Polska

"Ciepła woda w kranie jest w Kijowie". Ryszard Petru obiecuje likwidację przywilejów

Polska

Kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL
tvn24Ryszard Petru powołał stowarzyszenie Nowoczesna.pl

Ekonomista Ryszard Petru, były doradca Leszka Balcerowicza, otworzył w niedzielę w Warszawie kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL. Zgromadził wokół siebie działaczy społecznych, przedsiębiorców i samorządowców, nawołujących do uwolnienia gospodarki od obciążeń polityki. Stowarzyszenie opowiada się m.in za likwidacją przywilejów emerytalnych czy odejściem od finansowania partii politycznych z budżetu państwa.

Szef nowego ugrupowania przedstawił główne założenia programowe: wzywa m.in. do pozbawienia partii politycznych finansowania z budżetu, ograniczenie do dwóch kadencji obecności posłów w parlamencie, przywrócenia wolności gospodarczej, zmiany systemu pomocy społecznej oraz dostosowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy.

- Skończmy z finansowaniem partii z budżetu. Dzisiaj w dobie internetu możliwe jest pozyskiwanie środków finansowych w sposób rozproszony, nie uzależniając się od grup biznesu - powiedział - Wprowadźmy kadencyjność posłów, niech po dwóch kadencjach wrócą do „realu” i zobaczą jak wyglądają prawdziwe problemy Polaków – mówił ze sceny do tłumu. Jak zaznaczył w polskiej polityce od lat nie ma debaty o podstawowych problemach kraju, ograniczana jest energia obywateli. - Jak zobaczymy tych polityków, zobaczymy co mówią, to jest pustka. Nie ma tam debaty o podstawowych problemach - o edukacji, zdrowiu, przedsiębiorcach i przedsiębiorczości - stwierdził.

- Ruch powstał niedawno i widać, że jest olbrzymia potrzeba. Im będzie silniejszy, tym większa szansa, że naprawdę zmienimy ten kraj - mówił do zgromadzonych.

- Było już parę razy o ciepłej wodzie w kranie. Przypomnę, ciepła woda w kranie jest w Kijowie. Nic z tego nie wynika - podkreślił.

- Wprowadźmy głosowanie przez internet. Cały czas w Polsce mało osób jest aktywnych, głosuje połowa. 56 proc. w ostatnich wyborach. Dajmy ludziom szansę zwiększyć tę liczbę osób głosujących, a nie mówmy, że się nie da, że PKW nie przerobi - podkreślił.

Formuła na lata 90.? Politycy sceptycznie o inicjatywie Petru
Formuła na lata 90.? Politycy sceptycznie o inicjatywie Petru tvn24

"Chcemy lepszego państwa dzięki energii i zaangażowaniu obywateli"

- Musimy dać szansę młodym ludziom – mówił. - Chcemy lepszego państwa dzięki energii i zaangażowaniu obywateli - dodał. Jak powiedział, budowany przez niego ruch to inicjatywa oddolna, obywatelska, naturalna i dostrzega potrzebę jego powołania.

- Przywróćmy wolność gospodarczą. To nie może być tak, że wszyscy wspominają, że kiedyś było lepiej - ale nie 40 lat temu, tylko 10, 12, 15. Z każdym rokiem przybywa przepisów, a Ministerstwo Finansów walczy z przedsiębiorcami, traktując ich często jak przestępców. Ta wolność gospodarcza spowodowałaby (...), że w końcu pracodawca będzie zabiegał o pracownika. Wtedy będzie dużo mniej "umów śmieciowych", Polacy będą więcej zarabiali - mówił ze sceny do tłumu.

- Wprowadźmy budżet partycypacyjny w każdej gminie. Niech politycy lokalni mają kontakt z ludźmi - zaznaczył. - Wprowadźmy edukację rynku pracy. To nie może być tak, że ludzie kończą uczelnię, kończą szkoły i potem, gdy wchodzą na rynek pracy okazuje się, że nie tego uczyli się, czego trzeba i stają się bezrobotnymi - dodał.

- Stwórzmy szanse na pracę dla młodych ludzi. (...) Można to robić jak przy zakładaniu działalności gospodarczej: trzeba obniżyć im koszty pracy przez pierwsze dwa lata, żeby potem weszli na rynek pracy, bo inaczej im nie pomożemy - tłumaczył.

Petru rusza w Polskę

Na scenie wystąpili też m.in. prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, przedsiębiorca i założyciel firmy InPost Rafał Brzoska oraz Adam Kądziela z Zarządu Ogólnopolskiego Forum Młodych Lewiatan.

Zjazd założycielski NowoczesnaPL odbył się na warszawskim Torwarze. Uczestnicy przyjechali z całej Polski. Organizatorzy szacują, że na hali było ponad sześć tysięcy ludzi.

Petru zapowiedział, że po kongresie będzie jeździł po Polsce, konsultując tezy programowe i budując struktury lokalne. - Tylko silny ruch może mieć wpływ na rzeczywistość. Społeczeństwo obywatelskie musi dać odpór starym partiom - podkreślił.

Doradca Balcerowicza

Ryszard Petru w latach 1997-2000 był doradcą wicepremiera, ministra finansów i ówczesnego szefa Unii Wolności Leszka Balcerowicza. Powstanie stowarzyszenia NowoczesnaPL ogłosił w kwietniu. Na starcie uzyskał wsparcie Balcerowicza oraz Władysława Frasyniuka i Andrzeja Olechowskiego.

Na kongresie nie było żadnego polityka z tej trójki. Według mediów, jeśli NowoczesnaPL wystawi listy wyborcze w jesiennych wyborach do parlamentu, Balcerowicz może się na nich znaleźć.

Autor: eos / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości