"Formuła powrotu do polityki na plecach Platformy Obywatelskiej nie jest możliwa"

[object Object]
Borys Budka w "Jeden na jeden"tvn24
wideo 2/35

Niewątpliwie czuję chęć pokazania prawdziwego zderzenia tego, jak my patrzymy na Śląsk, co potrafiliśmy zmienić i tych pustych obietnic ze strony premiera Mateusza Morawieckiego - mówił w "Jeden na jeden" wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który prawdopodobnie wystartuje w jesiennych wyborach z Katowic, podobnie jak szef rządu. Gość TVN24 komentował też formułę startu Platformy do Sejmu i Senatu oraz rozmowy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej o starcie w Koalicji Obywatelskiej.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w zeszłą sobotę listę "jedynek" w jesiennych wyborach do Sejmu. Premier Mateusz Morawiecki będzie otwierał listę w Katowicach.

Niewykluczone, że w tym samym okręgu z list Koalicji Obywatelskiej będzie startował Borys Budka.

- Jestem posłem ze Śląska już drugą kadencję. Do tej pory startowałem w okręgu gliwickim, bardzo ważnym dla Platformy Obywatelskiej - powiedział były minister sprawiedliwości w "Jeden na jeden". Zaznaczył, że nie ma jeszcze decyzji partii w sprawie konkretnych okręgów wyborczych.

- Śląsk ma to do siebie, że jesteśmy jedną wielką aglomeracją. Jest na pewno taka możliwość startu (z Katowic - red.), natomiast o tym zdecydujemy wspólnie w przyszłym tygodniu - dodał.

Pytany, czy czuje presję, odparł, że "niewątpliwie czuje taką chęć pokazania prawdziwego zderzenia tego, jak my patrzymy na Śląsk, jak my pokazujemy, co na Śląsku potrafiliśmy zmienić i tych pustych obietnic ze strony premiera Morawieckiego".

Jego zdaniem, "to będzie dobre starcie". - Ślązacy mają to do siebie, że nie lubią być oszukiwani, ale też nie lubią spadochroniarzy, więc myślę, że pan premier będzie miał trudno. Chociaż z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że cały aparat państwowy zostanie zaangażowany w kampanię pana premiera - ocenił Budka.

"Ślązacy nie lubią spadochroniarzy. Premier będzie miał trudno"
"Ślązacy nie lubią spadochroniarzy. Premier będzie miał trudno"tvn24

"Chcemy formuły niepartyjnej"

W czwartek zarząd Platformy Obywatelskiej ma ostatecznie ustalić formułę startu do Sejmu i Senatu.

Borys Budka pytany, czy szef PO Grzegorz Schetyna wyprowadzi sztandar Koalicji Obywatelskiej, powiedział, że "Koalicja Obywatelska ma się dobrze, to jedyna koalicja po stronie opozycji".

Na pytanie, kto w tym momencie wchodzi w jej skład, powiedział, że PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska oraz "bardzo duże grono samorządowców".

- Ta noga samorządowa (...) to jest coś, co bardzo wzbogaca koalicję, co pokazuje, że to jest nowa formuła. To już nie jest formuła czysto partyjna - ocenił.

Odniósł się też do negocjacji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. - My na poszczególnych ludzi jesteśmy otwarci. Chcemy formuły, tak jak wspomniałem już, niepartyjnej, szerszej - podkreślił.

- Jeżeli ktoś chciałby widzieć czystą partyjną formułę z ludźmi, którzy kiedyś pożegnali się z polityką, a teraz do tej polityki chcieli wrócić na plecach koalicji, to oczywiście taka formuła przez nas nie jest brana pod uwagę - podkreślił wiceprzewodniczący PO.

Pytany, czy widziałby siebie i swoich kolegów na listach wyborczych z Joanną Senyszyn, Markiem Dyduchem, Włodzimierzem Czarzastym, powiedział, że "ludzi lewicy, nowoczesnych, patrzących, tak jak my, na Polskę, jest na pewno dużo więcej, natomiast niewątpliwie ta formuła powrotu do polityki na plecach Platformy Obywatelskiej nie jest możliwa". - Na taką formułę zgody nie będzie - oświadczył Budka.

Jak napisała Polska Agencja Prasowa, od polityków Platformy i Sojuszu można usłyszeć, że rozmowy liderów obu ugrupowań utknęły w martwym punkcie i rozbijają się o kształt list wyborczych. Chodzi zarówno o liczbę żądanych przez SLD miejsc "biorących" na listach, jak i nazwiska proponowanych kandydatów. - SLD proponuje nam na listy takie osoby, jak Joanna Senyszyn, Marek Dyduch czy Jerzy Jaskiernia. Nie ma na to zgody - powiedział w rozmowie z PAP bliski współpracownik Schetyny.

8-10 procent dla PSL? "To pobożne życzenia"

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przed kilkoma dniami ogłosił, że ludowcy idą do wyborów samodzielnie jako PSL - Koalicja Polska.

Budka pytany w "Jeden na jeden", czego nie dostał Kosiniak-Kamysz od PO, skoro PSL postanowiło iść do wyborach samodzielnie, powiedział, że to pytanie do szefa ludowców.

- Jeżeli ktoś o czymś nie mówi, to znaczy, że jest gdzieś drugie dno - dodał. - Ja bym zapytał naszych przyjaciół z PSL i o to pytamy, dlaczego tak bardzo ryzykują i chcą iść w formule samodzielnej, bo nie ukrywam - nie ma żadnej Koalicji Polskiej - mówił. - To będzie szyld Polskiego Stronnictwa Ludowego i gra o pięć procent - ocenił wiceprzewodniczący PO.

Przypomniał, że cztery lata temu PSL, będąc partią współrządzącą, otrzymał 5,14 procent głosów.

- To jest ta granica wejścia do Sejmu. Jeżeli ktoś gra o kilkanaście mandatów zamiast w szerokiej formule próbować bić się o bezwzględną większość w Sejmie, to być może jest jakieś drugie dno - mówił Budka.

Odniósł się do zapowiedzi szefa ludowców, że PSL będzie walczyć o wynik około 8-10 procent. - To są pobożne życzenia - skwitował poseł PO.

Zaznaczył, że nawet jeżeli nie dojdzie do porozumienia opozycji w sprawie wspólnego startu do Sejmu, to w wyborach do Senatu powinien być wystawiony jeden kandydat po stronie opozycji. Podkreślił, że nie może być "bratobójczej walki w okręgach do Senatu".

Budka: PiS zrobi wszystko, żeby nie ujawnić list poparcia do KRS

Gość TVN24 odniósł się także do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł pod koniec czerwca, że Kancelaria Sejmu ma udostępnić wykaz nazwisk sędziów popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Tym samym NSA oddalił wówczas skargę kasacyjną szefa Kancelarii Sejmu w tej sprawie od zapadłego w sierpniu 2018 roku wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Posłowie klubu Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej złożyli dwa wnioski, w tym o oficjalne ponaglenie szefa Kancelarii Sejmu w sprawie wykonania wyroku.

- To jest podejście i szacunek do prawa w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości. Zrobią wszystko, żeby nie ujawnić tych list, bo może się okazać, że na tych listach poparcia są te same nazwiska, są ludzie oddelegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości, że to jest lista hańby polskiego wymiaru sprawiedliwości - ocenił Budka.

Podkreślił, że "gdyby PiS chciał postępować w sposób transparentny, to nie utajniałby i nie robiłby wszystkiego, by wyeliminować możliwość tej kontroli, czy mamy do czynienia z nową grupą trzymającą władzę. Myślę tutaj o formule KRS, czy mamy sytuację taką, że rzeczywiście to byli demokratycznie zgłoszeni sędziowie".

- Mam poważne wątpliwości. Wszystko to, co się do tej pory dzieje wokół tych list poparcia, tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że tam był określony, przepraszam za wyrażenie - deal - że sędziowie, którzy mieli się podpisać pod tymi kandydaturami politycznymi do KRS, dostali zapewnienie od (Zbigniewa - red.) Ziobry (ministra sprawiedliwości - red.), że ich nazwiska nie zostaną ujawnione - powiedział gość "Jeden na jeden".

W Unii Europejskiej "nie ma handlu wartościami"

Borys Budka skomentował także decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą Polski. W środę poinformowała, że przechodzi do drugiego etapu procedury związanej z naruszeniem prawa przez Polskę. Sprawa dotyczy wprowadzonych przez polskie władze procedur dyscyplinarnych w sądownictwie i utworzenia Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym.

Gość TVN24 pytany, czy decyzja KE to zemsta jej wiceszefa Fransa Timmermansa za bark poparcia ze strony polskiego rządu jego kandydatury na przewodniczącego Komisji, powiedział, że "nie traktuje tego w kategoriach zemsty tylko w kategoriach konsekwentnej walki o rządy prawa w każdym kraju Unii Europejskiej".

- Komisja Europejska w tej procedurze upomina się o prawa każdego Polaka i Polki do tego, żebyśmy mieli prawo do bezstronnego, niezależnego sądu i o to chodzi w tym sporze (...). Nie ma, nie było i nie będzie żadnej reformy wymiaru sprawiedliwości, dopóki w Ministerstwie Sprawiedliwości będzie Zbigniew Ziobro - ocenił Budka.

Pytany, czy rozważa scenariusz, że PiS porozumiał się z nową przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, że uzyska poparcie europosłów tej partii, jeśli "przymnie oko" na to, co dzieje się z polskim sądownictwem, stwierdził, że "wartości w Unii Europejskiej są ważniejsze, tam nie ma handlu wartościami".

Dotychczasowa minister obrony Niemiec we wtorek została wybrana przez Parlament Europejski nową przewodniczącą Komisji Europejskiej. Na początku lipca Rada Europejska odrzuciła kandydaturę Timmermansa na to stanowisko.

Autor: js/adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości, podczas zespołu do spraw rozliczeń PiS, powiedział że "dokumenty, co do zasady, były przygotowywane w taki sposób, aby nie można było na ich podstawie poznać prawdy o tym, jak to funkcjonowało". Dodał, że w sprawach dotyczących rozstrzygnięć konkursowych Zbigniew Ziobro był "tak naprawdę głównym decydentem".

Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości: było polecenie od Ziobry, jakie podmioty mają zwyciężyć

Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości: było polecenie od Ziobry, jakie podmioty mają zwyciężyć

Źródło:
TVN24

Prokuratura ma skierować pierwsze wnioski o uchylenie immunitetu poselskiego w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Mają one dotyczyć polityków Suwerennej Polski, byłych wiceministrów sprawiedliwości Michała Wosia i Marcina Romanowskiego - dowiedział się TVN24.

TVN24 nieoficjalnie: będą wnioski o uchylenie immunitetu politykom Suwerennej Polski

TVN24 nieoficjalnie: będą wnioski o uchylenie immunitetu politykom Suwerennej Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Od 1 czerwca banki będą musiały przed udzieleniem pożyczki, kredytu czy przy wypłacie gotówki sprawdzić, czy numer PESEL klienta nie został zastrzeżony. Zapowiedź wdrożenia usługi właśnie pojawiła się na stronie internetowej Banku Millennium. Zapytaliśmy także inne banki, czy będą gotowe z wypełnieniem ustawowego obowiązku na czas.

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

Źródło:
tvn24.pl

65-latek, wyjeżdżając z jednej z dróg osiedlowych w Białystoku, nie ustąpił pierwszeństwa mężczyźnie poruszającemu się po ścieżce rowerowej. Doszło do zderzenia. Obaj rowerzyści upadli. 65-latek trafił do szpitala. Tam zmarł. Policja opublikowała nagranie ze zdarzenia i przestrzega przed jeżdżeniem rowerem bez kasku.

Rowerzyści zderzyli się na ścieżce. 65-latek zmarł w szpitalu

Rowerzyści zderzyli się na ścieżce. 65-latek zmarł w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie obraduje komisja do spraw wyborów kopertowych. Ponownie stanął przed nią były premier Mateusz Morawiecki. Zeznał, że decyzję o wyborach kopertowych podjęło kierownictwo polityczne PiS i były plany, aby druga tura wyborów także odbyła się w trybie korespondencyjnym. Na posiedzeniu panuje napięta atmosfera, już trzech posłów PiS opuściło salę. Jeden z nich - Przemysław Czarnek - został decyzją komisji wykluczony z dzisiejszych obrad.

Morawiecki drugi raz przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Trzech posłów opuściło salę

Morawiecki drugi raz przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Trzech posłów opuściło salę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wznowiła śledztwo w sprawie zakupu respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia w czasie pandemii. Pismo w tej sprawie otrzymali posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński.

Prokuratura wznawia śledztwo w sprawie afery respiratorowej

Prokuratura wznawia śledztwo w sprawie afery respiratorowej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Projekt uchwały w sprawie korekty granic morskich Rosji z Finlandią i Litwą na Morzu Bałtyckim, zgłoszony we wtorek przez resort obrony w Moskwie, został w środę usunięty z rosyjskiej rządowej bazy aktów prawnych - poinformowała agencja Reutera. Na postulowane przez Moskwę zmiany zareagowały władze Finlandii, Litwy i Niemiec, które wezwały Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego, w szczególności Konwencji ONZ o prawie morza. "Trwa kolejna rosyjska operacja hybrydowa, tym razem mająca na celu sianie strachu, niepewności i wątpliwości co do ich zamiarów" - napisał szef MSZ Litwy.

Rosja chce rewizji granic na Morzu Bałtyckim. Reuters: projekt zniknął z bazy aktów prawnych

Rosja chce rewizji granic na Morzu Bałtyckim. Reuters: projekt zniknął z bazy aktów prawnych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Radio Swoboda, PAP

Środa będzie burzowa w wielu regionach kraju. Są miejsca, w których Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł stopień ostrzeżeń do trzeciego, najwyższego. Obowiązują także ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Prognozowane są bardzo silne opady deszczu, grad, a wiatr ma osiągać w porywach nawet około 80 kilometrów na godzinę.

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW. Tutaj aura będzie szczególnie groźna

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW. Tutaj aura będzie szczególnie groźna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego przed diagnostów. W przypadku niektórych pojazdów zmieni się także sam sposób przeprowadzania badań technicznych. Oto szczegóły nadchodzącej rewolucji. 

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Na cmentarzu w wiosce na południu Cypru znaleziono najprawdopodobniej największy w historii kraju skład broni i ładunków wybuchowych - powiadomiła cypryjska policja. Magazynowano tam między innymi wyrzutnię rakiet i pociski. Część broni ukryto w grobie.

Nielegalny skład broni na cmentarzu. W grobie znaleziono wyrzutnię rakiet

Nielegalny skład broni na cmentarzu. W grobie znaleziono wyrzutnię rakiet

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Choć media na Wyspach nazywają go przyjacielem Harry'ego i Williama, tylko ten drugi ma być obecny na ślubie arystokraty i miliardera Hugh Grosvenora. W ceremonii nie będzie uczestniczył również jego ojciec chrzestny - król Karol, nie jest spodziewana też na niej księżna Kate. Co wiadomo o czerwcowym ślubie?

Ślub "najlepszej partii na Wyspach". Harry odmówił przyjazdu, Williamowi powierzono specjalną rolę

Ślub "najlepszej partii na Wyspach". Harry odmówił przyjazdu, Williamowi powierzono specjalną rolę

Źródło:
The Times, The Telegraph, The Independent

Nauczycielka szkoły podstawowej we Włodawie (woj. lubelskie) zauważyła podczas lekcji, że jeden z uczniów ma granat. Leżał na stoliku. Uczniowie i pracownicy zostali ewakuowani. Na miejsce przyjechali kontrterroryści. Z ustaleń wynika, że siedmiolatek dostał granat od ojca. 

Granat w szkole. Ewakuowano uczniów

Granat w szkole. Ewakuowano uczniów

Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin bacznie obserwuje Gotlandię, szwedzką wyspę o strategicznym położeniu na Morzu Bałtyckim, bo jednym z jego celów jest zdobycie kontroli nad Morzem Bałtyckim - powiedział naczelny dowódca sił zbrojnych Szwecji generał Micael Byden. "Kto kontroluje Gotlandię, ten kontroluje Bałtyk" - dodał. Jak oświadczył, "nie wolno nam dopuścić, by Morze Bałtyckie stało się dla Putina placem zabaw".

Putin "bacznie" przygląda się szwedzkiej wyspie. "Kto kontroluje Gotlandię, ten kontroluje Bałtyk"

Putin "bacznie" przygląda się szwedzkiej wyspie. "Kto kontroluje Gotlandię, ten kontroluje Bałtyk"

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 w pobliżu Komornik pojawił się pieszy. Jak podaje policja, 29-latek wbiegł pod nadjeżdżające auta i został potrącony. Po wypadku zniknął z miejsca zdarzenia. Strażacy znaleźli go 800 metrów dalej. Poszkodowanego przewieziono do szpitala.

Pieszy wbiegł na A2 pod nadjeżdżające auta, potem uciekł. Znaleźli go 800 metrów dalej

Pieszy wbiegł na A2 pod nadjeżdżające auta, potem uciekł. Znaleźli go 800 metrów dalej

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W środę 22.05 nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Gwałtownych zjawisk w ciągu kolejnych godzin będzie przybywać. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Sumy opadów miejscami są naprawdę wysokie

Gdzie jest burza? Sumy opadów miejscami są naprawdę wysokie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali 38-latka podejrzanego o namalowanie w wagonie metra napisów nawołujących do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Grozi mu kara do trzech lat więzienia.

Zdewastował wagon metra, odpowie za "nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym"

Zdewastował wagon metra, odpowie za "nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Antoni Macierewicz tutaj cały czas krzyczy, ale o panu to będzie jeszcze osobna debata. O podkomisji smoleńskiej, o sprzeniewierzeniu pieniędzy, o działaniu, które było nieuprawnione - zwrócił się do posła PiS wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz podczas dyskusji po przedstawieniu informacji na temat bezpieczeństwa, gdy Macierewicz przeszkadzał.

"Pan Macierewicz tutaj cały czas krzyczy". Kosiniak-Kamysz z ripostą

"Pan Macierewicz tutaj cały czas krzyczy". Kosiniak-Kamysz z ripostą

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Sąd uniewinnił Adama "Nergala" Darskiego, lidera zespołu Behemoth, od dwóch zarzutów obrazy uczuć religijnych. W przypadku trzeciego sąd dał mu szansę na poprawę, warunkowo umarzając postępowanie na okres 2 lat. "Jeśli oskarżony nie skorzysta właściwie z danej mu szansy, to ponownie spotkamy się w sądzie" - zapowiada pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego Tomasz Złoch.

Wyrok ws. obrazy uczuć religijnych przez Nergala. Muzyk przejdzie próbę

Wyrok ws. obrazy uczuć religijnych przez Nergala. Muzyk przejdzie próbę

Źródło:
TVN24, PAP

Do 31 maja osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego mają czas na dostarczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

W rządzie trwają prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie pensji minimalnych w Unii Europejskiej. Resort rodziny skłania się, by wartość referencyjna była określona jako 60 procent przeciętnego wynagrodzenia - przekazało biuro prasowe ministerstwa.

Rewolucja w płacy minimalnej. Propozycja rządu

Rewolucja w płacy minimalnej. Propozycja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

To miały być ich ostatnie duże wakacje - powiedział kuzyn 73-latka, który zmarł w wyniku silnych turbulencji na pokładzie samolotu z Londynu do Singapuru. Mężczyzna w rozmowie z "The Independent" wyjaśnił, że jego kuzyn wraz z żoną planowali podróż po Azji. Co wiadomo o zmarłym Brytyjczyku?

"To miały być ich ostatnie duże wakacje". Co wiemy o zmarłym w wyniku turbulencji pasażerze boeinga

"To miały być ich ostatnie duże wakacje". Co wiemy o zmarłym w wyniku turbulencji pasażerze boeinga

Źródło:
BBC, The Independent, tvn24.pl

Przed nami trudne godziny. Za sprawą niżu Lisa i towarzyszącego mu frontu atmosferycznego z południa w głąb Polski przemieszczać się będą gwałtowne burze. Synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek ostrzega, że nad jednym miejscem w krótkim czasie może przejść nawet kilka ulew.

"Nad jednym miejscem w krótkim czasie może przejść kilka ulew". Niż Lisa i front mieszają w pogodzie

"Nad jednym miejscem w krótkim czasie może przejść kilka ulew". Niż Lisa i front mieszają w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po telewizyjnej debacie kandydatów startujących w województwie lubelskim do europarlamentu z pierwszych miejsc na listach doszło do ostrej wymiany zdań między Martą Wcisło z KO a Mariuszem Kamińskim z PiS. Posłanka zaskoczyła byłego szefa MSWiA na parkingu. Pytała, jakie są jego związki z Lubelszczyzną.

Starcie Marty Wcisło z Mariuszem Kamińskim. Posłanka krzyczała na parkingu: pana miejsce jest w celi

Starcie Marty Wcisło z Mariuszem Kamińskim. Posłanka krzyczała na parkingu: pana miejsce jest w celi

Źródło:
tvn24.pl

Ona przyleciała z Turcji, on sam przyszedł do placówki Straży Granicznej, by ustalić swoją sytuację pobytową w Polsce oraz złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Okazało się, że są poszukiwani w różnych sprawach Europejskimi Nakazami Aresztowania. Zatrzymani to obywatele Ukrainy i to władze tego kraju ich poszukiwały.

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowco, planujesz wyposażyć auto w instalację gazową? Będziesz musiał posiadać specjalną naklejkę lub tabliczkę, która potwierdza jej homologację. W piątek 17 maja weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury w tej sprawie.

Nowy obowiązek dla części kierowców. Przepisy już obowiązują

Nowy obowiązek dla części kierowców. Przepisy już obowiązują

Źródło:
tvn24.pl

Leżącą za sklepem w centrum Raciborza kobietę zauważył wieczorem przechodzień. Niestety już nie żyła. Miała 46 lat, była z innego województwa. Prawdopodobnie została zamordowana. Śledczy podają, że była zupełnie naga i miała widoczne obrażenia. Są pierwsze zatrzymania.

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Obrażenia wskazują na morderstwo

Nagie ciało kobiety w centrum miasta. Obrażenia wskazują na morderstwo

Źródło:
tvn24.pl

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz mówi w Sejmie o stanie bezpieczeństwa państwa. - Zagrożeniem dla Polski są działania Rosji, agentury, która rozpowszechniła się nie tylko w Polsce, ale i w Europie - mówił. Jak stwierdził, polskie państwo "pokazuje swoją siłę wobec tych, którzy je zdradzają". - Nie ma miejsca na litość i jakiekolwiek taryfy ulgowe dla tych, którzy wybrali drogę na wschód - dodał. Podkreślił, że Polska przeznacza już rekordowe w NATO 4 procent PKB na obronność, a w budżecie to łącznie 118 miliardów złotych. Uspokajał też, że powszechny pobór do wojska nie zostanie wprowadzony, bo armia tylko w tym roku zyskała dziewięć tysięcy żołnierzy powołanych do zawodowej służby. W sumie Wojsko Polskie liczy już 198 tysięcy żołnierzy.

Ogromne finansowanie, coraz większa armia i 22 tysiące przeszkolonych ukraińskich żołnierzy

Ogromne finansowanie, coraz większa armia i 22 tysiące przeszkolonych ukraińskich żołnierzy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dariusz Barski nie wrócił skutecznie ze stanu spoczynku na stanowisko prokuratora krajowego. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar myli się, twierdząc, że czynności podejmowane przez Barskiego, z upoważnienia prokuratora generalnego, były skuteczne - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na decyzję wrocławskiego sądu rejonowego. O tym, że decyzje Barskiego "pozostają w mocy", Adam Bodnar mówił między innymi w styczniu tego roku w TVN24.

"DGP": Sąd zwraca akt podpisany przez asesora, którego powołał Barski. "Prawdopodobnie pierwszy taki przypadek"

"DGP": Sąd zwraca akt podpisany przez asesora, którego powołał Barski. "Prawdopodobnie pierwszy taki przypadek"

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna, tvn24.pl

Podczas debaty o stanie bezpieczeństwa państwa minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział wprowadzenie Karty Rodziny Wojskowej. Jak mówił ma działać podobnie jak Karta Dużej Rodziny. Co wiadomo?

Będą ulgi dla rodzin żołnierzy. Szef MON zapowiada Kartę Rodziny Wojskowej

Będą ulgi dla rodzin żołnierzy. Szef MON zapowiada Kartę Rodziny Wojskowej

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Tańczą, piją, pieką ciasta". Liczą, że reżim upadnie

"Tańczą, piją, pieką ciasta". Liczą, że reżim upadnie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę poruszył lawinę nieszczerego ubolewania na temat niebezpiecznych skutków upowszechniania się tak zwanej mowy nienawiści. Piszę "nieszczerego", ponieważ mowa nienawiści stała się ulubionym językiem polityków. Bez mowy nienawiści dzisiejsza polityka jest nie do pomyślenia. Tylko oderwany od rzeczywistości pięknoduch albo frajer nie używa mowy nienawiści, narażając się tym samym na miano nudziarza albo mało wyrazistego polityka. 

Szczucie jako sport narodowy

Szczucie jako sport narodowy

Źródło:
tvn24.pl