"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Źródło:
TVN24
Co prezydent zrobi z ustawą o in vitro? Suchoń: tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne
Co prezydent zrobi z ustawą o in vitro? Suchoń: tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądneTVN24
wideo 2/5
Co prezydent zrobi z ustawą o in vitro? Suchoń: tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądneTVN24

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

Sejm przyjął w środę wieczorem nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Kluby Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-TD, PSL-TD oraz Lewicy w całości poparły ustawę. Z kolei wszyscy posłowie Konfederacji zagłosowali przeciw. Klub PiS podzielił się podczas głosowania: były 23 głosy za ustawą, 102 przeciw, 49 wstrzymujących się.

Czytaj więcej: Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Jeśli ustawę zaakceptuje Senat lub Sejm odrzuci jego ewentualny sprzeciw, trafi ona na biurko prezydenta.

Suchoń: tu jest tylko jedno wyjście

Sprawę komentował w "Faktach po Faktach" Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga. - Jestem przekonany, że pan prezydent, deklarujący się prezydentem wszystkich obywateli, nie ma innego wyjścia (niż podpisanie ustawy - red.). To jest coś, to jest symbol dobrej zmiany, takiej prawdziwej, dobrej zmiany w parlamencie - powiedział.

- Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy. Nie bez powodu pan marszałek (Sejmu Szymon - red.) Hołownia zdecydował o przywróceniu wszystkich projektów obywatelskich do rozpatrzenia przez Sejm. I nie bez powodu pan marszałek Hołownia zdecydował, że pierwszym projektem, symbolicznym projektem będzie projekt dotyczący in vitro - kontynuował.

Paweł Kowal i Mirosław Suchoń w "Faktach po Faktach" TVN24

- Wczoraj wielka radość, wielkie szczęście. Przywracamy nadzieję. I myślę, że to jest ten najważniejszy komunikat. Jeżeli pan prezydent chce zabrać nadzieję, to nie podpisze. Ale jestem przekonany, że pan prezydent także chce tę nadzieję w Polakach podtrzymywać - dodał.

Kowal: jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro

Głos na ten temat zabrał także Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), szef sejmowej komisji spraw zagranicznych. - Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro. Mam nadzieję, że tak zrobi - stwierdził. Odniósł się także do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który przekonywał we wtorek w Sejmie dziennikarzy, że zawsze popierał metodę in vitro.

- Premier Morawiecki to teraz takie rzeczy mówi, że za wszystkim optował, czego nie zrobił i z czym walczył. Wczoraj to było kolejny raz widać w Sejmie - mówił, dodając, że premier "błaznuje, jeżeli chodzi o powołanie rządu" i "kpi sobie z jednej z najważniejszych instytucji w kraju, czyli Rady Ministrów".

- On teraz jest w stanie wszystko powiedzieć, a my to musimy komentować przez więcej niż miesiąc, dlatego że tyle trwa operacja, którą on prowadzi z prezydentem pod tytułem "rząd 14-dniowy". To jest bardzo niepoważny precedens, to jest złe traktowanie Polski i Polaków, to jest wbrew interesom bezpieczeństwa Polski - powiedział Paweł Kowal.

Mirosław Suchoń dodał, że Mateusz Morawiecki "powie wszystko, żeby go zauważono, żeby odnotowano". - Tak naprawdę powinniśmy wszyscy spuścić zasłonę milczenia, bo to jest absolutnie kategorycznie niedopuszczalne, co on robi - stwierdził.

Suchoń: nie będziemy powoływać żadnych członków do komisji "lex Tusk"

W środę Sejm odwołał wszystkich członków powołanej przez poprzednią większość komisji "lex Tusk", czyli Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Z zapowiedzi posłów obecnej większościowej koalicji wynika jednak, że sama komisja nie zostanie zlikwidowana.

Czytaj więcej: Członkowie komisji "lex Tusk" odwołani. Co dalej? Komentarze

Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej powiedział w rozmowie z reporterką TVN24, że "to jest dziwny twór, ale jak każdy twór, wykorzystany sensownie, może zacząć działać zgodnie z przepisami".

Kropiwnicki: To dziwny twór, ale sensownie wykorzystany może zacząć działać zgodnie z przepisami
Kropiwnicki: To dziwny twór, ale sensownie wykorzystany może zacząć działać zgodnie z przepisamiTVN24

- Stanowisko Polski 2050 jest tutaj bardzo jasne i czytelne: ta komisja jest poza konstytucją. Jeżeli tylko będzie można uchwalić ustawę, którą podpisze prezydent, która to ustawa zlikwiduje tę komisję, to do tego doprowadzimy. A do tego czasu na pewno nie będziemy powoływać żadnych członków do tej komisji - zadeklarował Mirosław Suchoń.

Kowal: badanie rosyjskich wpływów w mądry sposób jest obowiązkiem polskich polityków

Wypowiedź polityka Koalicji Obywatelskiej komentował także Paweł Kowal. - Wiem jedno, że jest temat. Widzę, że tuż przed 24 lutego 2022 roku (data pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę - red.), i mówię to śmiertelnie poważnie i coraz więcej danych na to wskazuje, był duży wpływ Rosji na politykę polską i różne rzeczy mnie na przykład niepokoiły - powiedział.

- Niepokoiło mnie to, jak została zawalona sprawa transportu (ukraińskiego - red.) zboża przez Polskę, bardzo podobna historia jak dzisiaj z firmami transportowymi. (...) Wpływy rosyjskie w Polsce były. Tym bardziej w Polsce niż w wielu krajach zachodnich. I badanie tych wpływów w mądry sposób jest obowiązkiem polskich polityków, którym zależy na polskiej racji stanu - kontynuował.

Autorka/Autor:ks/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne. W tvn24.pl na żywo relacjonujemy wydarzenia związane z konfliktem na linii Iran-Izrael.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

20-letni motocyklista zginął w wypadku na Lubelszczyźnie. Mężczyzna uderzył w tył samochodu osobowego. Kilka godzin wcześniej zatrzymano go do kontroli drogowej. Za nieprawidłowe wyprzedzanie i przekroczenie prędkości został ukarany mandatem.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Źródło:
tvn24.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Tragiczny wypadek w kompleksie leśnym Oława Wójcice. W niedzielę zginął tam 25-letni mężczyzna jeżdżący na quadzie.

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

Mąż byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek - Stanisław Witek - zmarł po długiej chorobie w wieku 72 lat. Poinformowali o tym w mediach społecznościowych działacze okręgu legnicko-jeleniogórskiego Prawa i Sprawiedliwości oraz legnicka "Solidarność".

Nie żyje mąż byłej marszałek Sejmu

Nie żyje mąż byłej marszałek Sejmu

Źródło:
tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na przejeździe. Zginął w nim 25-letni kierowca, który wjechał przed nadjeżdżający pociąg.

Wjechał przed pociąg, zginął w zmiażdżonym aucie. Koniec śledztwa

Wjechał przed pociąg, zginął w zmiażdżonym aucie. Koniec śledztwa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

99 procent irańskich pocisków zostało przechwyconych przez obronę przeciwlotniczą Izraela. W wyniku ataku ranna w Izraelu została siedmioletnia dziewczynka. Lekko uszkodzona została baza wojskowa – przekazał rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.

Jakie są skutki irańskiego ataku na Izrael

Jakie są skutki irańskiego ataku na Izrael

Źródło:
PAP, Times of Israel

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych, z czego 99 procent zostało przechwyconych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Co wiemy o ataku Iranu na Izrael?

Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl