Biuro Ochrony Rządu to formacja, która zyskuje nowe oblicze - zapewniał szef MSWiA Mariusz Błaszczak na obchodach święta 93. rocznicy powołania BOR. Przypomniał, że przygotowana jest ustawa powołująca nową formację, która ma zastąpić Biuro Ochrony Rządu.
Obchody święta biura rozpoczęły się od wręczenia funkcjonariuszom BOR medali za długoletnią służbę oraz aktów mianowania na pierwszy stopień oficerski i wyższe stopnie służbowe. Odznaczenia i awanse wręczyli szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
"Jesteście i będziecie trzonem nowej formacji"
- Możemy być dumni z waszego profesjonalizmu, poświęcenia i zaangażowania - podkreślił Błaszczak, przypominając, że rok temu przed BOR stały wielkie wyzwania - szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży, z których formacja się wywiązała. - Było bezpiecznie - dodał.
Minister zaznaczył, że istotą powołania funkcjonariuszy BOR jest służba. - Trzeba pamiętać o tym każdego dnia - zaznaczył i dodał, że "służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa muszą być dobrze wyposażone, wyszkolone i profesjonalne".
- BOR to formacja elitarna, BOR to formacja, która wciąż jest bardziej profesjonalna. To formacja, która zyskuje nowe oblicze. Przygotowana jest ustawa powołująca właściwie nową formację, ale bądźcie państwo spokojni: to wy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu jesteście i będziecie trzonem tej nowej formacji - zapewnił Błaszczak. - Dlatego, że jesteście profesjonalni, dlatego, że macie odpowiednią wiedzę odpowiednie doświadczenie do tego, żeby pełnić swoją służbę - dodał.
Zmiany w BOR "odpowiedzią na dzisiejsze zagrożenia"
Zgodnie z zapowiedziami MSWiA, Biuro Ochrony Rządu ma zostać przekształcony w Państwową Służbę Ochrony. Formacja zyska też nowe uprawnienia.
- Nie ma powodu, aby wprowadzać złe emocje wokół zapowiadanych zmian w BOR - zapewnił szef BOR generał Tomasz Miłkowski. - Proszę wszystkich tych, którzy patrzą na to z pewną rezerwą, o zaufanie i pamięć o tym, że nasze najważniejsze zadania zostają, są dla nas priorytetem - zaznaczył.
Przypomniał też, że zmiana nazwy jest kolejną w historii tej formacji. - Zmiana nazwy nie jest pierwszą w historii naszej formacji. Proszę pamiętać, że w roku 1924, kiedy powstawaliśmy, nazywani byliśmy brygadą ochronną. Zmiana nazwy jest tylko pochodną tego, co chcemy i mamy zrobić jako formacja, adaptując się do nowej rzeczywistości - dodał generał Miłkowski.
Zaznaczył przy tym, że planowane w BOR zmiany są odpowiedzią na dzisiejsze zagrożenia. Podkreślił, że zapisane w projekcie rozwiązanie nadające BOR uprawnienia operacyjne wynika ze specyfiki służby.
- Chroniąc najważniejsze osoby w państwie, nie mamy dzisiaj tak naprawdę instrumentów do wiedzy operacyjnej, a więc do tej wiedzy, która pozwalałaby nam eliminować zagrożenia już na etapie przedprocesowym. Musimy korzystać z pomocy innych służb. To jest trochę dokuczliwe, to oczywiście funkcjonuje w jakiejś mierze, natomiast zawsze tamte służby mają swoje priorytety i nie zawsze nam się udaje wymusić pierwszeństwo dla nas - powiedział Miłkowski.
Odejścia funkcjonariuszy? "Nie widzę fali"
Pytany przez dziennikarzy o odejście funkcjonariuszy z Biura Ochrony Rządu po zapowiedziach reformy, odpowiedział: - Nie widzę fali odejść. Jest to troszeczkę więcej niż rok temu, natomiast to nie jest fala. To jest po części efekt pewnego rodzaju publicznej dyskusji o tym, że coś się likwiduje. Tu się nic nie likwiduje, tu się zmienia. A po części jest też tak, że zaniedbano przyjęcia do służby - podkreślił.
Dodał, że kilkadziesiąt osób złożyło rezygnację. - Przy czym tych kilkadziesiąt osób rokrocznie odchodziło, więc to nie jest niczym nowym - zaznaczył.
Miłkowski podkreślił, że aby funkcjonariusz mógł tak naprawdę pełnić swoją służbę, trzeba od 3 do 5 lat nie tylko szkolenia, ale też pracy na podstawowych stanowiskach.
List Prezydenta do funkcjonariuszy BOR
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do funkcjonariuszy BOR z okazji ich święta.
"Chcę podziękować za to, że z pełnym zaangażowaniem i poświeceniem pełnią państwo trudną i odpowiedzialną służbę. Dzięki profesjonalizmowi pracowników Biura Ochrony Rządu osoby pełniące wysokie funkcje państwo mogą w spokoju wykonywać swoje zadania. A siedziby najważniejszych urzędów i instytucji RP, przedstawicielstwa polskie zagranicą są miejscami bezpiecznymi i dobrze chronionymi, przekonują się o tym osobiście" - napisał prezydent.
Biuro Ochrony Rządu od 1956 roku
93. rocznica istnienia Biura Ochrony Rządu minęła 12 czerwca 2017 roku. Tego dnia 1924 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych Zygmunt Hubner powołał brygadę ochronną, której zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa osobie Prezydenta RP. Jedną z przyczyn powołania brygady ochronnej był zamach na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, który przeprowadził 16 grudnia 1922 roku malarz Eligiusz Niewiadomski.
Z brygady ochronnej wydzielony został oddział zamkowy, zabezpieczający stałą siedzibę Prezydenta. Brygada ta działała na podstawie "Instrukcji o prowadzeniu służby ochronnej" wydanej 29 lipca 1924 roku. Dokument uwzględniał cztery stopnie zabezpieczenia stosowane wobec głowy państwa, prezydentów obcych mocarstw i wybitnych dygnitarzy polskich. Dotyczył zabezpieczenia tras kolejowych, mostów i stacji oraz zasad zapewnienia ochrony osobistej.
Jeszcze podczas II wojny światowej, 22 sierpnia 1944 roku powołano Wydział Ochrony Rządu do wykonywania zadań ochronnych wobec nowego rządu.
W grudniu 1956 roku powołano Biuro Ochrony Rządu - samodzielną jednostkę podporządkowaną bezpośrednio Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Dyrektorem BOR został płk Jan Górecki i pełnił tę funkcję nieprzerwanie do 1981 roku.
Podporządkowanie szefowi MON
Po wyborach parlamentarnych z 1989 roku funkcjonariusze BOR od 1 sierpnia 1990 roku stali się żołnierzami, pozostając nadal w strukturze resortu spraw wewnętrznych i realizując zadania ochronne wobec najwyższych dostojników państwa i przedstawicieli delegacji zagranicznych. Uchwalenie ustawy o działach administracji rządowej z 4 września 1997 roku spowodowało konieczność podporządkowania wszystkich jednostek wojskowych Ministrowi Obrony Narodowej.
Rozpoczęto wtedy prace legislacyjne związane z prawnym uregulowaniem statusu BOR. Ostatecznie ustawa o biurze weszła w życie 30 marca 2001 roku.
Autor: kb//now / Źródło: PAP