"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Źródło:
TVN24
Co prezydent zrobi z ustawą o in vitro? Suchoń: tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne
Co prezydent zrobi z ustawą o in vitro? Suchoń: tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądneTVN24
wideo 2/5
Co prezydent zrobi z ustawą o in vitro? Suchoń: tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądneTVN24

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

Sejm przyjął w środę wieczorem nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Kluby Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-TD, PSL-TD oraz Lewicy w całości poparły ustawę. Z kolei wszyscy posłowie Konfederacji zagłosowali przeciw. Klub PiS podzielił się podczas głosowania: były 23 głosy za ustawą, 102 przeciw, 49 wstrzymujących się.

Czytaj więcej: Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Jeśli ustawę zaakceptuje Senat lub Sejm odrzuci jego ewentualny sprzeciw, trafi ona na biurko prezydenta.

Suchoń: tu jest tylko jedno wyjście

Sprawę komentował w "Faktach po Faktach" Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga. - Jestem przekonany, że pan prezydent, deklarujący się prezydentem wszystkich obywateli, nie ma innego wyjścia (niż podpisanie ustawy - red.). To jest coś, to jest symbol dobrej zmiany, takiej prawdziwej, dobrej zmiany w parlamencie - powiedział.

- Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy. Nie bez powodu pan marszałek (Sejmu Szymon - red.) Hołownia zdecydował o przywróceniu wszystkich projektów obywatelskich do rozpatrzenia przez Sejm. I nie bez powodu pan marszałek Hołownia zdecydował, że pierwszym projektem, symbolicznym projektem będzie projekt dotyczący in vitro - kontynuował.

Paweł Kowal i Mirosław Suchoń w "Faktach po Faktach" TVN24

- Wczoraj wielka radość, wielkie szczęście. Przywracamy nadzieję. I myślę, że to jest ten najważniejszy komunikat. Jeżeli pan prezydent chce zabrać nadzieję, to nie podpisze. Ale jestem przekonany, że pan prezydent także chce tę nadzieję w Polakach podtrzymywać - dodał.

Kowal: jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro

Głos na ten temat zabrał także Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), szef sejmowej komisji spraw zagranicznych. - Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro. Mam nadzieję, że tak zrobi - stwierdził. Odniósł się także do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który przekonywał we wtorek w Sejmie dziennikarzy, że zawsze popierał metodę in vitro.

- Premier Morawiecki to teraz takie rzeczy mówi, że za wszystkim optował, czego nie zrobił i z czym walczył. Wczoraj to było kolejny raz widać w Sejmie - mówił, dodając, że premier "błaznuje, jeżeli chodzi o powołanie rządu" i "kpi sobie z jednej z najważniejszych instytucji w kraju, czyli Rady Ministrów".

- On teraz jest w stanie wszystko powiedzieć, a my to musimy komentować przez więcej niż miesiąc, dlatego że tyle trwa operacja, którą on prowadzi z prezydentem pod tytułem "rząd 14-dniowy". To jest bardzo niepoważny precedens, to jest złe traktowanie Polski i Polaków, to jest wbrew interesom bezpieczeństwa Polski - powiedział Paweł Kowal.

Mirosław Suchoń dodał, że Mateusz Morawiecki "powie wszystko, żeby go zauważono, żeby odnotowano". - Tak naprawdę powinniśmy wszyscy spuścić zasłonę milczenia, bo to jest absolutnie kategorycznie niedopuszczalne, co on robi - stwierdził.

Suchoń: nie będziemy powoływać żadnych członków do komisji "lex Tusk"

W środę Sejm odwołał wszystkich członków powołanej przez poprzednią większość komisji "lex Tusk", czyli Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Z zapowiedzi posłów obecnej większościowej koalicji wynika jednak, że sama komisja nie zostanie zlikwidowana.

Czytaj więcej: Członkowie komisji "lex Tusk" odwołani. Co dalej? Komentarze

Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej powiedział w rozmowie z reporterką TVN24, że "to jest dziwny twór, ale jak każdy twór, wykorzystany sensownie, może zacząć działać zgodnie z przepisami".

Kropiwnicki: To dziwny twór, ale sensownie wykorzystany może zacząć działać zgodnie z przepisami
Kropiwnicki: To dziwny twór, ale sensownie wykorzystany może zacząć działać zgodnie z przepisamiTVN24

- Stanowisko Polski 2050 jest tutaj bardzo jasne i czytelne: ta komisja jest poza konstytucją. Jeżeli tylko będzie można uchwalić ustawę, którą podpisze prezydent, która to ustawa zlikwiduje tę komisję, to do tego doprowadzimy. A do tego czasu na pewno nie będziemy powoływać żadnych członków do tej komisji - zadeklarował Mirosław Suchoń.

Kowal: badanie rosyjskich wpływów w mądry sposób jest obowiązkiem polskich polityków

Wypowiedź polityka Koalicji Obywatelskiej komentował także Paweł Kowal. - Wiem jedno, że jest temat. Widzę, że tuż przed 24 lutego 2022 roku (data pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę - red.), i mówię to śmiertelnie poważnie i coraz więcej danych na to wskazuje, był duży wpływ Rosji na politykę polską i różne rzeczy mnie na przykład niepokoiły - powiedział.

- Niepokoiło mnie to, jak została zawalona sprawa transportu (ukraińskiego - red.) zboża przez Polskę, bardzo podobna historia jak dzisiaj z firmami transportowymi. (...) Wpływy rosyjskie w Polsce były. Tym bardziej w Polsce niż w wielu krajach zachodnich. I badanie tych wpływów w mądry sposób jest obowiązkiem polskich polityków, którym zależy na polskiej racji stanu - kontynuował.

Autorka/Autor:ks/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Federalne Biuro Śledcze potwierdziło ostatecznie, że podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii Donald Trump został raniony kulą. "To, co trafiło byłego prezydenta Trumpa w ucho, to był pocisk, cały lub rozdrobniony na mniejsze kawałki, wystrzelony z karabinu zmarłego" - głosi opublikowane w piątek oświadczenie FBI. Trump zapowiedział, że zorganizuje kolejny wiec w Butler, mieście, w którym doszło do zamachu.

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Władze Meksyku oczekują od Stanów Zjednoczonych przekazania szczegółowego raportu z zatrzymania dwóch szefów kartelu narkotykowego z Sinaloa - Ismaela Zambady Garcii "El Mayo" i Joaquina Guzmana Lopeza, syna przebywającego w więzieniu "El Chapo". Zarzuca się im między innymi handel fentanylem. - Nadal nie wiemy, czy (zatrzymanie - red.) nastąpiło wskutek dobrowolnego oddania się tych osób w ręce władz USA - powiedziała Icela Rodriguez, szefowa Sekretariatu ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Obywatelskiej.

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Źródło:
PAP

Zostało mało czasu, ale wiceprezydent Kamala Harris wciąż może wygrać wyścig o Biały Dom - pisze "Economist". Dziennik wskazuje na elementy strategii, na które kandydatka demokratów powinna zwrócić uwagę.

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Źródło:
PAP

Zapłonął olimpijski znicz w Paryżu. Przeprowadzono ataki na infrastrukturę kolejową we Francji. Na warszawskim basenie doszło do zatrucia chlorem. Uruchomiono procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Sejm odwołał dwie członkinie komisji do spraw pedofilii. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
PAP, TVN24

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24