Źródło:
tvn24.pl

Czeka nas niełatwa droga, ale wierzę, że finałem będzie taka zmiana prawa, która da poczucie polskiej kobiecie, że nie jest obiektem ataku, pogardy czy lekceważenia, tylko że staje się podmiotem, który decyduje o sobie - powiedział premier Donald Tusk w piątek po sejmowych głosowaniach nad ustawami aborcyjnymi.

Tusk o czterech projektach i "fundamentalnych prawach kobiet". "Pójdziemy w dobrą stronę"

Tusk o czterech projektach i "fundamentalnych prawach kobiet". "Pójdziemy w dobrą stronę"

Źródło:
TVN24, PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapewnił w piątek, że sprawdzi, czy "prezes Kaczyński dalej się porusza z tą ochroną prywatną". - Na pewno ona jest nieuzbrojona - zaznaczył wyraźnie. Tłumaczył też kwestię sejmowych przepustek dla ochroniarzy, podkreślając, że Kancelaria Sejmu "po prostu wierzy klubom", gdy te korzystają z puli wejściówek i komuś je wręczają.

Hołownia o ochronie Kaczyńskiego w Sejmie: na pewno jest nieuzbrojona

Hołownia o ochronie Kaczyńskiego w Sejmie: na pewno jest nieuzbrojona

Źródło:
TVN24

Cena soku pomarańczowego w sklepach wzrosła w ciągu roku o jedną trzecią. - W 2023 roku mieliśmy zestaw problemów, które dotknęły dwa kluczowe dla rynku państwa: Brazylię i USA. To, z czym mierzymy się obecnie, to pokłosie tych kłopotów – ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska.

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk powołał Mirosława Czekaja na prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. W ostatnich latach Czekaj pełnił funkcję skarbnika Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie odpowiadał między innymi za politykę finansową, gospodarkę i współpracę z instytucjami finansowymi. Pierwszą wiceprezes BGK została Marta Postuła.

Państwowy bank z nowym prezesem

Państwowy bank z nowym prezesem

Źródło:
PAP

Filip Czernicki został nowym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny. Takiego wyboru dokonała rada nadzorcza spółki CPK w postępowaniu kwalifikacyjnym. Rada nadzorcza wybrała również Marcina Michalskiego na członka zarządu.

Jest nowy prezes CPK

Jest nowy prezes CPK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Gorzowie Wielkopolskim doszło do pożaru dachu Akademii im. Jakuba z Paradyża. Spłonęły dach i poddasze. Ogień rozprzestrzenił się na pobliski budynek, a także na piętro niżej. Strażakom udało się opanować żywioł po kilku godzinach akcji, a dogaszanie może potrwać nawet do sobotniego poranka. Nieznane są przyczyny wybuchu pożaru. Prezydent miasta Jacek Wójcicki mówi o "przepotężnej skali zniszczeń".

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Chciał dawać przykład swojemu synowi, był bardzo zaangażowanym i dobrym ojcem. Pozostawił po sobie wielką pustkę - w rozmowie ze szwedzkimi mediami mówi siostra zastrzelonego w Sztokholmie Polaka. 39-latek w środę zginął na oczach swojego 12-letniego syna. Po śmierci Polaka w miejscu, gdzie doszło do tragedii, gromadzili się ludzie, którzy zapalali znicze i wspominali mężczyznę.

Polak zastrzelony w Sztokholmie. Siostra: chciał dawać przykład swojemu synowi

Polak zastrzelony w Sztokholmie. Siostra: chciał dawać przykład swojemu synowi

Źródło:
Aftonbladet, tvn24.pl

Trwa śledztwo w sprawie funkcjonowania w Orlenie zorganizowanej grupy przestępczej ustawiającej przetargi. - Postępowanie zostało wszczęte w listopadzie 2023 roku. Podstawą były materiały przesłane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował w piątek TVN24 prokurator Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jak przekazał, gdyby zmowa się udała, szacowane szkody dla płockiego koncernu "szłyby w setki milionów złotych". Jako pierwszy o sprawie poinformował Onet.

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Źródło:
tvn24.pl

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

W nocy ze środy na czwartek w hotelu sejmowym odbyła się głośna impreza z udziałem posłów. Jej hitem miała być przeróbka utworu zespołu Myslovitz, która nawiązuje do skandalu z udziałem Grzegorza Brauna z Konfederacji. - Byłem tam tylko przez chwilę. Czy głośno śpiewałem? Nie - powiedział "Super Expressowi" poseł klubu PiS Kamil Bortniczuk.

"Dzika impreza" i piosenka o Grzegorzu Braunie w hotelu sejmowym

"Dzika impreza" i piosenka o Grzegorzu Braunie w hotelu sejmowym

Źródło:
"Super Express", tvn24.pl

Pracował w jednym zakładzie z młodszym o cztery lata Jerzym Kukuczką. Dzielili pasję - wspinanie. Po śmierci Kukuczki, Ignacy Walenty Nendza wychowywał jego synów. Kukuczka zmarł 35 lat temu pod szczytem Lhotse, Nendza w Katowicach w miniony czwartek w wieku 80 lat.

"Walek" Nendza nie żyje. Był przyjacielem Jerzego Kukuczki

"Walek" Nendza nie żyje. Był przyjacielem Jerzego Kukuczki

Źródło:
Klub Wysokogórski Katowice, Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, tvn24.pl

Informacja, że chcemy realizować program Mieszkanie na start, wywołała ogromną falę hejtu - stwierdził w czwartek w radiowym wywiadzie Krzysztof Hetman, szef resortu rozwoju i technologii. O dodatkowy komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ministerstwo.

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim przemieszczała się kolumna pojazdów wojskowych, jeden z nich wypadł z drogi i zjechał do rowu. Nikomu nic się nie stało.

Wojskowy pojazd zjechał z drogi do rowu i się przewrócił. Był częścią kolumny Sił Zbrojnych USA

Wojskowy pojazd zjechał z drogi do rowu i się przewrócił. Był częścią kolumny Sił Zbrojnych USA

Źródło:
tvnwarszwa.pl

W piątek rano na oddanym dwa tygodnie temu moście pieszo-rowerowym w Warszawie pojawili się pracownicy wykonawcy. Jego część została wygrodzona barierkami. W Zarządzie Dróg Miejskich usłyszeliśmy, że trwają drobne prace związane z regulacją śrub w barierkach.

Robotnicy i barierki na nowym moście

Robotnicy i barierki na nowym moście

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Gunnar Beck, europoseł skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), stracił immunitet. Parlament Europejski podjął decyzję o uchyleniu go w związku z domniemaną kradzieżą próbek w jednym z niemieckich domów towarowych. Zdaniem Becka zarzuty wobec niego "są bezpodstawne" i motywowane politycznie.

Europoseł miał ukraść próbki w sklepie. Stracił immunitet

Europoseł miał ukraść próbki w sklepie. Stracił immunitet

Źródło:
PAP, Spiegel

Jak przedstawiciele pokolenia Z widzą swoją przyszłość? Między innymi o to zapytali młodych Polaków autorzy raportu "Gen Z o sobie i otaczającym ich świecie. Jakie są polskie zetki?". Rodzina dla nich "nie stanowi ultrapriorytetu", inne wartości stawiają wyżej.

Ślub, dzieci, kariera? Jak pokolenie Z widzi swoją przyszłość

Ślub, dzieci, kariera? Jak pokolenie Z widzi swoją przyszłość

Źródło:
TVN24.pl

Grupa turystów w południowo-zachodnich Chinach została zamknięta na kilka godzin w sklepie z pościelą po tym, jak odmówili zakupów - podają lokalne media. I zwracają uwagę, że to częste zjawisko. Tanie biura podróży mają zarabiać na prowizjach przekazywanych im przez sklepy, do których prowadzone są całe grupy wycieczkowe.

Nie chcieli zrobić zakupów, zostali uwięzieni w sklepie na kilka godzin

Nie chcieli zrobić zakupów, zostali uwięzieni w sklepie na kilka godzin

Źródło:
South China Morning Post, BBC, Los Angeles Times

Patrzeć na ręce politykom i nie lekceważyć roli sztucznej inteligencji. Fact-checkerzy i eksperci opisujący dezinformację dyskutują o największych wyzwaniach mediów i edukacji. Komentują również drugą edycję raportu "Dezinformacja oczami Polaków. Edycja 2024". Do serwisów fact-checkingowych apelują o lepszą komunikację, a do całego społeczeństwa o stawianie na edukację medialną.

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

Źródło:
Konkret24

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich mają dość nadmiernej turystyki. W piątek na wyspach rozpoczął się strajk głodowy, który ma zwrócić uwagę na problemy windowania cen i niszczenia środowiska naturalnego. Zjawiska te, zdaniem mieszkańców, są konsekwencją rosnącej liczby osób co roku odwiedzających Wyspy Kanaryjskiej.

Strajk głodowy na Wyspach Kanaryjskich. Mają dość turystów

Strajk głodowy na Wyspach Kanaryjskich. Mają dość turystów

Źródło:
CNN, Euronews

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi społeczności łowiecko-zbierackich. Na dawnym cmentarzu w Argentynie archeolodzy odnaleźli szczątki przedstawiciela gatunku Dusicyon avus, wymarłego kuzyna dzisiejszych psowatych. Sposób pochówku zwierzęcia wskazywał na to, że było ono bliskim towarzyszem jednego z ówczesnych mieszkańców Patagonii.

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Źródło:
CNN, NY Times

Ptak naśladował dźwięk syreny policyjnej w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Zwierzęciu udało się niemal idealnie odwzorować charakterystyczny odgłos towarzyszący przejazdowi auta na sygnale. Jak potwierdzili funkcjonariusze w mediach społecznościowych, to wcale nie spóźniony żart primaaprilisowy.

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Źródło:
Reuters, BBC, All About Birds

IMGW opublikował prognozę alertów na kolejne dni. Synoptycy ostrzegają, że w weekend w ponad połowie województw pojawić się mogą burze. Zagrożenie stanowić może także silny wiatr.

Jeden dzień weekendu z burzami i wiatrem. Gdzie może zrobić się groźnie

Jeden dzień weekendu z burzami i wiatrem. Gdzie może zrobić się groźnie

Źródło:
IMGW

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl