Rozpoczął się proces reorganizacji Komedy Głównej Policji. W ciągu pół roku Centralne Biuro Śledcze powinno zostać samodzielną jednostką policji. Wraz z tą zmianą do biura odejdzie ponad dwa tys. jego pracowników, a dodatkowe 250 osób otrzyma "rozkazy" przejścia tam z KGP. Zmiany obejmą także pozostałe biura policyjnej centrali.
W poniedziałek Komendant Główny Policji zdecydował o powołaniu 12 pełnomocników, którzy będą czuwali nad reogranizacją poszczególnych biur KGP. Z dotyczasowych 18 i dwóch zespołów ma powstać 11. Oznacza to mniejszą kadrę kierowniczą.
Mniejsze kierownictwo, lepsze wyniki?
Rzecznik KGP, insp. Mariusz Sokołowski przekonywał w rozmowie z tvn24.pl, że zmiany są potrzebne, bo w tej chwili "część zadań, jakie wykonujemy dubluje się i chcemy, by pewnych rzeczy nie było już trzeba powtarzać".
Dlatego z połączenia kilku jednostek powstaną większe, ale scentralizowane. Np. "na bazie dotychczasowych biur: Kryminalnego, Wywiadu Kryminalnego i Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych, utworzone zostanie Biuro Służby Kryminalnej" - czytamy w komunikacje zamieszczonym na stronie internetowej policji.
CBŚ się rozrośnie. I zmieni szefa?
- Nikt na reogranizacji nie straci. Nie będzie zwolnień - uspokoił policjantów Sokołowski. Dodał, że największe zmiany będą dotyczyły CBŚ, które pod swoje skrzydła - nowej jednostki działającej w przybliżeniu na zasadzie komend wojewódzkich policji - "zabierze około połowy pracowników centrali".
W tym momencie w CBŚ pracuje ponad 2 tys. osób z KGP, a planowanych jest też przesunięcie do biura nawet 250 kolejnych etatów z centrali.
- Dzięki tym zmianom i wydzieleniu CBŚ skróci się proces decyzyjny, zwłaszcza w przypadku działań operacyjnych. To szef CBŚ będzie podejmował niektóre decyzje, a nie komendant główny - powiedział rzecznik.
W poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał z kolei, że w samym CBŚ dojdzie do zmiany w kierownictwie, bo propozycję objęcia funkcji komendanta wojewódzkiego we Wrocławiu dostał szef biura, gen. Adam Maruszczak.
- Generał Maruszczak nadal jest szefem CBŚ. Ani nie został zwolniony, ani nie podał się do dymisji - stwierdził tylko krótko Sokołowski, zapytany o to przez TVN24.
"DGP" twierdzi, że nowym szefem biura zostanie powołany w poniedziałek na stanowisko jednego z pełnomocników na czas reorganizacji insp. Rafał Łysakowski - kiedyś oficer CBŚ, a ostatnio szef Biura Współpracy Międzynarodowej Policji w KGP.
Zmiany w trzy miesiące?
Reorganizację przejdzie też m.in. Biuro Operacji Antyterrorystycznych, choć mowy o większych uprawnieniach dla funkcjonariuszy nie będzie. Jak poinformował Sokołowski wprowadzanie zmian w organizacji powinno przebiegnąć szybko, dlatego KGP "chciałaby je przeprowadzić w I kwartale 2013 r.", a CBŚ wydzielić "do lipca".
Autor: adso/jaś / Źródło: tvn24.pl, TVN 24, Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: CBS