Zakończyły się warszawskie rozmowy delegacji Komisji Weneckiej ws. noweli ustawy o policji, zmieniającej zasady inwigilacji. Prowadziła je przez dwa dni z przedstawicielami parlamentu, władz, korporacji prawniczych, RPO i organizacji pozarządowych.
Komisja przygotowuje opinię w tej sprawie na prośbę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; ma ono zostać przyjęte przez Komisję 10-11 czerwca.
Karczewski: nie było zastrzeżeń
- Mówiliśmy, że ustawa była procedowana w wyniku orzeczenia TK. Mówiliśmy o tym, że PO miała kilkanaście miesięcy na uchwalenie tej ustawy, nie zrobiła tego, PiS rzutem na taśmę, bo trzy dni przed wnioskowanym przez TK terminem, uchwaliło tę ustawę - mówił po spotkaniu z delegacją Komisji marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
- Mówiliśmy również o tym, że po raz pierwszy w historii Senatu PO podczas procedowania tej ustawy zgłosiła kuriozalny wniosek o utajnienie obrad - stwierdził Karczewski. - To sytuacja bardzo dziwna, bardzo zaskakująca. Mamy nadzieję, że w wyniku tej wizyty Komisji Weneckiej już do takich sytuacji nie będzie nigdy dochodziło - dodał.
Marszałek poinformował, że Komisja nie miała zastrzeżeń, jedynie zadawała pytania w głównym temacie spotkania, czyli o internet. - Mówiliśmy o uporządkowaniu tych problemów i o tym, że zmienia się sytuacja w Europie wobec groźby zamachów terrorystycznych, wobec rozwijającej się, również w internecie, działalności terrorystycznej - powiedział Karczewski.
Zdaniem Karczewskiego członkowie Komisji "nie wyrażali opinii, wyszli zadowoleni, powiedzieli, jaki będzie dalej tryb, kiedy będzie projekt opinii i kiedy opinia zostanie zatwierdzona przez zgromadzenie w Wenecji". - Będzie to w czerwcu - dodał.
Kukiz'15 bojkotuje spotkanie
- Ustawa jest wadliwa, szkodliwa, narusza prawa i wolności obywatelskie - oświadczył natomiast senator Bogdan Klich (PO). Klub Kukiz'15 zbojkotował spotkanie, bo choć krytycznie ocenia nowelizację, to "nie godzi się na ingerencję organów międzynarodowych w wewnętrzne sprawy Polski".
Podczas briefingu w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej tłumaczyła, że podczas spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej przedstawiła "to, co Nowoczesna wielokrotnie podnosiła w toku prac nad ustawą". - W dalszym ciągu stoimy na stanowisku, że ta ustawa powinna być fundamentalnie zmieniona, albo powinna zostać napisana od nowa - podkreśliła rzeczniczka Nowoczesnej.
- Komisja Wenecka nie precyzowała zastrzeżeń; zastrzeżenia zgłaszała opozycja - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) po spotkaniu z Komisją. Przedstawione zostały różne punkty widzenia - dodał. - Komisja Wenecka doskonale zna realia polskiego systemu prawnego - ocenił Marek Sawicki (PSL). - Ustawa o policji jest bardzo dobra; sformułowana na wzór przepisów obowiązujących na zachodzie Europy - ocenił zaś szef MSWiA Mariusz Błaszczak. - Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania, to ta ustawa wręcz ogranicza możliwości działań służb - dodał.
Spotkanie z RPO i koordynatorem służb
RPO Adam Bodnar powiedział, że głównym tematem rozmowy były kwestie przedstawione w lutowym wniosku RPO do Trybunału Konstytucyjnego wobec noweli ustawy o policji. Dodał, że rozmawiano nie tylko o tej "ustawie inwigilacyjnej", ale także o innej nowelizacji - Kodeksu postępowania karnego, która powoduje, że można w postępowaniu karnym korzystać także z materiałów zdobytych z naruszeniem standardów prawa do prywatności. "Uważamy, że to ma ścisły związek z problematyką ustawy inwigilacyjnej" - powiedział Bodnar. "W tym zakresie przygotowujemy wniosek do TK" - dodał. Piątkowe rozmowy delegacja zakończyła spotkaniem z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim.
Spotkanie z prokuratorem
- Spotkanie było bardzo owocne, przyniosło, jak sądzę, wiele obopólnych nowych informacji. Komisja Wenecka powzięła nową wiedzę, która na pewno pozwoli jej odpowiednio procedować. Nowelizacja ustawy o policji wprowadziła zmiany, na które czekali obywatele i prokuratorzy. Ta nowelizacja daje dużo większe możliwości ochrony Polaków przed zagrożeniami, w tym przed zorganizowanymi organizacjami przestępczymi. O tym wszystkim poinformowałem przedstawicieli Komisji Weneckiej - mówił na konferencji prasowej prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. - Zwracałem uwagę na to, że nasze prawo jest zgodne z przepisami prawa europejskiego, z wyrokami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a także z przepisami, które normują uprawnienia służb w innych demokratycznych państwach świata - zaznaczył.
- Cieszę się, że zostałem wysłuchany z życzliwością i zrozumieniem. Takie wrażenie odniosłem z rozmów z członkami Komisji Weneckiej. Nie jest moją rolą jako prokuratora krajowego oceniać ustawę pod kontem prawnym, ale mogę zapewnić, że spełnia się ona w praktyce, a jednocześnie zapewnia w pełni respektowanie praw i wolności obywatelskich - o tym właśnie opowiedziałem naszym gościom - mówił Święczkowski.
Komisja w Polsce
Komisja przygotowuje opinię w sprawie tej nowelizacji na prośbę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; stanowisko ma zostać przyjęte na najbliższej sesji plenarnej Komisji 10-11 czerwca. Od czwartku w Polsce przebywa delegacja Komisji, w której skład wchodzą jej sprawozdawcy: Regina Kiener, Iain Cameron i Ben Vermeulen oraz sekretarz Komisji Thomas Markert, a także doradca sekretariatu ds. prawnych Grigory Dikov.
Delegacja ma dziś rozmawiać jeszcze z ministrem-koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, przedstawicielami MSWiA, a także z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.
W czwartek delegaci Komisji przeprowadzili rozmowy z reprezentantami Ministerstwa Sprawiedliwości - m.in. wiceministrem Marcinem Warchołem. Spotkali się także z przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej, a także organizacji pozarządowych: Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji Panoptykon.
Nowelizacja PiS
Przygotowana przez posłów PiS nowela kilkunastu ustaw regulujących zasady inwigilacji ma być wykonaniem wyroku TK z lipca 2014 r. TK uznał wtedy za niekonstytucyjne część zasad pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej. Nowelizację Sejm uchwalił 15 stycznia, przy sprzeciwie całej opozycji. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia. Prezydent podpisał ją 3 lutego. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 7 lutego - dzień po tym, gdy w życie wszedł wyrok TK z 2014 r.
Najwięcej kontrowersji wywołała sprawa pozyskiwania przez służby danych internetowych. Wcześniej po te dane do operatorów i firm internetowych służby występowały "na potrzeby prowadzonych postępowań" pisemnie - i taką drogą je dostawały. Nowela wprowadziła dostęp online - przez tzw. bezpieczne połączenie internetowe. Na pozyskanie treści np. maila czy czatu nadal potrzebna jest uprzednia zgoda sądu.
Autor: kło/ja / Źródło: PAP, TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24