TVN24 | Polska

"Musimy zrobić wszystko, aby liderem opozycji jak najszybciej został Jarosław Kaczyński"

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
TVN24
Zgorzelski: opozycja musi zrobić wszystko, aby liderem opozycji jak najszybciej został Jarosław Kaczyński
Zgorzelski: opozycja musi zrobić wszystko, aby liderem opozycji jak najszybciej został Jarosław Kaczyńskitvn24
wideo 2/5
tvn24Zgorzelski: opozycja musi zrobić wszystko, aby liderem opozycji jak najszybciej został Jarosław Kaczyński

Jakiś rodzaj debaty jest możliwy z kimś, kto przestrzega podstawowych reguł dyskusji - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Politycy komentowali słowa pełniącego obowiązki przewodniczącego PO Donalda Tuska, który wezwał do debaty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem wicemarszałka Senatu Piotra Zgorzelskiego (PSL-Koalicja Polska) opozycja musi "zrobić wszystko, aby liderem opozycji jak najszybciej został Jarosław Kaczyński".

W poniedziałek na Długim Targu w Gdańsku pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, mówiąc o Jarosławie Kaczyńskim podkreślił, że nie ma w Polsce lepszego fachowca od dzielenia, naznaczania ludzi, od dzielenia narodu polskiego na zwalczające się mniejszości, na kłócące się grupy i rodziny. - To udało mu się mistrzowsko w ciągu tych sześciu lat - powiedział o prezesie PiS.

OGLĄDAJ CAŁE WYSTĄPIENIE DONALDA TUSKA W GDAŃSKU W TVN24 GO

Dodał, że istotą demokracji nie jest "napuszczanie ludzi na siebie, tylko rolą liderów jest chronić ludzi przed konfliktem i brać na siebie konfrontację".

- Panie Kaczyński, wyjdź z tej swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz na udeptanej ziemi wymienić się argumentami, zostaw ludzi w świętym spokoju, daj im normalnie ze sobą rozmawiać. Chcesz konfrontacji, chcesz naprawdę poważnego starcia na argumenty, chcesz poważnej rozmowy o Polsce, jestem do dyspozycji wszędzie, gdzie chcesz. Wyjdź z tej jaskini, nie bój się, nie wstydź się - wzywał Tusk prezesa PiS.

Tusk do Kaczyńskiego: wyjdź ze swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz wymienić się argumentami
Tusk do Kaczyńskiego: wyjdź ze swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz wymienić się argumentami

Złożoną Kaczyńskiemu przez Tuska propozycję komentowali we wtorek politycy opozycji.

Wicerzecznik PiS: obraza dla rozumu

W poniedziałek wieczorem w Polskim Radiu 24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel był pytany, czy będzie namawiał prezesa PiS do spotkania i wymiany argumentów z Tuskiem. Odparł, że "jakaś wymiana argumentów, jakiś rodzaj debaty jest możliwy z kimś, kto przestrzega podstawowych reguł dyskusji".

Jarosław Kaczyńskikonkret24

- Mielibyśmy w ogóle rozważać debatę z kimś, kto zapewniał Polaków i dziennikarzy na konferencji prasowej, patrząc im w oczy, że nie wybiera się za granicę, do Brukseli, że jest wielce zaszczycony, pełniąc funkcję polskiego premiera tylko po to, żeby kilka miesięcy później spakować się, wsiąść w samolot i polecieć do Brukseli? Mielibyśmy rozmawiać o debacie z kimś, kto w żywe oczy kłamie Polakom, sugerując, że to PO, że to Ewa Kopacz wymyśliła 500 plus? Przecież to jest obraza dla rozumu - powiedział Fogiel.

Grabarczyk: Tusk nie uciekł

Tę wypowiedź komentował Cezary Grabarczyk (Koalicja Obywatelska). Jak mówił, Tusk "po pierwsze nie uciekł, tylko stał się najważniejszym polskim politykiem w strukturach europejskich". - Prawo i Sprawiedliwość mogło wykorzystać ten potencjał, poszło inną ścieżką, wybrało wariant konfrontacji z Unią Europejską - dodał.

Jak mówił, "dziś Donald Tusk wraca do Polski i prostym językiem przypomina Polakom, że nasze miejsce jest w Unii Europejskiej". - A politycy są odpowiedzialni przed suwerenem, wczoraj (Tusk - red.) w piękny sposób przypomniał istotę tego pojęcia i wezwał Kaczyńskiego do debaty, by rozmawiać o tym, co najważniejsze jest tu, nad Wisłą - mówił Grabarczyk. 

Grabarczyk: Tusk wezwał Kaczyńskiego, by rozmawiać o tym, co najważniejsze nad Wisłą
Grabarczyk: Tusk wezwał Kaczyńskiego, by rozmawiać o tym, co najważniejsze nad WisłąTVN24

Zgorzelski: liderzy opozycji muszą się porozumieć

Zdaniem wicemarszałka Senatu Piotra Zgorzelskiego (PSL-Koalicja Polska) opozycja musi "zrobić wszystko, aby liderem opozycji jak najszybciej został Jarosław Kaczyński". - Na opozycji nie ma lidera, są partie polityczne, które mają swoich przywódców, którzy powinni się mądrze porozumieć, aby wygrać najbliższe wybory parlamentarne - dodał. 

Zgorzelski: opozycja musi zrobić wszystko, aby liderem opozycji jak najszybciej został Jarosław Kaczyński
Zgorzelski: opozycja musi zrobić wszystko, aby liderem opozycji jak najszybciej został Jarosław Kaczyńskitvn24

Dopytywany odparł, że "Władysław Kosiniak-Kamysz niejednokrotnie apelował o debatę i zapraszał przy otwartej kurtynie tych wszystkich przedstawicieli partii rządzącej i nie tylko, którzy chcą debatować w sprawach ważnych dla naszego kraju". 

Jak mówił szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, "żeby wygrać wybory z PiS-em, nie wolno zrobić jednej listy wyborczej, która będzie skłaniała do tego, żeby wyborca nie miał wyboru, bo wtedy może zagłosować na PiS". - Trzeba dać różne alternatywy. Ja jestem zwolennikiem bloku chadeckiego i lewicowego. To jest oferta, która będzie gospodarowała całą scenę, czyli może w przyszłości zastąpić PiS - dodał. 

Gawkowski: to jest oferta, która będzie gospodarowała całą scenę
Gawkowski: to jest oferta, która będzie gospodarowała całą scenęTVN24

Autor:pp/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości