Tajemnicza choroba kotów. Co o niej do tej pory wiadomo?

Źródło:
tvn24.pl, wetgiw.gov.pl, SpecVet
Ptasia grypa u kotów. Prof. Krzysztof Rypuła radzi jak zapobiegać zakażeniu
Ptasia grypa u kotów. Prof. Krzysztof Rypuła radzi jak zapobiegać zakażeniuTVN24
wideo 2/2
Ptasia grypa u kotów. Prof. Krzysztof Rypuła radzi jak zapobiegać zakażeniuTVN24

Tajemnicza choroba atakuje koty w całej Polsce. Z przebadanych jedenastu próbek pobranych od martwych zwierząt w przypadku dziewięciu potwierdzono wirusa ptasiej grypy. Co wiadomo o chorobie oraz czy i jak można uchronić swoje zwierzę?

Pierwsze informacje o tajemniczej chorobie atakującej koty pojawiły się na początku zeszłego tygodnia. Wówczas ostrzeżenia w mediach społecznościowych opublikowały m.in. kliniki weterynaryjne i schroniska z różnych miejsc Polski. Lekarze weterynarii apelowali do właścicieli kotów, by zachowywali środki ostrożności i nie wypuszczali zwierząt na zewnątrz. Co wiadomo o chorobie do tej pory?

ZOBACZ TEŻ: Tajemnicza choroba kotów. Wirusolog rekomenduje, co robić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia

Choroba kotów. Czy to ptasia grypa

W piątek Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że przyczyną zachorowań kotów jest wirus grypy. W poniedziałek potwierdzono, że w niektórych przypadkach była to ptasia grypa. Na 11 pobranych od kotów próbek 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodziły z Poznania, Trójmiasta i Lublina - przekazano. Podkreślono również, że na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła tych zakażeń. Wstępne badania wykluczyły pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew.

Nie ma też pewności, że wszystkie ze zmarłych kotów zaraziły się ptasią grypą. Dorota Sumińska, publicystka i lekarz weterynarii, zwracała uwagę w poniedziałek w TVN24, że nadal dostępnych jest zbyt mało informacji, aby to stwierdzić. - Nadzieję upatruję w tym, że to wirusy obecne w środowisku, a więc część kotów powinna je znać. Na pewno będzie występowała duża grupa kotów odpornych na tę chorobę. Musimy poczekać na dokładniejsze wyniki badań - mówiła.

- Liczba przypadków (ptasiej grypy - red.), która została potwierdzona, nie jest duża, jeżeli spojrzymy na wielkość populacji tych zwierząt w Polsce, choć są one dla nas nowe. Ten wirus u kotów domowych stwierdzono dopiero trzy razy w skali świata w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Trudno powiedzieć, czy będzie to miało szerszą skalę. Wirusy grypy, jak wiemy, są sezonowe, a więc pojawiają się i znikają - podkreślił we wtorek w TVN24 prof. Krzysztof Rypuła z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Choroba kotów. Gdzie odnotowano przypadki

Według kliniki weterynaryjnej SpecVet, która jako jedna z pierwszych informowała o chorobie kotów, pierwsze informacje mówiły o zachorowaniach w zachodniej części kraju. Później jednak pojawiały się one w większości województw.

Jak dotąd chorowały koty z każdej grupy wiekowej, zarówno te rasowe, jak i nie, utrzymywane w domu jak i wychodzące na dwór, szczepione przeciwko chorobom zakaźnym, jak i te nieszczepione. Nie ma obecnie doniesień czy na chorobę zapadają również psy. Nie ma też sygnałów, aby choroba miała zagrażać ludziom.

ZOBACZ TEŻ: Martwe ptaki nad zalewem. Gmina prosi o ostrożność. "Wysoce zjadliwy wirus ptasiej grypy"

Choroba kotów. Ile odnotowano przypadków, ile z nich zakończyło się śmiercią

Nie ma szczegółowych i potwierdzonych informacji, ile dokładnie kotów zmarło na tę chorobę. Zgodnie z komunikatem Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z 21 czerwca, tylko w Gdańsku i powiecie gdańskim do zakładów leczniczych trafiło 28 chorych kotów, z czego 25 nie przeżyło. Nowszych informacji jednak brakuje. Wcześniej, 19 czerwca, klinika SpecVet informowała, że w całym kraju odnotowano ponad 70 zgłoszeń choroby, nie była znana jednak liczba przypadków śmiertelnych. Nie wiadomo też ilu przypadków choroby nie zgłoszono.

Choroba kotów. Jakie są objawy

Choroba występująca u kotów ma ostry przebieg i zwierzęta umierają w krótkim czasie. Do objawów zalicza się: wysoką gorączkę, duszności, problemy z oddychaniem, zaburzenia neurologiczne, apatię, brak apetytu.

Choroba kotów. Leczenie

Klinika SpecVet zaapelowała w mediach społecznościowych, by nie leczyć zwierząt domowymi sposobami i nie podawać im leków stosowanych u ludzi, bo może się to skończyć silnym zatruciem. "Wiele ludzkich leków jest śmiertelnie niebezpiecznych dla zwierząt i podanie ich pupilowi, nawet w dobrej wierze, może skończyć się tragedią" - napisano.

Prof. Rypuła podkreśla, że jeśli tylko właściciele kotów zauważą niepokojące objawy ze strony układu oddechowego, powinni zgłosić się do lecznicy, w której weterynarze dokonają oceny potencjalnego zagrożenia. Przypomina, że takie objawy nie muszą być związane z wirusem ptasiej grypy, tylko wynikać z innego powodu, zarówno zakaźnego, jak i niezakaźnego.

Choroba kotów. Jak chronić zwierzęta przed wirusem

Zgodnie z zaleceniami Głównego Lekarza Weterynarii, właściciele kotów nie powinni wypuszczać swoich zwierząt na zewnątrz (a jeśli zajdzie potrzeba wypuszczenia go na balkon czy taras, powinno to zostać poprzedzone umyciem powierzchni standardowymi detergentami). Nie powinno się też dopuszczać do kontaktu kotów z dzikimi zwierzętami, w tym ptakami oraz z obuwiem, które używane jest poza domem. Należy karmić koty pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł oraz dokładnie odkażać ręce po kontakcie ze zwierzętami. Lekarze apelują też, by ograniczyć kontakt zwierząt z surowym mięsem wieprzowym i drobiowym oraz by nie dopuszczać do ich kontaktu z dzikimi ptakami.

- Na dzień dzisiejszy ważne jest, abyśmy zachowywali ostrożność. Tak jak przy różnego rodzaju epidemiach zachowywaliśmy czystość, higienę, myliśmy ręce, przestrzegaliśmy środków bezpieczeństwa, tak dziś musimy zrobić coś takiego dla kotów - wskazuje prof. Rypuła. - Starajmy się więc nie wyprowadzać kotów na zewnątrz, myjmy ręce po kontakcie z ich wydzielinami, zachowujmy higienę i czystość obuwia - apeluje. - Te rzeczy zdecydowanie obniżą ryzyko zakażenia - podkreślił.

ZOBACZ TEŻ: Brazylia obawia się ptasiej grypy. W kraju wykryto już osiem przypadków wirusa u dzikich zwierząt

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: tvn24.pl, wetgiw.gov.pl, SpecVet

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło atak na miasto Chan Junus w Gazie. Jego celem był dowódca wojskowy Hamasu Mohammed Deif - poinformowało w sobotę izraelskie radio wojskowe. Doniesienia te potwierdziła izraelska armia. Według lokalnych władz, w ataku zginęło co najmniej 71 Palestyńczyków, a blisko 300 osób zostało rannych.

Izraelski atak na przywódcę Hamasu. Niemal 300 osób rannych, 71 nie żyje

Izraelski atak na przywódcę Hamasu. Niemal 300 osób rannych, 71 nie żyje

Źródło:
Reuters

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Pożar hal firmy działającej w Malcu nieopodal Oświęcimia został opanowany - poinformowali strażacy. Dwie hale uległy zniszczeniu, trzecią udało się uratować. 99 pracowników zdążyło się ewakuować, nikt nie został ranny. Na miejscu panuje duże zadymienie. Służby prasowe wojewody małopolskiego przekazały apel straży o nieotwieranie okien w okolicy i niezbliżanie się do miejsca pożaru.

Duży pożar hal. Jest apel do mieszkańców

Duży pożar hal. Jest apel do mieszkańców

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

33-letni obywatel Czech wpadł samochodem do rowu i uderzył w przepust. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Szalejów Górny. Mężczyzny nie udało się uratować. Na miejscu są utrudnienia, ruch odbywa się wahadłowo.

Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letni Czech

Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letni Czech

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Skrzynka (woj. wielkopolskie) część budynku gospodarczego zawaliła się na mężczyznę. Pomimo próby reanimacji nie udało się go uratować.

Zawalił się budynek, jedna osoba nie żyje

Zawalił się budynek, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W Opocznie świadek zauważył mężczyznę, który płonął na jednej z ulic. Po chwili ugasił jego ubrania i zadzwonił na służby. Poszkodowany z ranami oparzeniowymi śmigłowcem LPR trafił do szpitala w Warszawie.

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Sobota to kolejny niebezpieczny pogodowo dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami na południu i południowym wschodzie Polski W kilku województwach obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałami.

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

50-letni mężczyzna utonął w zalewie w Krasnobrodzie (Lubelskie) - poinformowała policja. Jego ciało zostało wyłowione w nocy z czwartku na piątek po kilkugodzinnych poszukiwaniach.

Skoczył do wody i już nie wypłynął

Skoczył do wody i już nie wypłynął

Źródło:
PAP

Na drodze ekspresowej S3 w Renicach (woj. zachodniopomorskie) przy zjeździe na Myślibórz doszło do zderzenia autobusu z samochodem osobowym. Podróżujące nim cztery osoby, w tym dwójka dzieci, wymagały pomocy medycznej.

Zderzenie autobusu z autem. Wśród rannych dzieci

Zderzenie autobusu z autem. Wśród rannych dzieci

Źródło:
TVN24/PAP

Tragiczny wypadek w Zakładach Górniczych Lubin. Na 41-letniego operatora maszyn zsunęły się skały. W zakładach została wprowadzona trzydniowa żałoba i powołana komisja wyjaśniająca.

Śmiertelny wypadek w kopalni. Nie żyje 41-letni górnik

Śmiertelny wypadek w kopalni. Nie żyje 41-letni górnik

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl

Ratownicy kontynuują akcję poszukiwania górnika zaginionego na poziomie 1150 m w kopalni Rydułtowy. Nocą z piątku na sobotę zdołali odgarnąć około 20 proc. planowanej długości wyrobiska ratunkowego poprzez ręczne wybieranie zalegającego urobku - przekazało w sobotę biuro prasowe Polskiej Grupy Górniczej.

Ratownicy próbują dotrzeć do górnika. Ręcznie odgarnęli 20 procent wyrobiska

Ratownicy próbują dotrzeć do górnika. Ręcznie odgarnęli 20 procent wyrobiska

Źródło:
PAP, tvn24

Prędkości, przy jakich operuje pilot takiego samolotu na niedużej wysokości nad ziemią, to jest mniej więcej 50-70 metrów na sekundę. Kichnięcie to przelecenie kilkudziesięciu metrów. Margines błędu jest bardzo mały - mówił w TVN24 pilot Piotr Czuban, komentując piątkową katastrofę w Gdyni. Jak dodał, pilotowi prawdopodobnie "zabrakło lotniczego szczęścia, które było potrzebne przez ułamek sekundy".

"Ułamek sekundy decyduje". Co mogło wydarzyć się chwilę przed tragedią w Gdyni

"Ułamek sekundy decyduje". Co mogło wydarzyć się chwilę przed tragedią w Gdyni

Źródło:
TVN24

Upadek rosyjskiej gospodarki nie jest jeszcze spektakularny, ale jest rzeczywisty. Strategia Zachodu działa. Jedyne, co musimy zrobić, to utrzymać kurs, naprawiając jednocześnie luki - podkreślał Radosław Sikorski, przemawiając w American Enterprise Institute. Szef MSZ mówił o mitach dotyczących Rosji i komentował słowa Donalda Trumpa w sprawie NATO.

Sikorski: jeśli to zrobimy, w ciągu 12-24 miesięcy Rosja dojdzie do ściany

Sikorski: jeśli to zrobimy, w ciągu 12-24 miesięcy Rosja dojdzie do ściany

Źródło:
PAP

- Pismo potwierdzające uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego zostało podpisane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię i wysłane do prokuratury - przekazał w programie "#BezKitu" nieoficjalnie dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

Źródło:
TVN24

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi horror "Kod zła" z Nicolasem Cage'em. Prowadząca program wspomniała o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl