Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty dający ministrom edukacji i kultury możliwość zlecania opracowania i wydania podręczników szkolnych lub ich części. Projekt związany jest z zapowiedzią bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów.
W przypadku ministra kultury chodzi o możliwość zlecania opracowania i wydania podręczników dla uczniów ze szkół artystycznych.
W resortach oceniane od początku
Jednocześnie zaproponowano wprowadzenie mechanizmu dopuszczenia do użytku szkolnego tych podręczników z mocy prawa - zamawiać je będą resorty edukacji i kultury.
Jakość podręczników, a w szczególności poprawność merytoryczna, dydaktyczna i wychowawcza, ma być weryfikowana na etapie ich przygotowania i odbioru. Do tej pory obydwa ministerstwa jedynie dopuszczały do użytku szkolnego podręczniki na wniosek podmiotu posiadającego do niego autorskie prawa majątkowe, czyli prywatnych wydawców.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Początek programu "darmowy podręcznik"
"Zaproponowane zmiany oznaczają wprowadzenie do systemu prawnego rozwiązań, które umożliwią podjęcie przez rząd działań zmierzających do zwiększenia dostępności podręczników. W przypadku podjęcia decyzji o skorzystaniu z uprawnień, jakie wprowadza ten projekt ustawy, efektem będzie zwiększenie dostępności podręczników do wybranych przedmiotów nauczania i zajęć" - napisano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu. Zaznaczono, że projekt jest początkiem realizacji projektu „darmowy podręcznik”.
10 stycznia, przedstawiając plany rządu na ten rok premier Donald Tusk, poinformował, że od 1 września 2014 r. dzieci, które pójdą do I klasy szkoły podstawowej, otrzymają darmowy podręcznik. Zaznaczył, że będzie to jedyna książka, która obowiązywać będzie w pierwszej klasie. Tusk dodał, że w 2015 r. z bezpłatnych podręczników skorzystają pierwszo- i drugoklasiści.
Podręczniki kosztują rodziców najwięcej
W Polsce podręczniki i całe wyposażenie potrzebne do szkoły kupują rodzice. Z przeprowadzonego jesienią 2013 r. sondażu CBOS wynika, że wśród wydatków ponoszonych przez rodziców na wyposażenie dzieci do szkoły największą pozycję w budżecie stanowił zakup podręczników szkolnych. Przeciętnie to 382 zł w przeliczeniu na jedno dziecko.
Część rodzin może dostać dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna". W 2013 r. programem objęci zostali uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, klasy V szkoły podstawowej oraz klasy II szkoły ponadgimnazjalnej, w tym odpowiednich klas szkół artystycznych. Są to uczniowie klas najmłodszych oraz uczniowie pierwszych roczników uczących się zgodnie z nową podstawą programową nauczania. O przyznaniu im dofinansowania decyduje dochód na osobę w rodzinie.
Bez konsultacji, bo czas nagli
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji przypomniano, że obowiązujące przepisy przewidują również możliwość dofinansowania przez ministra edukacji podręczników dla uczniów niepełnosprawnych i dla mniejszości narodowych. Możliwe jest także dotowanie podręczników do kształcenia zawodowego.
"Z uwagi na pilność sprawy i potrzebę niezwłocznego jej rozstrzygnięcia przez radę ministrów, projekt nie był kierowany do uzgodnień międzyresortowych konsultacji, publicznych i opiniowania. Ze względu na ograniczony zakres zmiany, która polega wyłącznie na wprowadzeniu dla właściwych ministrów możliwości zlecania opracowania i wydania podręcznika (lub jego części), zrezygnowano z przeprowadzania konsultacji publicznych" - poinformował we wtorek w komunikacie Paweł Jurek z Biura Prasowego MEN.
Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o systemie oświaty dyrektor szkoły do 15 czerwca musi podać do publicznej wiadomości zestaw podręczników, które będą obowiązywać od początku następnego roku szkolnego.
Autor: adso/kka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN