"Problemy związane z Radiem Maryja" to jeden z tematów spotkania biskupów na Jasnej Górze 25 sierpnia. Biskupi nie odniosą się jednak do tzw. "taśm" o. Tadeusza Rydzyka.
- Biskupi będą omawiać problemy związane z Radiem Maryja, ale nie będą odnosić się do kwestii bezpośrednio dotyczącej wykładów dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka. Dotąd bowiem nie ma orzeczenia prokuratury w Toruniu w sprawie prawdziwości nagrań - wyjaśnił rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.
Prokuratura toruńska otrzymała już od tygodnika "Wprost" nagrania wykładu o. Rydzyka i ostateczna decyzja, czy zostanie wszczęte postępowanie przeciwko o. Rydzykowi, czy też nie, ma zapaść 20 sierpnia.
Na początku lipca "Wprost" ujawnił fragmenty kwietniowego wykładu o. Rydzyka, podczas którego miał on powiedzieć, że prezydent go "oszukał". Słowa: "Ty czarownico! Ja ci dam! Jak zabijać ludzi, to sama się podstaw pierwsza" - jak pisze "Wprost" - miały być skierowane do prezydentowej. Redemptorysta miał też powiedzieć, że "sprawa Jedwabnego służyła tylko temu, by środowiska żydowskie mogły wyłudzić od Polski 65 mld dolarów".
Po ujawnieniu taśm ambasador Izraela David Peleg mówił, że oczekuje m.in. od Kościoła katolickiego i biskupów potępienia wypowiedzi o. Rydzyka.
"To nie jest do końca tak, że biskupi milczą w sprawie Radia Maryja. Nie o wszystkim się od razu trąbi na forum i daje "na żer" dziennikarzom. Tak jak w rodzinie, tak i w Kościele pewne sprawy załatwia się wewnątrz" - mówił w Radiu Vox Fm Koszalin w ostatnią niedzielę biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, dodając, że na najbliższym zebraniu biskupi zajmą się tą sprawą.
Zaznaczył, że "niepokojące i przerażające jest to, że w Radiu Maryja dyskusja zaostrza się i doprowadza do tego, że dość gwałtowny człowiek - jakim jest o. Rydzyk - używa słów, których nie wolno używać ludziom, a tym bardziej kapłanowi".
Wcześniej w sprawie taśm wypowiadał się przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Episkopatu bp Mieczysław Cisło. "Wszystkie słowa, które uderzają w religię i naród żydowski, nie sprzyjają dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu. Być może biskupi zajmą się tym tematem na następnym zebraniu, jeśli będzie na to czas" - mówił przed dwoma tygodniami po spotkaniu z ambasadorem Pelegiem bp Cisło.
W czasie obrad Rady Stałej Komisji Episkopatu Polski hierarchowie zapoznają się też z rezultatami badań archiwów IPN dotyczących biskupów. "Pomimo wakacji Kościelna Komisja Historyczna kontynuuje redagowanie obszerniejszego opracowania podsumowującego. Wcześniej przekazała całość materiałów SB na temat biskupów, zgromadzonych w IPN, abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi – łącznikowi między Komisją i Episkopatem" - zaznaczył rzecznik Episkopatu.
Dyskutowane też będą projekty dwóch listów pasterskich. Pierwszy z nich - jak poinformował ks. Kloch - dotyczyć będzie duszpasterstwa młodzieży, a drugi koncentruje się wokół transplantologii i udostępniania narządów do przeszczepów.
W skład Rady Stałej KEP z urzędu wchodzą: przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik, jego zastępca abp Stanisław Gądecki oraz sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik. Do grona tego wybrani zostali przez zebranie plenarne: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski, metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, biskup opolski abp Alfons Nossol, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, biskup kielecki Kazimierz Ryczan oraz metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24