Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Prezydent Andrzej Duda przemawiał podczas uroczystych obchodów 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego
Prezydent Andrzej Duda przemawiał podczas uroczystych obchodów 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego
TVN24
Prezydent Andrzej Duda przemawiał podczas uroczystych obchodów 41. rocznicy podpisania Porozumienia KatowickiegoTVN24

Porozumienie Katowickie było fundamentalne dla powstania Solidarności – mówił w sobotę w Dąbrowie Górniczej prezydent Andrzej Duda, podczas obchodów 41. rocznicy podpisania z komunistyczną władzą jednego z czterech porozumień sierpniowych. List do uczestników uroczystości skierowali także premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Prezydent wręczył też na Śląsku odznaczenia kilkudziesięciu byłym działaczom opozycji antykomunistycznej.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w sobotę w Dąbrowie Górniczej w uroczystych obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego, zwanego także dąbrowskim, i powstania NSZZ "Solidarność". Złożył też wieniec przed pomnikiem Porozumienia Katowickiego – jednego z czterech, obok Szczecińskiego, Gdańskiego i Jastrzębskiego, porozumień sierpniowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Andrzej Duda: to jedno z najważniejszych porozumień, fundamentalne dla powstania Solidarności

Podczas uroczystości Andrzej Duda mówił, że "to jedno z najważniejszych porozumień, jakie wtedy zostały zawarte, fundamentalne dla powstania Solidarności".

- Chodziło o to, by nie powstało wiele związków zawodowych, by nie miały one charakteru branżowego, by nie można było mówić: tu mamy związek liczący tyle tysięcy ludzi, tu tyle tysięcy. Nie, powstał jeden samorządny związek Solidarność, zrzeszający dziesięć milionów Polaków, będący największym takim ruchem społecznym w ogóle chyba w historii świata. To była właśnie istota tamtej przemiany i to zostało doprecyzowane tutaj – powiedział.

- Dlatego wśród tych czterech porozumień, które tak uroczyście obchodzimy, poczynając od Szczecińskiego, poprzez Gdańskie, Jastrzębskie, aż do Dąbrowskiego – to dąbrowskie ma znaczenie spinające, to dąbrowskie stało się później już bezpośrednią przesłanką do tego, aby stworzyć Solidarność jako jeden niezależny samorządny związek zawodowy polskich robotników, polskich pracowników - kontynuował.

Prezydent w Dąbrowie Górniczej: naród nie dał się podzielić, nie dał się zniszczyć

Jak mówił Andrzej Duda, wynegocjowanie i podpisanie porozumienia wymagało wielkiej siły i ciężkich negocjacji, bo władza komunistyczna to nie byli ludzie nieinteligentni. Mieli też za sobą cały aparat wielkiego doświadczenia organizacyjnego i propagandowego.

- Od dziesiątków lat cały czas pracowali nad tym, jak oszukiwać ludzi, jak ludzi wykiwać. Tutaj w końcu ich wykiwano. Doprowadzono do tego, że już nie było wyjścia, bo stworzyła się dzięki temu porozumieniu podstawa prawna do tego, by zarejestrować jeden związek – powiedział.

Wskazywał, że "ten wniosek rejestracyjny właśnie stąd, właśnie z tej organizacji zakładowej tutaj, z Huty Katowice, a więc z Dąbrowy Górniczej, był pierwszym, który został złożony o rejestrację NSZZ 'Solidarność'".

- To był wielki czas, bo naród rzeczywiście nie dał się podzielić, nie dał się zniszczyć, ani wtedy, ani potem stanem wojennym - podkreślił prezydent. Jak dodał, "nigdy też Solidarność nie dała się sprowadzić na manowce chwycenia za broń, aby umożliwić brutalną, całkowitą pacyfikację".

- To było zwycięstwo metodami pokojowymi, to było zwycięstwo metodami demokratycznymi, zgodnie ze wszystkimi standardami światowymi, zgodnie ze wszystkimi zasadami, jakimi kieruje się ruch robotniczy krajów demokratycznych, ruch związkowy. Poprzez strajk, poprzez działania, które w normalnych warunkach są działaniami legalnymi, poprzez domaganie się wolności słowa, wolności zrzeszania się, poprzez pokojowe manifestacje - dodał.

Rozpłochowski: tutaj narodziła się rewolucja o jednym z najbardziej antykomunistycznych charakterów

Porozumienie, którego najważniejsze zapisy parafowano 11 września 1980 roku w Hucie Katowice, przypieczętowało wcześniejsze porozumienia z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia-Zdroju. Jednym z najważniejszych uzgodnień była gwarancja, że Porozumienie Gdańskie, dające możliwość tworzenia wolnych związków zawodowych, ma moc obowiązującą na terenie całej Polski. Stworzyło to formalno-prawne warunki do tego, by mógł powstać ogólnopolski ruch związkowy Solidarność.

Przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Hucie Katowice w 1980 roku Andrzej Rozpłochowski wspominał podczas uroczystości, że ten kombinat był "oczkiem w głowie komunistów", wizytowanym przez Leonida Breżniewa.

- Tutaj, gdzie być się może nie spodziewali, gdzie było to czerwone gniazdo os, gdzie szeroki tor z Sowietów doprowadzał rudę, a wywoził, co chciał, narodziła się rewolucja o jednym z najbardziej antykomunistycznych charakterów – powiedział przywódca strajku z 1980 roku i jeden z sygnatariuszy porozumienia.

Przewodniczący Solidarności: porozumienie było impulsem pokazującym, że możemy się zrzeszać

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda ocenił, że postulaty i porozumienie podpisane w Hucie Katowice można uznać za projekt ustawy o związkach zawodowych. - Były o epokę do przodu – powiedział.

- To porozumienie było bardzo ważnym impulsem pokazującym, że możemy się zrzeszać w wolnych związkach zawodowych i powstał jedyny, jednolity związek, oparty o wartości chrześcijańskie i naukę społeczną Kościoła, który nie odejdzie od stołu negocjacji, jeśli nie rozwiąże problemu każdego pracownika, nie tylko wybranej grupy zawodowej. Nigdy nie negocjujemy kosztem drugiego pracownika, każdy pracownik jest tak samo ważny, to jest wielki plus jednolitego związku zawodowego Solidarność – mówił.

Premier w liście: choć ludzi można zakuć w kajdany, to nie można im wyrwać z serca pragnienia wolności

List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki, a odczytała go posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska z Prawa i Sprawiedliwości.

"Mija 41 lat od powstania Solidarności, 41 lat od wydarzeń, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić istnienie niepodległej Polski, 41 lat od momentu, który na zawsze odmienił los naszej ojczyzny, ale i całego świata" - napisał szef rządu w liście.

Według premiera "w historii XX wieku trudno szukać narodu, który ucierpiał tyle, ile naród polski". Według niego "zdrowy rozsądek podpowiadałby, że Sierpień 1980 roku nie miał prawa się wydarzyć, że naród ciemiężony przez tyle lat nie ma prawa się podnieść". "A jednak stało się, bo choć ludzi można zakuć w kajdany, to nie można im wyrwać z serca pragnienia wolności" - podkreślił.

Mateusz Morawiecki uznał, że "Solidarność była dla całego świata prawdziwym objawieniem". "Obnażyła pierwsze i największe kłamstwo komunizmu, komuniści nigdy nie reprezentowali ludu. To nie sierp i młot, ale pięść i karabin były jego prawdziwymi symbolami" - dodał. Zwrócił uwagę, że "strach przed sowieckim imperium rozlał się przez całe lata na cały świat", a "wyzwania komunizmowi nie potrafiły rzucić największe potęgi".

"Ale zrobili to Polacy, ludzie Solidarności udowodnili, że nie ma takiej siły, która jest zdolna złamać polskiego ducha" - napisał premier. Ocenił też, że fenomen Solidarności nie polega tylko na tym, że była ruchem antykomunistycznym. "Solidarność była wszystkim, była przede wszystkim eksplozją twórczej mocy, projektem pomyślenia świata na nowo, autentyczną rewolucją godności" - przekonywał w liście.

"Dlatego dziś, wracając myślami do Sierpnia 80. roku nie patrzymy na przeszłość, która zakrzepła w kamieniu. Dlatego dziś, 41 lat od podpisania Porozumienia Katowickiego, tego czwartego z sierpniowych porozumień między władzami PRL, a robotnikami, jesteśmy jej winni zdecydowanie więcej, niż pamięć. Jesteśmy zobowiązani do wierności jej przesłaniu" - oświadczył.

"Wyraz naszego największego szacunku i wdzięczności może i musi być tylko jeden - ciągle zmierzać w kierunku, który na horyzoncie oświetla gwiazda Solidarności" - podsumował premier.

List do uczestników uroczystości skierowała także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a odczytał go poseł PiS Waldemar Andzel. Marszałek Sejmu zwróciła uwagę na siłę i determinację negocjujących wówczas w Hucie Katowice z komunistyczną władzą, a zawarte porozumienie określiła jako swoistą klamrę spajającą umowy ze Szczecina, Gdańska i Jastrzębia Zdroju.

Prezydent wręczył odznaczenia byłym działaczom opozycji antykomunistycznej

Wieńce pod pomnikiem Porozumienia Katowickiego złożyli m.in. parlamentarzyści, minister – członek Rady Ministrów Michał Wójcik, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz członkini zarządu województwa śląskiego Beata Białowąs, a także prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem Porozumienia Katowickiego prezydent Andrzej Duda udał się do Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, gdzie wręczył odznaczenia 38 osobom, byłym działaczom opozycji antykomunistycznej.

- Jestem ogromnie dumny i zaszczycony, że mogłem wręczyć państwu te odznaczenia. To był wielki czas pod względem ducha i skutków, które przyniósł w postaci suwerennej, niepodległej, wolnej Polski, która z podniesioną głową walczy o swoją pozycję, która jej się należy – podkreślał prezydent.

Lista odznaczonych

W uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i publicznej, za działalność na rzecz transformacji ustrojowej w Polsce Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony działacz opozycyjny, senator kilku kadencji i wiceprzewodniczący Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej, związkowej i społecznej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Jan Cegielski, Janusz Drozd, Karol Gwoździewicz, Stanisław Kruszyński, Zbigniew Kupisiewicz, Jan Malarek, Ryszard Nikodem, Zofia Nowicka, Marek Nowicki, Maciej Ratajczyk, Franciszek Serafin, Ryszard Skubek, Krystyna Staniszewska, Andrzej Staszewski, Adam Żabicki, Marian Żukowski.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Kazimierz Biskupek, Zygmunt Cieślicki, Józef Fela, Andrzej Kampa, Eugeniusz Karasiński, Stanisław Knap, Józef Kowalski, Epifaniusz Koźma, Marek Linczowski, Jan Romański, Zbigniew Siemaszko, ks. Andrzej Stasiak, Andrzej Tomaszewski, Kazimierz Zadłużny.

Za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali Stanisław Janik, ks. Stanisław Kocot, Ewa Linczowska, Michał Luty, Grzegorz Opala, Janina Szymanowicz, Lucjan Zaremba.

Autorka/Autor:akr

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Kandydat PiS na prezydenta i prezes IPN Karol Nawrocki powiedział, że jako prezydent nie podpisały ustawy o powrocie do tak zwanego kompromisu aborcyjnego, ani o związkach partnerskich. Zadeklarował również, że w kwestii Ukrainy ma "stałe zdanie". - Dziś nie widzę Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO - do momentu rozstrzygnięcia tak ważnych dla Polaków spraw cywilizacyjnych - stwierdził.

Nawrocki zdradził, co uważa

Nawrocki zdradził, co uważa

Źródło:
PAP

Zdaniem dziennika "Financial Times" Elon Musk, amerykański miliarder i współpracownik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, szuka sposobów na obalenie premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera. Wcześniej Musk umieszczał w internecie wpisy wymierzone w polityków Partii Pracy.

"Financial Times": Musk chce doprowadzić do zmiany premiera

"Financial Times": Musk chce doprowadzić do zmiany premiera

Źródło:
PAP, Fakty o Świecie, Politico
Piotr mówi, że kochał dzieci. Prokuratura twierdzi, że je zabił

Piotr mówi, że kochał dzieci. Prokuratura twierdzi, że je zabił

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aktor James Woods stracił dom w pożarze pustoszącym okolice Los Angeles. O dramatycznym doświadczeniu opowiedział w rozmowie z CNN. W mediach społecznościowych opublikował wstrząsające zdjęcia i nagrania.

Aktor James Woods stracił w pożarze dom. Powstrzymując łzy, opowiada o piekle, jakie widział na swojej ulicy

Aktor James Woods stracił w pożarze dom. Powstrzymując łzy, opowiada o piekle, jakie widział na swojej ulicy

Źródło:
CNN, Variety, Reuters

Zostaliśmy w Syrii pokonani, i to pokonani straszliwie. Otrzymaliśmy ogromny cios i było to bardzo ciężkie - przyznaje irański generał, którego nagrana wypowiedź trafiła do lokalnych mediów. Wojskowy komentował w ten sposób upadek syryjskiego reżimu, który od lat był kluczowym irańskim sprzymierzeńcem w regionie.

Irański generał przyznaje: zostaliśmy pokonani, i to pokonani straszliwie

Irański generał przyznaje: zostaliśmy pokonani, i to pokonani straszliwie

Źródło:
Straits Times, New York Times, PAP, tvn24.pl

Katalonia, Walencja, Costa Blanca oraz Andaluzja - to tam najczęściej Polacy kupują swoje nieruchomości. Statystyki za trzeci kwartał 2024 r. pokazują, że nasi rodacy znajdują się w czołówce nabywców, wyprzedzają ich jedynie Brytyjczycy, Niemcy i Marokańczycy. Tymczasem w kraju brakuje mieszkań, jak wyliczają organizacje branżowe, nawet 3,5 miliona.

Co piąta nieruchomość w rękach obcokrajowców. Polacy kupują na potęgę

Co piąta nieruchomość w rękach obcokrajowców. Polacy kupują na potęgę

Źródło:
PAP

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku fali pożarów, jaka nawiedziła okolice Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Od kilkudziesięciu godzin lokalni strażacy bezskutecznie walczą z kilkoma skupiskami ognia. Największy pożar - Palisades Fire - pochłonął już około 6406 hektarów, a łączna wielkość terenu zajętego ogniem przekracza 10 tys. ha.

"Wszystko zniknęło w ciągu jednej nocy"

"Wszystko zniknęło w ciągu jednej nocy"

Źródło:
PAP, CNN, TVN24

Donald Trump "wywróci do góry nogami reguły demokratycznego porządku" - piszą niemieckie media o prezydenckie elekcie Stanów Zjednoczonych. Odnosząc się do postulatu zwiększenia wydatków krajów NATO na wojsko do 5 procent PKB, "Tageszeitung" ocenia, że "zagadkowe wynurzenia" Trumpa są przejawem "nowego amerykańskiego imperializmu".

"Zagadkowe wynurzenia" Trumpa

"Zagadkowe wynurzenia" Trumpa

Źródło:
PAP

Policja zatrzymała w środę wieczorem mężczyznę podejrzewanego o kierowanie gróźb karalnych pod adresem Jerzego Owsiaka. Do zatrzymania doszło na terenie województwa małopolskiego. O sprawie poinformował także minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. "To sygnał dla wszystkich, którzy ulegają nienawiści i grożą innym przemocą. Polskie Państwo ich znajdzie i rozliczy" - napisał.

Zatrzymano podejrzewanego o groźby pod adresem Jerzego Owsiaka

Zatrzymano podejrzewanego o groźby pod adresem Jerzego Owsiaka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Jeśli dożyję jutra, to dalej będziemy robić swoje" - napisał Jerzy Owsiak po tym, jak ktoś wprost groził mu śmiercią. Każdy może wspierać potrzebujących na swój sposób. My w TVN i TVN24 jesteśmy sercem za Orkiestrą. To jest powód do corocznej radości, że gramy razem. Choćby patrząc na swoje dzieci, miliony z nas mają powód, by być tej Orkiestrze wdzięcznym. Od kilku dni związane z PiS media prowadzą akcję wymierzoną przeciwko WOŚP i jej szefowi, jednocześnie apelując o wpłaty na swoją własną działalność. Nie pierwszy raz ktoś zbiera pieniądze na swój biznes, ale po raz pierwszy wzywa, by dawać na biznes, a nie na chore dzieci.

Bojkotują WOŚP, sami chcą pieniędzy.  Czołowa prezenterka kiedyś dziękowała Owsiakowi

Bojkotują WOŚP, sami chcą pieniędzy. Czołowa prezenterka kiedyś dziękowała Owsiakowi

Źródło:
Fakty TVN

W podwarszawskim Piasecznie 10-latek wbiegł wprost pod nadjeżdżający samochód. Chłopiec był pod opieką matki. Policja ujawniła nagranie z wypadku, ku przestrodze.

Dziecko wbiegło wprost pod nadjeżdżające auto. Policja pokazała nagranie

Dziecko wbiegło wprost pod nadjeżdżające auto. Policja pokazała nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W minionym roku najwięcej użytkowników stracił Orange Polska, a najwięcej zyskał P4, czyli operator sieci Play - wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Przeniesiono ponad 1,5 miliona numerów, o niemal 48 tysięcy więcej niż w 2023 roku.

Zmiany na rynku telekomów. Te sieci straciły najwięcej klientów

Zmiany na rynku telekomów. Te sieci straciły najwięcej klientów

Źródło:
PAP

Podstawiona osoba, pieniądze z resortu kultury i Instytut Myśli Narodowej, czyli złote interesy za czasów poprzedniej władzy. Wątpliwości wzbudza też sprzedaż budynku pod siedzibę instytutu – placówka została nabyta od bezdomnego za ponad 20 milionów złotych. Materiał magazynu "Polska i świat".

"Wzbudziło to moje wątpliwości". Złote interesy poprzedniej władzy

"Wzbudziło to moje wątpliwości". Złote interesy poprzedniej władzy

Źródło:
TVN24

Jeśli wejdzie w życie nowela rozporządzenia w sprawie temperatur w miejscu pracy, firmy oponiarskie będą musiały zamknąć fabryki - podał Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Przedstawiciele branży przewidują, że Polska stanie się krajem, w którym niektóre procesy technologiczne nie będą mogły się odbywać.

Branża podnosi alarm. Ryzyko "zamknięcia fabryk"

Branża podnosi alarm. Ryzyko "zamknięcia fabryk"

Źródło:
PAP

Brytyjski dziennik "The Guardian" donosi, że dziesięć osób oraz towarzyszący im pies zostało uwięzionych przez śnieg w Tan Hill Inn, najwyżej położonym pubie w Wielkiej Brytanii. Ze względu na prognozowane opady śniegu oraz temperaturę poniżej 10 stopni Celsjusza, pozostaną tam prawdopodobnie aż do weekendu.

Szybko z pubu nie wyjdą

Szybko z pubu nie wyjdą

Źródło:
PAP

12 godzin trwały utrudnienia na drodze krajowej 70 w Woli Pękoszewskiej koło Skierniewic (woj. łódzkie) po tym, jak ciężarówka wpadła w poślizg i przewróciła się na bok. Pojazdem przewożona była trzoda chlewna. Jak informuje straż pożarna, w wyniku zdarzenia padło 60 świń, 110 zwierząt udało się uratować. Droga jest już przejezdna.

Wywróciła się ciężarówka z trzodą chlewną. 60 zwierząt padło

Wywróciła się ciężarówka z trzodą chlewną. 60 zwierząt padło

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W grudniu najbardziej podrażała chemia gospodarcza, a najmniej karma dla zwierząt - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Artykuły codziennego użytku w sklepach zdrożały w minionym miesiącu o 5,6 procent rok do roku, a dynamika wzrostu utrzymuje się na poziomie zbliżonym do tego w poprzednich miesiącach.

Te produkty podrożały najbardziej. "Handlowcy wykorzystują sytuację"

Te produkty podrożały najbardziej. "Handlowcy wykorzystują sytuację"

Źródło:
PAP

Kwota wolna od zajęcia przez komornika wzrasta od 1 stycznia wraz ze wzrostem płacy minimalnej - zwraca uwagę w czwartkowym artykule "Rzeczpospolita". Powoduje to coraz większe trudności z odzyskiwaniem długów przez banki, firmy pożyczkowe, samorządy czy Skarb Państwa. Obecnie już 3,5 miliona, czyli 20 procent wszystkich pracujących, zarabia płacę minimalną.

Miliony nie muszą bać się już komornika. "Problem narasta"

Miliony nie muszą bać się już komornika. "Problem narasta"

Źródło:
PAP

Ktoś zauważył, że 12-letnia pływaczka leży na dnie basenu. Mogło to trwać nawet kilka minut. Po przewiezieniu do szpitala długo była w śpiączce. Gdy po kilku dniach udało się ją wybudzić, to jedno z pierwszych pytań, jakie zdała, brzmiało: "kiedy mogę iść popływać?"

"Wybudziła się ze śpiączki i już pyta o treningi". Historia 12-latki "ku pokrzepieniu serc"

"Wybudziła się ze śpiączki i już pyta o treningi". Historia 12-latki "ku pokrzepieniu serc"

Źródło:
Fakty TVN

Weekend przyniesie przelotne opady śniegu. Temperatura spadnie, w ciągu dnia miejscami chwyci mróz. Z każdym dniem opadów będzie przybywać. W poniedziałek pokrywa śnieżna może miejscami wynosić nawet 15-20 centymetrów.

Wróci zima. Miejscami może leżeć nawet 20 cm śniegu

Wróci zima. Miejscami może leżeć nawet 20 cm śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci z Radziejowa (woj. kujawsko-pomorskie) zatrzymali kierowcę, który driftował samochodem na parkingu przed sklepem. Mężczyzna został ukarany kilkusetzłotowym mandatem oraz punktami karnymi.

Driftował na parkingu przed sklepem. Nagranie

Driftował na parkingu przed sklepem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Seniorzy od pierwszych dni stycznia tłumnie stawiają się w urzędach ZUS. Chodzi o nowe świadczenie - rentę wdowią. Wnioski można już składać, ale pieniądze będą wypłacane od 1 lipca, dlatego czasu na złożenie dokumentów jest bardzo dużo. Stąd apel urzędników, żeby wizytę zaplanować na później, tak aby uniknąć stania w kolejkach, bo zainteresowanie jest ogromne.

Ogromne zainteresowanie nowym świadczeniem. Urzędnicy apelują do seniorów: przyjdźcie później

Ogromne zainteresowanie nowym świadczeniem. Urzędnicy apelują do seniorów: przyjdźcie później

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ann Altman, siostra współzałożyciela i dyrektora generalnego OpenAI Sama Altmana, oskarżyła swojego brata o wykorzystywanie seksualnie i złożyła przeciwko niemu pozew, w ramach którego domaga się odszkodowania. Kobieta utrzymuje, że biznesmen miał krzywdzić ją przez niemal dekadę. Altman stanowczo dementuje te zarzuty.

Twórca ChatGPT zaprzecza oskarżeniom siostry o molestowanie

Twórca ChatGPT zaprzecza oskarżeniom siostry o molestowanie

Źródło:
CNN, BBC

Intensywne opady deszczu w ostatnich dniach doprowadziły do zalań i podtopień w wielu regionach Boliwii. Największe zniszczenia wystąpiły w centralnej i południowo-zachodniej części kraju. Kryzys związany z powodziami trwa w Boliwii od listopada ubiegłego roku. Zginęło 16 osób.

Ostatnia ofiara śmiertelna to niemowlę. Od listopada zginęło 16 osób

Ostatnia ofiara śmiertelna to niemowlę. Od listopada zginęło 16 osób

Źródło:
Ministerio de Defensa Bolivia, PAP, AP, Opinion.com

Kilka tysięcy osób będzie protestować w czwartek w Warszawie przeciwko likwidacji elektrowni węglowych i w obronie polskiego przemysłu. Policja ostrzega przed możliwymi utrudnieniami w ruchu.

Energetycy i hutnicy będą protestować przeciwko likwidacji elektrowni węglowych

Energetycy i hutnicy będą protestować przeciwko likwidacji elektrowni węglowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Mówią: "Polacy wiedzą, co dobre, Polacy nie są głupi". O co im chodzi?

Mówią: "Polacy wiedzą, co dobre, Polacy nie są głupi". O co im chodzi?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Większościowy udziałowiec grupy Jeronimo Martins, operatora sieci Biedronka, czyli rodzina Soares dos Santos, straciła w 2024 r. na giełdzie w Lizbonie prawie 1,6 miliarda euro. Wciąż jednak pozostaje najbogatszą rodziną w Portugalii.

Większościowy udziałowiec Biedronki stracił ogromne pieniądze na giełdzie

Większościowy udziałowiec Biedronki stracił ogromne pieniądze na giełdzie

Źródło:
PAP

W pobliżu kompleksu prezydenckiego w Ndżamenie, stolicy Czadu, słyszano w środę serie strzałów. Wojsko zablokowało okoliczne ulice. Zgodnie z ustaleniami lokalnych mediów doszło do udaremnionej próby ataku terrorystycznego. Rząd nie informuje o szczegółach wydarzeń, zapewnia jednak, że "sytuacja jest pod kontrolą".  

Strzały w pobliżu pałacu prezydenta, na ulice wyjechały czołgi

Strzały w pobliżu pałacu prezydenta, na ulice wyjechały czołgi

Źródło:
BBC, Le Monde, PAP, Reuters

W środę izraelskie wojsko poinformowało, że w tunelu w Gazie znaleziono ciało Josefa Zijadne, Beduina wziętego jako zakładnika przez bojowników Hamasu 7 października 2023 roku. Odkryto również dowody wskazujące, że jego syn Hamza także mógł zostać zabity.

Ciało zakładnika w tunelu

Ciało zakładnika w tunelu

Źródło:
PAP

"Był najlepszym facetem, jakiego dziewczyna mogłaby sobie wymarzyć" - pisze na Instagramie Meghan Markle. Księżna Sussex w długim wpisie pożegnała swojego psa o imieniu Guy.

Księżna Meghan w długim wpisie i wzruszającym filmie żegna swojego psa

Księżna Meghan w długim wpisie i wzruszającym filmie żegna swojego psa

Źródło:
tvn24.pl

- Musimy pracować i zrobić wszystko, co możliwe, aby Ukraina otrzymała godne naszego narodu gwarancje bezpieczeństwa, które mogłyby powstrzymać Władimira Putina - ocenił prezydent Wołodymyr Zełenski, pytany o niedawne słowa Donalda Trumpa. Prezydent elekt USA oświadczył bowiem, że "rozumie uczucia Rosji" w kwestii możliwego członkostwa Ukrainy w NATO. Zełenski zaapelował, żeby "nie wyciągać takich czy innych wniosków" z tej wypowiedzi.

"Nie należy wyciągać pochopnych wniosków". Zełenski reaguje na słowa Trumpa

"Nie należy wyciągać pochopnych wniosków". Zełenski reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Unian

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Rumunii odbędzie się 4 maja - poinformowała koalicja rządowa. Druga tura odbędzie się dwa tygodnie później. Wybory zostaną przeprowadzone ponownie, ponieważ w grudniu Sąd Konstytucyjny unieważnił głosowanie z 24 listopada.

Jest data wyborów prezydenckich w Rumunii

Jest data wyborów prezydenckich w Rumunii

Źródło:
PAP

1050 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w czwartek weźmie udział w spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony jego kraju w niemieckim Ramstein. Będzie tam zabiegał między innymi o wzmocnienie obrony powietrznej przed atakami Rosji – podała agencja Interfax-UIraina. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Zełenski jedzie do Ramstein

Zełenski jedzie do Ramstein

Źródło:
PAP

Amerykańska Akademia Filmowa poinformowała, że na ostatecznej liście tytułów, spośród których wyłonieni zostaną nominowani do Oscarów, znalazły się 323 filmy pełnometrażowe. Wśród nich są "Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna oraz "Zielona granica" Agnieszki Holland. Film Holland znalazł się w gronie 207 tytułów, kwalifikujących się w kategorii najlepszy film. Głosowanie, które wyłoni nominowanych, rusza w środę (8 stycznia).

Oscary 2025. 323 filmy i szanse na nominacje. Wśród nich "Zielona granica" i "Dziewczyna z igłą"

Oscary 2025. 323 filmy i szanse na nominacje. Wśród nich "Zielona granica" i "Dziewczyna z igłą"

Źródło:
tvn24.pl