Nowela ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych daje olbrzymie pole do nadużyć i sprawia, że rząd będzie kontrolował samorząd – oceniają politycy Nowoczesnej. Ich zdaniem bezpieczeństwo inwestycji samorządowych wymaga tego, żeby regionalne izby obrachunkowe były kierowane i kontrolowane przez samorządowców.
Na sobotniej konferencji prasowej zorganizowanej podczas pikniku z okazji Dni Ursynowa w Warszawie politycy Nowoczesnej odnieśli się do uchwalonej w czwartek nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Lider partii Ryszard Petru ocenił, że daje ona "olbrzymie pole do nadużyć". W jego ocenie wprowadzone zmiany oznaczają, iż rząd będzie kontrolował samorząd.
- Polski samorząd musi być niezależny, żeby się rozwijać, to była podstawa polskiej demokracji, ale też bardzo ważny element polskiej gospodarki - wskazywał lider Nowoczesnej.
"Teraz skok na samorząd"
- Dzisiaj ta zmiana w sposób bardzo istotny ogranicza możliwości funkcjonowania samorządu i niestety, odbieramy to jako kolejną próbę zagarnięcia państwa, po skoku na Trybunał Konstytucyjny, sądownictwo. Teraz, jak widać, przyszedł czas na samorząd - dodał.
- Mam nadzieję, że samorząd będzie w stanie się obronić, dlatego tak ważne są wybory samorządowe za półtora roku - podkreślił Petru. Przypominał też, że do tej pory, Nowoczesna jest jedyną partią, która wystawiła kandydata w wyborach na prezydenta Warszawy i jest nim członek zarządu partii, Paweł Rabiej.
Rabiej stwierdził na konferencji, że regionalne izby obrachunkowe są "prokuraturami dla samorządów". - To takie miejsca, które sprawdzają, czy pieniądze obywateli i pieniądze mieszkańców są wydawane przez samorząd w sposób właściwy - wskazywał. - I można sobie wyobrazić, co się stanie, kiedy ta 'prokuratura dla samorządów' zostanie upolityczniona tak, jak została upolityczniona prokuratura w państwie - dodał.
Jego zdaniem zmiany w RIO będą miały zły wpływ na inwestycje. - Na przykład tutaj, w Warszawie, na Ursynowie, dla takich inwestycji, jak Szpital Południowy czy inwestycja w Centrum Kultury Ursynów. One po prostu mogą być zagrożone przez tych urzędników, którzy będą chcieli stworzyć atmosferę niepokoju wokół nich, poprzez upartyjnienie RIO - wskazywał.
- Na to się nie powinniśmy godzić, jako mieszkańcy. Zgodnie z zasadą: nic o nas bez nas, będziemy przeciwko temu mocno protestowali - oświadczył. Zapowiedział też, że Nowoczesna będzie o kwestii RIO rozmawiać z mieszkańcami.
- Będziemy zwracali uwagę na to, że bezpieczeństwo inwestycji samorządowych w całym kraju wymaga tego, żeby RIO były samorządne, kierowane i kontrolowane przez samorządowców - zaznaczył.
Zadania RIO
Regionalne izby obrachunkowe to państwowe organy nadzorujące i kontrolujące jednostki samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej oraz zamówień publicznych. Do ich zadań należy między innymi nadzór nad uchwałami budżetowymi jednostek samorządu terytorialnego, w ramach którego wskazuje na ewentualne nieprawidłowości i termin ich usunięcia. Prowadzą również działalność informacyjną i szkoleniową w sprawach budżetowych.
Według autorów rządowej nowelizacji, nowe rozwiązania mają wzmocnić kontrolną i pomocniczą wobec samorządu terytorialnego funkcję RIO. Nowe przepisy przewidują między innymi że premier nie będzie już musiał zasięgać opinii sejmików wojewódzkich przed wydaniem rozporządzenia w sprawie między innymi siedzib izb, zasięgu terytorialnego ich działania, organizacji izb, czy liczby członków kolegium w każdej z nich.
Apel do polityków PiS
Członkowie zespołu do spraw obrony polskiej praworządności przyjęli w czwartek dezyderat, w którym zaapelowali do polityków PiS o wycofanie się z "niekonstytucyjnych rozwiązań prawnych, które ograniczą możliwość funkcjonowania polskiego samorządu oraz o niewprowadzanie kolejnej ustawy kadrowej, która wpłynie negatywnie na państwową instytucję, która cieszy się opinia bezstronnego, zewnętrzne i niezależnego organ kontroli".
Ponadto zespół domaga się od premier Beaty Szydło odpowiedzi na pytania, między innymi jakie planowane są dalsze kroki ograniczające samodzielność jednostek samorządu terytorialnego oraz jakie kryteria - obok dyspozycyjności - będą przyświecały przy powoływaniu nowych członków kolegiów regionalnych izb obrachunkowych. Posłowie opozycji stwierdzili, że "działalność administracji rządowej oraz posłów Prawa i Sprawiedliwości wywołuje nieustanne wątpliwości natury konstytucyjnej dotyczące funkcjonowania samorządu w Polsce".
Autor: ar//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24