W środę minęła 20. rocznica śmierci Czesława Niemena. Z tej okazji na scenie Auli Artis w Poznaniu odbył się koncert upamiętniający artystę, w którym wystąpili między innymi Natalia Niemen i Marek Piekarczyk.
W środę w Auli Artis w Poznaniu uczczono 20. rocznicę śmierci wybitnego polskiego muzyka Czesława Niemena. Podczas koncertu wystąpiła między innymi córka piosenkarza, Natalia Niemen, a także Marek Piekarczyk, Mateusz Ziółko, Grzegorz Kupczyk, Maciek Balcar czy Piotr Kuźniak. Wspomnienie poprowadził z kolei Tadeusz Drozda.
- Czesław Niemen miał w sobie pulę bardzo różnych cech – powiedziała wokalistka Natalia Niemen. – Był jak koło, które nie ma początku ani końca. Miał w sobie wiele pozornie niepasujących do siebie cech, po prostu kolorowy ptak – dodała.
Wokalista Marek Piekarczyk stwierdził, że Czesław Niemen wychowany był na rytm bluesa i na bluesie, "na dobrych przykładach muzyki". – Dlatego był taki świetny i nieprzemijający – ocenił.
Z kolei Mateusz Ziółko przyznał, że dopóki "nie został do tego przymuszony", zawsze bał się piosenek Czesława Niemena. – W tym roku mija równo 10 lat odkąd pierwszy raz tak naprawdę na wielkiej scenie miałem okazję zetknąć się z utworami Czesława Niemena – wspomniał.
20 lat temu zmarł Czesław Niemen
Czesław Juliusz Wydrzycki urodził się 16 lutego 1939 r. we wsi Stare Wasiliszki (woj. nowogródzkie, obecnie Białoruś), jako syn Anny z Markowskich i rzemieślnika Antoniego Wydrzyckiego. W latach 1953–1954 uczęszczał do klasy fortepianu grodzieńskiego liceum pedagogicznego.
Później przeniósł się do Gdańska i rozpoczął naukę w Muzycznej Szkole Średniej przy ul. Partyzantów w klasie fagotu. Jego żona kontynuowała naukę w szkole pielęgniarskiej. W 1960 r. urodziła się im córka Maria (ob. Gutowska). W 1 lipca 1962 r. Wydrzycki został laureatem Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Początkowo koncertował z grupą Czerwono-Czarni, później z Niebiesko-Czarnymi.
Poznał popularyzatora rock'n' rolla w Polsce, Franciszka Walickiego, który organizował występy i przekonał go, by latynoskie piosenki śpiewane pomiędzy utworami grupy zastąpił repertuarem "bigbitowym". Na I Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1963) zaśpiewał "Wiem, że nie wrócisz". Za namową Walickiego i jego żony piosenkarz przyjął pseudonim "Czesław Niemen".
Z 1962 r. pochodzą najstarsze zachowane nagrania artysty - "Ave Maria no Morro", "Malaguena Salerosa", "Piosenka tyrolskich górali" oraz przebój Gene'a Vincenta "Keep It a Secret".
W grudniu 1963 roku wystąpił z grupą Niebiesko-Czarni w paryskiej sali Olympia. Gdy w styczniu 1964 r. Marlene Dietrich usłyszała Niemena "Czy mnie jeszcze pamiętasz?" podczas występu w Sali Kongresowej, zdecydowała się na zakup praw autorskich.
Piosenkarz otrzymał połowę z kwoty 400 dolarów, jaką zapłaciła za utwór. Niemiecka artystka nagrała piosenkę w Londynie z orkiestrą Burta Bacharacha i śpiewała jako "Mutter, Hast Du Mir Vergeben" na całym świecie.
Po występie na festiwalu w Rennes (Francja - 1965 r.), nagrał płytę "A Varsovie". Tam po raz pierwszy wykonał utwór, który do historii polskiej muzyki rozrywkowej przeszedł pod tytułem "Sen o Warszawie" i polskim tekstem autorstwa Marka Gaszyńskiego. Obecnie piosenka jest oficjalnym hymnem stołecznego klubu sportowego Legia.
W kwietniu 1967 r. Niemen nagrał materiał na płytę "Dziwny jest ten świat". 23 czerwca tego roku, podczas koncertu "Premiery" na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Niemen wykonał tytułowy utwór.
Kolejnym etapem w twórczości był album "Niemen Enigmatic". W latach 1969-70 Niemen odbył trasę koncertową po Włoszech, gdzie "Dziwny jest ten świat" wykonywał jako "Io Senza Lei". Do 1973 r. twórca koncertował i nagrywał z grupą Niemen, później - Niemen Aerolit.
Od końca lat 60. Niemen komponował i wykonywał muzykę filmową. Pierwszym filmem był 13-minutowy "Bema pamięci rapsod żałobny" (1969) Janusza Rzeszewskiego. Jego muzyka pojawiła się w kilkudziesięciu filmach, spektaklach teatralnych i telewizyjnych i serialach m.in. "Dziewczynach do wzięcia" (1972) Janusza Kondratuika, "Sobie królu" (1973) i serialu "Rodzina Leśniewskich" (1981) w reżyserii Janusza Łęskiego. 21 listopada 2014 r. odbyła się premiera filmu dokumentalnego Krzysztofa Magowskiego "Sen o Warszawie".
Jesienią 1973 r. w warszawskim klubie studenckim Remont Czesław poznał Małgorzatę Krzewińską - modelkę i aktorkę. Pobrali się 11 września 1975 r. Rok później urodziła się Natalia, a 11 maja 1977 r. - Eleonora (ob. Atalay).
W latach 90. koncertował mało. Z ostatniego okresu pochodziła płyta "Terra Deflorata". Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 r. w warszawskim Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie na nowotwór węzła chłonnego. Kilkanaście dni później twórcę pochowano na warszawskich Powązkach.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24