"Sejm musi naprawić grzech pierworodny, popełniony w 2015 roku przez PiS-owską większość"

Źródło:
TVN24
Budka: PiS doprowadził do tego, że w poprzednich kadencjach Sejm wybrał nie tylko czterech członków, ale również piętnastu sędziów
Budka: PiS doprowadził do tego, że w poprzednich kadencjach Sejm wybrał nie tylko czterech członków, ale również piętnastu sędziówTVN24
wideo 2/22
Budka: PiS doprowadził do tego, że w poprzednich kadencjach Sejm wybrał nie tylko czterech członków, ale również piętnastu sędziówTVN24

Zainfekowali polski system. Stali się grupą trzymającą władzę w sądownictwie, która doprowadziła do olbrzymiego chaosu, do tego, że awanse sędziowskie otrzymywali ludzie władzy, a nie niezawiśli sędziowie. I to jest grzech pierworodny - mówił w "Faktach po Faktach" o politykach PiS poseł KO Borys Budka.

Gościem Piotra Marciniaka we wtorkowym wydaniu "Faktów po Faktach" w TVN24 był poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, który pytany był o dzisiejsze burzliwe posiedzenie w Sejmie i wystąpienia ministrów, którzy zabrali głos poza kolejnością, w czasie dyskusji o wyborze kandydatów do KRS.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia umożliwiał im wypowiedzi na podstawie regulaminu Sejmu. - Zwracam też uwagę, że każdy przepis można nadużyć. Jeżeli mielibyśmy tu do czynienia z sytuacją, w której zgłosi nam się cała Rada Ministrów, żeby w mojej ocenie, zakłócać porządek obrad Sejmu, ja wtedy liczbę wystąpień członków Rady Ministrów w czasie tej debaty ograniczę - mówił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ziobro i Czarnek na mównicy. Na sali o "fujarach", "chamstwie" i "nadużywaniu przepisów"

Jarosław Kaczyński "musi zrozumieć, że Sejm bez trybu się skończył"

- Przypomnę, że to pan (były już wicemarszałek Sejmu - red.) Terlecki zawsze dawał pół minuty czasu na zadanie pytania. To pani (była marszałek Sejmu - red.) Witek wyłączyła całkowicie możliwość zadawania pytań w trzecim czytaniu. To oni zrobili farsę z Sejmu, a dzisiaj próbowali nadużyć regulaminu, udając, że wystąpienia ministrów, którzy wczoraj podali się do dymisji u pana prezydenta, to są wystąpienia, które dotyczą zadań Rady Ministrów - komentował Budka.

Ocenił przy tym, że Hołownia "wybrnął bardzo dobrze, jeśli chodzi o sprawy regulaminowe". - Myślę, że dał do przemyślenia wiele rzeczy posłom PiS-u - ocenił.

W trakcie sporu w Sejmie, w czasie wypowiedzi ministra Zbigniewa Ziobry, do marszałka podszedł Jarosław Kaczyński. Budka w programie pytany był, czy wie, czego od marszałka Sejmu oczekiwał prezes PiS. - Nie mam pojęcia - odparł.

- Jarosław Kaczyński sprawia wrażenie naprawdę zagubionego, on po ośmiu latach musi zrozumieć, że Sejm "bez trybu" się skończył. Jarosław Kaczyński wielokrotnie naruszał regulamin Sejmu, pokazując, że dla niego żadne reguły nie mają znaczenia. Przecież to on występował na mównicy "bez żadnego trybu" - wspomniał. - Jarosław Kaczyński musi przyzwyczaić się, że w Sejmie Rzeczpospolitej X kadencji prawo będzie dotyczyło wszystkich, regulamin będzie dotyczył wszystkich - podkreślił.

Jarosław Kaczyński podszedł do Szymona HołowniTVN24

"Zainfekowali polski system, stali się grupą trzymającą władzę w sądownictwie"

W rozmowie pojawił się też temat Krajowej Rady Sądownictwa, do której dziś w Sejmie wybierano nowych członków z ramienia Sejmu. 

- Przypomnę, że Sejm Rzeczpospolitej wybiera czworo członków, Senat dwóch członków, natomiast PiS doprowadził do tego, że w poprzednich kadencjach Sejm Rzeczpospolitej wybrał nie tylko czterech członków, o których mówi konstytucja, ale również wybrał piętnastu sędziów, którzy byli z partyjnego nadania Ziobry i kolegów. Którzy z niezawisłością, z niezależnością nie mają nic wspólnego - ocenił Budka.

Według posła KO, politycy PiS "zainfekowali polski system". - Stali się grupą trzymającą władzę w sądownictwie, która doprowadziła do olbrzymiego chaosu, ale przede wszystkim doprowadziła do tego, że awanse sędziowskie otrzymywali ludzie władzy, nie niezawiśli sędziowie. I to jest grzech pierworodny - podkreślił.

Dopytywany, czy utworzona przez KO, Lewicę i Trzecią Drogę koalicja, ma pomysł, jak naprawić KRS, Budka potwierdził. 

- Wymiar sprawiedliwości należy naprawiać w odpowiedniej kolejności. W pierwszej kolejności trzeba stwierdzić nieważność wyboru trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, bo przypomnę, że to jest wykonanie orzeczenia legalnego Trybunału z 2015 (roku). To może stwierdzić Sejm, bo Sejm musi naprawić grzech pierworodny, popełniony w 2015 roku przez PiS-owską większość - tłumaczył. 

Borys Budka w "Faktach po Faktach"TVN24

Budka nawiązał tu do uchwały w sprawie legalności wyboru trzech sędziów - tak zwanych dublerów - do Trybunału Konstytucyjnego. Prowadzący program zapytał go, czy politycy w związku z tym obawiają się, że jeżeli Sejm podejmie taką uchwałę, to premier może nie dopuścić do opublikowania jej w Monitorze Polskim.

- Te uchwały nie wymagają publikacji. One tylko stwierdzają, że Sejm Rzeczypospolitej w 2015 roku naruszył konstytucję, potwierdzając wyrok Trybunału. Bo jest wyrok legalnego Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że Sejm PiS-owską większością w sposób nielegalny obsadził te stanowiska, a więc wybór jest nieważny - odpowiedział.

Zatem, jak podsumował Budka, koalicja chce najpierw zająć się uchwałą Sejmu w sprawie tak zwanych sędziów-dublerów, a następnie sytuacją w Krajowej Radzie Sądownictwa.

CZYTAJ WIĘCEJ W KONKRET 24: Przyłębska: w TK nie ma sędziów wybranych niezgodnie z prawem. A kto zmienił prawo i co zrobił Andrzej Duda?

Kim są sędziowie-dublerzy?

3 grudnia 2015 roku Trybunał Konstytucyjny - jeszcze za prezesury Andrzeja Rzeplińskiego - orzekł, że przepis, na podstawie którego wybrano trzech sędziów w VII kadencji (Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka, Andrzeja Jakubeckiego) był zgodny z konstytucją, czyli osoby wybrane potem na ich miejsca nie powinny zasiadać w Trybunale.

9 grudnia 2015 roku TK, już w uzupełnionym przez PiS składzie, stwierdził niekonstytucyjność nowelizacji ustawy o TK z 19 listopada 2015 roku. Według obu tych wyroków TK, zarówno z 3 jak i 9 grudnia, trzej sędziowie wybrani przez Sejm VII kadencji zostali wskazani zgodnie z prawem. Jednak nigdy nie trafili do Trybunału.

Przedstawiciele ówczesnych władz argumentowali, że Sejm 2 grudnia 2015 roku dokonał już wyboru sędziów na wakujące stanowiska, więc Trybunał Konstytucyjny jest w komplecie. Na miejsce prawidłowo wybranych sędziów TK przez Sejm VII kadencji prezydent zaprzysiągł Henryka Ciocha, Lech Morawskiego i Mariusza Muszyńskiego. Cioch i Morawski zmarli w 2017 roku, na ich miejsca Sejm wtedy wybrał Jarosława Wyrembaka i Justyna Piskorskiego. O tych trzech sędziach (Muszyński, Wyrembak, Piskorski) mówi się "dublerzy", ponieważ zastąpili sędziów Hausera, Ślebzaka i Jakubeckiego.

Kaczyński "zabrał do rządu najohydniejsze postaci polskiej polityki"

W rozmowie Budka pytany był o słowa Jarosława Kaczyńskiego, który zarzucił Platformie Obywatelskiej, że podczas kampanii zaprezentowała "niemieckie chamstwo", a Donalda Tuska nazwał "ostatnim lumpem". - To są standardy Kaczyńskiego - skomentował. 

Jego zdaniem Jarosław Kaczyński "zabrał do rządu najohydniejsze postaci polskiej polityki". - To Kaczyński, kupując głosy, zaprosił do rządu chociażby pana (Łukasza - red.) Mejzę, to Kaczyński z (Przemysława - red.) Czarnka zrobił ministra, który jest odpowiedzialny za nasze dzieci, młodzież, studentów, to Kaczyński zaprosił ludzi pokroju Janusza Kowalskiego do rządu, "dilując", handlując, żeby ten rząd nie upadł. Jest ostatnią osobą, która może mówić o przyzwoitości w polityce - podkreślił.

Budka: poprzemy projekty w sprawie aborcji

Poseł pytany był również o zgłoszone przez Lewicę dwa projekty w sprawie aborcji. - Myśmy mówili w tej sprawie jasno w kampanii wyborczej. Jesteśmy za prawem wyboru każdej Polki, szanujemy wolność człowieka. Dla nas jest to oczywiste. Jak tylko będzie głosowanie, poprzemy takie rozwiązanie - odparł.

- Ja nie mogę odpowiadać za naszych kolegów z Trzeciej Drogi. My w programie Koalicji Obywatelskiej stawialiśmy to jako jeden z pierwszych punktów i dlatego poprzemy takie rozwiązania, gdy tylko zostaną poddane pod głosowanie - dodał.

Budka o projektach Lewicy w sprawie aborcji: poprzemy takie rozwiązania, gdy tylko zostaną poddane pod głosowanie
Budka o projektach Lewicy w sprawie aborcji: poprzemy takie rozwiązania, gdy tylko zostaną poddane pod głosowanie TVN24

"Mateusz Morawiecki opowiada bajki o jakiejkolwiek zdolności koalicyjnej"

Budka mówił dalej o misji stworzenia rządu, którą otrzymał od prezydenta Mateusz Morawiecki.

- Morawiecki pokazał swoją zdolność koalicyjną wczoraj. Przypomnę, że na marszałka Szymona Hołownię głosowało 265 posłów. Na Elżbietę Witek głosowało 193 posłów. Co oznacza, że Mateusz Morawiecki opowiada bajki o jakiejkolwiek zdolności koalicyjnej. Nawet nie był w stanie przekonać potencjalnego, najłatwiejszego dla nich koalicjanta, czyli Konfederacji - mówił.

CZYTAJ WIĘCEJ:

W tym kontekście Marciniak zapytał posła o Krzysztofa Bosaka z Konfederacji, który został wczoraj wybrany na stanowisko wicemarszałka Sejmu. 

- Szanujemy wybór Polaków, szanujemy zasady demokracji w przeciwieństwie do PiS-u, który w 2015 roku odebrał to prawo wyborcom PSL-u i zabrał miejsce w prezydium sejmu PSL-owi. Myśmy powiedzieli: Konfederacja ma prawo wskazać swojego kandydata. Wstrzymaliśmy się od głosu, dlatego że nie możemy oceniać poglądów pana Bosaka, jesteśmy bardzo odlegli od tych poglądów. Nie zgadzamy się z tymi poglądami, natomiast nie można zarzucić temu kandydatowi, że gdziekolwiek łamał prawo - tłumaczył Budka.

Odnosząc się do odrzucenia kandydatury Elżbiety Witek, Budka zauważył, że "przy pani Witek był jasny, czytelny sygnał". - Nie da się wprost łamać polskiej konstytucji i zapisów regulaminu Sejmu, (bardziej - red.) niż robiła to pani Witek. Dlatego nie było poparcia - dodał. Politycy PiS "muszą wskazać osoby, które nie łamały prawa" - podkreślił. 

Autorka/Autor:akw//mrz, adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jedna osoba zginęła, a ponad 30 zostało rannych w samolocie, który wystartował z Londynu. W trakcie rejsu do Singapuru maszyna doświadczyła bardzo silnych turbulencji - podało BBC, powołując się na oświadczenie linii lotniczych.

Silne turbulencje w samolocie z Londynu. Nie żyje jedna osoba, ponad 30 rannych

Silne turbulencje w samolocie z Londynu. Nie żyje jedna osoba, ponad 30 rannych

Źródło:
BBC, Reuters

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela" - przekazała Polska Fundacja Muzyczna. Miał 71 lat.

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje

Źródło:
PAP

Opublikowany w poniedziałek raport fundacji księżnej Kate "Early Years" wywołał pytania o jej powrót do aktywności publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Kensington.

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Źródło:
BBC, Yahoo News

Trzydziestosiedmioletnia była pracownica żłobka w Wielkiej Brytanii została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci po tym, jak dziewięciomiesięczna dziewczynka zmarła w żłobku. "Jej nieobecność to fizyczna i emocjonalna rana, która nigdy się nie zagoi" - napisała w oświadczeniu zrozpaczona rodzina.

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Poza ulicą pod Trzema Mostami wszystkie inne są przejezdne - poinformował we wtorek Michał Powałowski, prezydent Gniezna. Po poniedziałkowej nawałnicy część mieszkańców pozbawiona jest prądu, zamknięte są miejskie parki.

Parki zamknięte, zniknęła plaża, część mieszkańców nie ma prądu. Wojsko pomaga po burzy w Gnieźnie

Parki zamknięte, zniknęła plaża, część mieszkańców nie ma prądu. Wojsko pomaga po burzy w Gnieźnie

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? We wtorek 21.05 po południu nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Według prognoz w ciągu kolejnych gwałtownych zjawisk będzie przybywać. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na budowie 18-kondygnacyjnego hotelu na Pradze Południe doszło do wypadku. Poszkodowani zostali dwaj pracownicy, którzy spadli o pięć pięter. Obaj odnieśli poważne obrażenia.

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze swoich sklepów zabawki dla dzieci z powodu zagrożenia dla zdrowia. Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia plastyfikatora ftalanowego DEHP, który jest substancją niebezpieczną.

Zabawka wycofana z popularnej sieci. Może być groźna dla zdrowia

Zabawka wycofana z popularnej sieci. Może być groźna dla zdrowia

Źródło:
tvn24.pl

Czterolatek bawił się na placu zabaw w Świętochłowicach (Śląskie), gdy nagle pobiegł za ptakiem i zniknął z oczu matce. Kobieta poprosiła o pomoc przejeżdżający patrol policji. Na szczęście, chłopiec odnalazł się... na klatce schodowej swojego domu w sąsiednim mieście.

Czterolatek pobiegł za ptakiem, zaskakujący finał poszukiwań

Czterolatek pobiegł za ptakiem, zaskakujący finał poszukiwań

Źródło:
tvn24.pl, Policja Śląska

Na trasie S3, między węzłami Gryfino i Klucz, ciężarówka wjechała w stojące autobusy, wpadła do rowu i się zapaliła. Kierowca zginął w płomieniach. Nie żyje też jeden z kierowców autobusów, a drugi jest poważnie ranny.

Ciężarówka wjechała w dwa autobusy. Nie żyją dwaj kierowcy, trzeci jest ranny

Ciężarówka wjechała w dwa autobusy. Nie żyją dwaj kierowcy, trzeci jest ranny

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Zarzut składania fałszywych zeznań usłyszał mężczyzna, który twierdził, że padł ofiarą rozboju, podczas którego skradziono mu blisko dwa miliony złotych. Według śledczych, 58-latek był podstawiony, a pieniądze nie należały do niego.

Zeznał, że skradziono mu dwa miliony złotych. Policja: pieniądze nie należały do niego

Zeznał, że skradziono mu dwa miliony złotych. Policja: pieniądze nie należały do niego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Unia chroni, Unia radzi, Unia nigdy nas nie zdradzi - zakrzyknęła na konferencji prasowej aktorka i kandydatka Trzeciej Drogi do europarlamentu Dorota Stalińska. Nawiązała do słynnego cytatu z "Seksmisji", w której wystąpiła 40 lat temu.

Dorota Stalińska apeluje o udział w wyborach. Nawiązała do słynnego cytatu z "Seksmisji"

Dorota Stalińska apeluje o udział w wyborach. Nawiązała do słynnego cytatu z "Seksmisji"

Źródło:
TVN24

Uruchomiliśmy na prośbę Iranu satelity, by wspomóc ten kraj w poszukiwaniu śmigłowca z prezydentem, ale Teheran wycofał prośbę, zanim zrobiono jakiekolwiek zdjęcia satelitarne - poinformowała Komisja Europejska. Również USA zostały poproszone o pomoc, ale nie udzielono jej "głównie ze względów logistycznych".

Copernicus ruszył na pomoc, ale "Iran anulował wniosek", nim cokolwiek zrobiono

Copernicus ruszył na pomoc, ale "Iran anulował wniosek", nim cokolwiek zrobiono

Źródło:
TVN24

Rada Badań i Studiów nad Szariatem w zachodniej Libii wydała fatwę nakazującą walkę z siłami rosyjskimi, w szczególności z najemnikami z Korpusu Afrykańskiego, następcy Grupy Wagnera. "Zbrojna obecność Rosji na libijskiej ziemi stanowi okupację i inwazję agresywnego niewiernego państwa" - brzmi jej treść.

Libijscy duchowni wydali fatwę nakazującą walkę z najemnikami rosyjskimi

Libijscy duchowni wydali fatwę nakazującą walkę z najemnikami rosyjskimi

Źródło:
PAP

Wnuczka Elvisa Presleya składa pozew o wstrzymanie sprzedaży historycznego domu piosenkarza w Memphis - Graceland - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił, że wnuczka "Króla" zarzuca oszustwo i jej zdaniem rzekoma firma stojąca za sprzedażą nie istnieje i nie ma praw do nieruchomości.

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Źródło:
CNN

Zachodnia pomoc napływa na Ukrainę zbyt wolno - ocenił Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla agencji Reutera. Prezydent Ukrainy stwierdził, że sojusznicy mogą pomóc bardziej bezpośrednio, na przykład sami strącając rosyjskie rakiety nad ukraińską przestrzenią powietrzną.

Zełenski: nasi sojusznicy mogą nam pomóc, strącając rosyjskie rakiety nad Ukrainą

Zełenski: nasi sojusznicy mogą nam pomóc, strącając rosyjskie rakiety nad Ukrainą

Źródło:
PAP

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trwającej od początku maja ogromnej powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii. Zginęło prawie 160 osób, niemal 90 osób jest poszukiwanych - podały władze. Utrzymujące się opady i wysoka woda doprowadziły do pojawienia się drapieżnych zwierząt na zalanych ulicach miast tego regionu.

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

"Jakby jeszcze było mało powodzi, to pojawiły się żakare"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Władze szwajcarskiego Lauterbrunnen chcą wprowadzić opłatę dla osób, które odwiedzają tę malowniczą miejscowość. Media zwracają jednak uwagę na trudności związane z wprowadzeniem tak - jak piszą - "drastycznych środków".

"Drastyczne środki" w wiosce, by zmniejszyć liczbę turystów

"Drastyczne środki" w wiosce, by zmniejszyć liczbę turystów

Źródło:
swissinfo.ch, tvn24.pl

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Antoni Macierewicz, odnosząc się do zarzutów premiera Donalda Tuska dotyczących rosyjskich wpływów w PiS, powiedział, że to obecny szef rządu zaangażował ludzi ze służb specjalnych do współpracy ze służbami rosyjskimi. Tusk mówił w "Faktach po Faktach", że "pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza".

Macierewicz odpowiada na słowa Tuska

Macierewicz odpowiada na słowa Tuska

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami. We wtorek największe ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk jest we wschodniej i północno-wschodniej części kraju. Możliwe są bardzo silne opady deszczu i grad - zapowiada IMGW. W dwóch województwach ogłoszono ostrzeżenia drugiego stopnia.

Tu dziś będzie groźnie. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Tu dziś będzie groźnie. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Prezes Trakcji Arkadiusz Arciszewski nie jest aktualnie zatrzymany, jak również nie został tymczasowo aresztowany, ani oskarżony - przekazała spółka. W komunikacie dodano, że Trakcja nie posiada dalszych informacji o przebiegu czynności procesowych. Spółka działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Jeśli wybory do Parlamentu Europejskiego wygrają ci, dla których Bruksela, Paryż, Berlin to jest problem, to może być polityczna katastrofa - ocenił premier Donald Tusk w "Faktach po Faktach" w TVN24. - Chcesz pokoju, szykuj się na wybory. Nie chcesz iść na wojnę, to idź głosować, bo bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa Polski jest utrzymanie jedności europejskiej - powiedział.

Tusk: chcesz pokoju, szykuj się na wybory

Tusk: chcesz pokoju, szykuj się na wybory

Źródło:
TVN24

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl