Czuwanie, labirynt i zawody pływackie. Dla Jana Pawła II

TVN24

Aktualizacja:
tvnwarszawa.plStyropianowy labirynt na pl

Dziś o 21.37 minie siedem lat od śmierci papieża Jana Pawła II. Warszawa uczci rocznicę wieczornym czuwaniem na pl. Piłsudskiego. W Krakowie odbędzie się papieski wieczór pamięci. W Rudzie Śląskiej obchody będą nietypowe: pływacy wezmą udział w maratonie, podczas którego będą próbować przepłynąć 9665 długości basenu.

W Warszawie rocznicowe obchody organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II. O godz. 21 na placu Piłsudskiego rozpocznie się coroczne czuwanie, które otworzy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jego finał nastąpi o godz. 21.37 - wówczas na wojskowej trąbce zostanie zagrany utwór "Cisza". Zaprezentowane zostaną też relikwie Jana Pawła II - kawałek szaty z krwią. W czuwaniu będzie uczestniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Zamiast zniczy- kwiaty

Czuwanie ma być spektaklem słowa, muzyki, światła i tańca. Na telebimie wyświetlane będą archiwalne materiały, w których przyjaciele i znajomi Karola Wojtyły opowiadają o życiu i pontyfikacie papieża z Polski. Ze sceny czuwanie poprowadzi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, a choreografię do muzyki przedstawią tancerze Szkoły Baletowej.

Tradycją czuwania jest zbiórka, która wspiera Fundację "Żyć z Chorobą Parkinsona".

W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, na placu Piłsudskiego nie będą sprzedawane znicze, lecz tulipany (białe i żółte), które mają symbolizować radość z niedawnego wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze.

Na placu Piłsudskiego stanął również styropianowy labirynt. Wejść może do niego każdy. Do wyjścia z niego poprowadzą spacerowiczów słowa papieża.

Czytaj więcej o uroczystościach w Warszawie na tvnwarszawa.pl

Kraków: Oratorium i msza

Kraków obchody rocznicy śmierci papieża-Polaka rozpoczął już w niedzielę. W Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie wykonano Oratorium Papieskie pt. "Kraków pamięta...". Odbyła się także Droga Krzyżowa.

W poniedziałek w Sanktuarium na "Białych Morzach" odbędzie się natomiast papieski wieczór pamięci. Refleksję słowno-muzyczną pt. "Ostatnie Przesłanie Ojca Świętego" poprowadzi krakowski aktor Piotr Piecha. Miasto zachęca też mieszkańców, by o 21.37 zapalili w oknach świece - "światełko nadziei".

Ruda Śląska: pływacki maraton

Inicjatywa jest dość nietypowa, bo nietypowa była też postać Jana Pawła II. Papież był wielkim miłośnikiem sportu. Nie tylko kibicował sportowcom, ale sam czynnie uprawiał wiele dyscyplin. Myślę, że forma memoriału ku pamięci Ojca Świętego doskonale współgra z jego osobowością. Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej o maratonie

Nietypowe uroczystości mają odbyć się w Rudzie Śląskiej. Tam pływacy będą próbowali przepłynąć 9665 długości 25-metrowego basenu, czyli tyle, ile dni trwał pontyfikat papieża Jana Pawła II.

Pierwsza osoba wskoczy do basenu dokładnie o godz. 21:37, czyli w godzinę śmierci papieża-Polaka. Przepłynięcie zaplanowanego dystansu - mimo że będzie odbywać się równocześnie na kilku torach - może według organizatorów potrwać około 15 godzin. Jeżeli te plany powiodą się, rudzcy pływacy mają szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa.

Do sukcesu niecodziennego przedsięwzięcia może przyczynić się każdy, kto nie boi się wejść do wody i komu bliska była osoba Jana Pawła II. Wystarczy wygrzebać z szafy kostium kąpielowy i wziąć udział w sztafecie pływackiej ku pamięci Karola Wojtyły - zachęcają organizatorzy.

"Papież był wielkim miłośnikiem sportu"

- Inicjatywa jest dość nietypowa, bo nietypowa była też postać Jana Pawła II. Papież był wielkim miłośnikiem sportu. Nie tylko kibicował sportowcom, ale sam czynnie uprawiał wiele dyscyplin. Myślę, że forma memoriału ku pamięci Ojca Świętego doskonale współgra z jego osobowością - powiedziała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Rudzka sztafeta pływacka ku pamięci błogosławionego Jana Pawła II wystartuje po raz pierwszy. Nie jest to jednak jedyne przedsięwzięcie upamiętniające postać Karola Wojtyły, które organizowane jest w Rudzie Śląskiej. Tradycją stała się już sztafeta biegowa z Rudy Śląskiej do Wadowic, której ideą jest upamiętnienie pontyfikatu papieża - Polaka. W tym roku maratończycy pobiegną już po raz ósmy - jak zwykle 16 października, czyli dokładnie w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl, tvn24.pl