"Za co mamy płacić? Nie mamy z tym nic wspólnego". Niemcy o rozliczeniach za wojnę

[object Object]
Im dalej od polskiej granicy, tym reakcje są ostrzejszetvn24
wideo 2/24

- Żądania powojennych reparacji są odbierane w Niemczech jako polityczna gra Jarosława Kaczyńskiego. Obawiam się dnia, w którym niemieccy nacjonaliści wystawią Polsce rachunek za niemieckich wypędzonych - mówił Robin Lautenbach, dziennikarz ARD i były korespondent w Polsce. Reporter TVN24 Arkadiusz Wierzuk rozmawiał z Niemcami o powracającym w Polsce temacie rozliczeń za II wojnę światową. Ci słyszeli o tym i nie kryją zdziwienia, bo temat uważają za zamknięty. Co ciekawe, im dalej od polskiej granicy, tym reakcje są ostrzejsze. Materiał programu "Czarno na białym".

Sprawa reparacji pojawiła się w dyskusji publicznej za sprawą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

"Twierdzenia nieuzasadnione" kontra "bezzasadne roszczenia"

Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych, o którą wnioskował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z kolei z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Reporter TVN24 Arkadiusz Wierzuk, przy okazji relacjonowania niedawnych wyborów w Niemczech, rozmawiał z Niemcami w różnych miastach w Niemczech o powracającym w Polsce temacie rozliczeń za II wojnę światową. Ci nie kryją zdziwienia, bo temat uważają za zamknięty, a relacje z Polakami za dobre.

"Robią to z powodów politycznych"

Reporter odwiedził dwa miasta nad Nysą Łużycką połączone mostami - Zgorzelec i Görlitz.

Pan Ryszard na targowisku w Zgorzelcu handluje już od ponad 20 lat. Sigfried Gehler, mieszkaniec Görlitz to jego stały klient. Sąsiedzi dyskutują nie tylko o lokalnych problemach, ale także o powojennych reparacjach.

- To nie w porządku. 70 lat po wojnie kto, co ma komu zapłacić? Robią to z powodów politycznych. Stawiają żądania, które są nierealne - oceniał zachowanie polskich polityków, którzy domagają się od Niemiec reparacji wojennych, Sigfried Gehler, mieszkaniec Görlitz. - Życie tutaj nie ma nic wspólnego z polityką. Polityka jest w Warszawie - dodawał.

- Relacje mamy dobre. Nasi przechodzą na niemiecką stronę na zakupy, my chodzimy tutaj - opowiadały Barbara i Janina, przyjaciółki ze Zgorzelca. Pierwsza mieszka po niemieckiej stronie, druga po polskiej.

"Stabilne relacje. Jeden rząd nie jest w stanie ich zniszczyć"

Monika Wilkens, która z mężem Niemcem prowadzi hotel w Görlitz w rozmowie z reporterem TVN24 przyznała, że w jej ocenie temat reparacji wojennych to wielka polityka, która nie ma wpływu na życie Polaków w Niemczech. Jak podkreśliła, czuje się w Niemczech bardzo dobrze i jeszcze nigdy nie spotkała jej jakakolwiek przykrość, dlatego że jest Polką.

- Nasze relacje są tak stabilne, że jeden rząd nie jest w stanie ich zniszczyć - ocenił z kolei Frank Seibel, prezes stowarzyszenia, w którym Polacy i Niemcy działają razem na rzecz zachowania pamięci o byłych więźniach niemieckiego obozu jenieckiego koło Görlitz.

Podczas II wojny światowej znajdowało się w nim ponad 44 tysiące żołnierzy różnej narodowości, którzy byli kierowani do przymusowej pracy. - Chcemy przyczynić się do tego, żeby w Europie był pokój i dlatego prowokacje, które wywołują irytację, trzeba po prostu ignorować - dodał Seibel.

"Hitler walczył i zrobił tyle złego"

Im dalej od polskiej granicy, tym temat reparacji wywołuje coraz większe emocje. W Fürstenwalde pod Berlinem, mieście partnerskim polskiego Choszczna, mieszkańcy bardziej stanowczo odpowiadają na słowa Jarosława Kaczyńskiego, że "Niemcy nie chcą płacić".

- Za co mamy płacić? My nie mamy z tym nic wspólnego. Po 70 latach powinien być wreszcie spokój - zareagował jeden z mieszkańców.

Inny mieszkaniec pytał, o co Polacy chcą walczyć? - Hitler walczył i zrobił tyle złego - powiedział.

"Wina po niemieckiej stronie, tego nikt nie podważa"

Reporter TVN24 o temacie reparacji rozmawiał także z mieszkańcami Drezna. Miasto od lat współpracuje z Wrocławiem, a w jednym z gimnazjów w Dreźnie dzieci uczą się języka polskiego.

Martin Bertram, nauczyciel w gimnazjum w Dreźnie, uważa, że osoby, które dobrze znają Polskę, mają dystans do politycznych żądań w sprawie reparacji, ale dyskusja może mieć wpływ na tych, którzy nie znają kulis polskiej polityki.

- Wina jest po niemieckiej stronie, tego nikt nie podważa. Nie zniknie nawet po wypłaceniu pieniędzy. Chodzi o to, że nastroje się pogarszają. Znajdą się tacy, którzy będą w Niemczech protestować - mówił Martin Bertram.

Mogą powrócić "antypolskie stereotypy"

Z kolei Claus Diettrich przedsiębiorca i właściciel zakładu dekarskiego z Drezna, który ma partnerów w Polsce i bardzo dobre relacje z Polską, obawia się przyszłości.

- Martwię się o negatywne skutki tej dyskusji. Nie możemy się nawzajem obwiniać. Potrzebujemy dobrych relacji. Pytanie, czy to jest ważne dla polskich polityków, czy ważniejsze jest jeszcze większe poparcie polityczne - dodawał Diettrich.

Według rozmówców chodzi nie tylko o reparacje, ale o powracający temat niemiecki w polskiej polityce.

Roman Nuck, który w radiu i telewizji WDR odpowiada między innymi za niemiecko-polskie projekty, twierdzi, że mogą powrócić antypolskie stereotypy.

- Jeżeli będzie się rozniecać konflikty i uprzedzenia Polaków przeciwko Niemcom i odwrotnie cofniemy się do czasów sprzed 20 lat, gdy o Polakach mówiło się źle, a ludzie obawiali się ich na terenach przygranicznych, to może popsuć bardzo dobre kontakty - skomentował dziennikarz.

"Polityczna gra Jarosława Kaczyńskiego"

Antypolskie nastroje w ostatnich latach wykorzystywała neonazistowska partia NPD. Na terenach przygranicznych organizowała demonstracje i wywieszała prowokacyjne plakaty z hasłami takimi, jak "Wynocha z Unii Europejskiej", "Zatrzymać inwazję cudzoziemców" czy "Zatrzymać inwazję Polaków".

- Żądania powojennych reparacji są tu odbierane jako polityczna gra Jarosława Kaczyńskiego. Obawiam się dnia, w którym to niemieccy nacjonaliści wystawią Polsce rachunek za niemieckich wypędzonych podczas II wojny światowej - mówił Robin Lautenbach, dziennikarz ARD, były korespondent w Polsce.

Przypomina dyskusję sprzed 10 lat, gdy niemieckie ziomkostwa domagały się zwrotu majątku pozostawionego w Polsce po wojnie przez wysiedlonych.

"Partia, która będzie wywoływała antypolskie nastroje"

Arkadiusz Wierzuk był również na demonstracji partii AfD na wiecu Angeli Merkel w Monachium, gdzie pytał o reparacje wojenne dla Polski.

Skrajna prawica zbiła kapitał polityczny na sprzeciwie wobec uchodźców. Według Lautenbacha, AfD może też wykorzystać polsko-niemiecki spór o historię. - To jest partia o nacjonalistycznych tendencjach. Jeżeli pojawią się konflikty między Polakami i Niemcami, na przykład w sprawie reparacji, to AfD może być pierwszą partią, która będzie wywoływała antypolskie nastroje - ocenił.

Na razie lider AfD do tematu powojennych reparacji w relacjach z Polską nie chce wracać. - Tak, mocno ucierpieliście, ale dostaliście w zamian część naszych ziem. My to uznaliśmy i tym samym temat reparacji trzeba zamknąć - powiedział lider AfD Alexander Gauland. - Antypolskie nastroje w Niemczech? Nie sądzę, żeby się pojawiły - dodał.

"Po tylu latach, gdy pomagaliśmy Polsce w Unii..."

Arkadiusz Wierzuk spotkał się również z politykami w sztabie CDU, w wieczór wyborczy w czasie niedawnych wyborów do niemieckiego parlamentu. Rozmawiał z nimi o powracającym w Polsce temacie rozliczeń za II wojnę światową.

- Ten spór może doprowadzić do eskalacji w relacjach między Polską i Niemcami - komentował Hans Gert - Poettering, eurodeputowany CDU. - To niemądre żądania. Po tylu latach, gdy pomagaliśmy Polsce w Unii - ocenił z kolei inny polityk CDU Michael Fuchs.

Tak komentowali ten temat politycy CDU, partii, która znów będzie tworzyć rząd i kraju, który wpłaca najwięcej do unijnego budżetu, dlatego w Niemczech pojawiają się także komentarze publicystów na ten temat.

"Polska dostawała i dostaje idącą w miliardy pomoc, która płynie przez Brukselę z Niemiec. Wołania o nowe reparacje brzmią fałszywie. Niemiecki rząd (…) musi naciskać w Unii Europejskiej na to, by rząd PiS skończył z ekscesami. To najcenniejsze reparacje, jakie Niemcy mogą wyświadczyć Polsce" - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

"Nie dajmy się wciągnąć w antyniemiecką retorykę"

Mimo takich opinii, większość niemieckich polityków chce z Polską dalej współpracować. - Zawsze byłem za normalnymi relacjami z Polską i nie jest zadaniem Niemców, aby pouczać Polaków - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 premier Saksonii, Stanislav Tillich.

- Nie dajmy się wciągnąć w antyniemiecką retorykę. Skoro zjednoczenie udało się z Francją, to z Polską też powinno się udać. Mam nadzieję, że Polacy nie chcą znowu tego sporu - dodał z kolei Elmar Brok, eurodeputowany CDU.

"Polityka cierpliwości i głębokiego oddechu"

Według profesora Wernera Patzelta politologa z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Polsce nie grożą polityczne konsekwencje ze strony niemieckiego rządu, bo Berlin ma swoją strategię.

- Niemcy prowadzą politykę cierpliwości i głębokiego oddechu. Niemieckim władzom zależy na tym, aby konflikty z Polską pewnego dnia się zakończyły - mówił profesor.

Autor: kb//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Meksyku i Kanady już zapowiedziały cła odwetowe.

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Trump nałożył cła. Sąsiedzi już zapowiedzieli odwet

Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Jest się czym przejmować, ale nie ma się czego bać - mówił na nagraniu premier Donald Tusk, odnosząc się do aktualnej sytuacji międzynarodowej. Według Tuska Polska ma "dobrą odpowiedź na te kryzysy". - Uzyskaliśmy naprawdę autentyczne przywództwo w Europie, a za chwilę możemy mieć niezależnego, mądrego, silnego, ale przyjaznego prezydenta. Wszystko jest w naszych rękach - powiedział szef rządu.

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwa ciała znaleziono w rzece Dee w szkockim Aberdeen. Prawdopodobnie są to poszukiwane siostry Huszti - przekazały w sobotę brytyjskie media. Pochodzące z Węgier Eliza i Henrietta zaginęły w ubiegłym miesiącu w okolicach portu leżącego nad rzeką.

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Źródło:
PAP

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Ornitolodzy z Florydy są zdruzgotani śmiercią dwóch młodych bielików amerykańskich. Ptaki najprawdopodobniej zjadły zwierzę zakażone ptasią grypą. Młode nie zdążyły nawet otrzymać imion.

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Źródło:
CNN

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapewnień o rozliczeniu willi plus było dużo, ale kiedy zajrzymy do kasy państwa, to okaże się, że z 40 milionów złotych, które Przemysław Czarnek rozdał, wróciło 3,5 miliona - mówiła na antenie TVN24 Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. - Widzimy, że te procedury się dłużą. Docierają też do nas sygnały o tym, że w ministerstwie istnieją pewne braki kadrowe osób, które mogłyby to skutecznie rozliczać - powiedział Piotr Szostak.

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

Źródło:
TVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl