Półtora miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. "W 2020 roku sytuacja na pewno się pogorszy"

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Profesor Ryszard Szarfenberg o raporcie Szlachetnej Paczki nt. biedy w Polsce
Profesor Ryszard Szarfenberg o raporcie Szlachetnej Paczki nt. biedy w PolsceTVN24
wideo 2/6
TVN24Profesor Ryszard Szarfenberg o raporcie Szlachetnej Paczki nt. biedy w Polsce

W 2019 roku półtora miliona Polaków żyło w skrajnym ubóstwie - wynika z raportu "Szlachetnej Paczki". W związku z epidemią i problemami na rynku pracy, sytuacja w tym roku prawdopodobnie będzie jeszcze gorsza. - W liczbach bezwzględnych będzie to więcej o kilkadziesiąt, kilkaset tysięcy osób w takiej trudnej sytuacji - przewidywał w TVN24 profesor Ryszard Szarfenberg, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Szlachetna Paczka" opublikowała we wtorek "Raport o Biedzie", z którego wynika, że półtora miliona Polaków żyje w nędzy (dane z 2019 roku), czyli "w warunkach stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla psychoficzycznego rozwoju człowieka". Autorzy raportu tłumaczą, że "granicę skrajnego ubóstwa stanowił w ubiegłym roku dochód w wysokości 614 złotych na osobę miesięcznie w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego".

Fundacja pisze, że "średni dochód na osobę w rodzinach objętych wsparciem Szlachetnej Paczki to po odliczeniu stałych kosztów utrzymania 12 złotych na dzień". Średnia statystyka oznacza jednak, że w wielu rodzinach kwota ta jest znacznie niższa.

"W 2020 roku sytuacja na pewno się pogorszy"

W środę gościem "Wstajesz i wiesz" w TVN24 był profesor Ryszard Szarfenberg, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący EAPN (European Anti Poverty Network) Polska, polskiej filii europejskiej sieci organizacji pozarządowych i grup społecznych zajmujących się przeciwdziałaniu ubóstwu.

- Od 2016 roku sytuacja bardzo się poprawiała. Te półtora miliona z 2019 roku, w tym 300 tysięcy skrajnie ubogich dzieci, to były najniższe liczby w naszej historii pomiarów ubóstwa [w Polsce - przyp. red.]. Co najmniej od 20 lat tak niskich liczb nie mieliśmy - mówił.

Historie potrzebujących osób. Dociera do nich Szlachetna Paczka
Historie potrzebujących osób. Dociera do nich Szlachetna PaczkaSzlachetna Paczka

Jak dodał profesor, "sytuacja jest bardzo zła, ale z drugiej strony się poprawiała". - W 2020 roku sytuacja na pewno się pogorszy ze względu na to, co się działo w drugim kwartale i to, co się dzieje w czwartym kwartale, czyli różne problemy na rynku pracy i z tego powodu obniżenie wynagrodzeń, utrata pracy i dodatkowe problemy z tym związane - wyjaśniał.

Stwierdził, że "pomiary GUS wykażą istotny wzrost ubóstwa". - Myślę, że to będzie 1-2 punkty procentowe. Ubóstwo skrajne w 2019 roku to było 4,2 procent, może być 5,2 czy 6,2 procent [osób w Polsce - przyp. red.]. W liczbach bezwzględnych będzie to więcej o kilkadziesiąt, kilkaset tysięcy osób w takiej trudnej sytuacji - przewidywał przewodniczący EAPN Polska.

Naukowcy zapowiadają wzrost ubóstwa
Naukowcy zapowiadają wzrost ubóstwaTVN24

Szlachetna Paczka

Jedną z form pomocy osobom ubogim jest akcja Szlachetna Paczka. Jest organizowana od 2001 roku. Podczas ubiegłorocznej edycji włączyło się w nią ponad 620 tysięcy osób, zaś łączna wartość pomocy materialnej wyniosła ponad 45 milionów złotych i trafiła do przeszło 14,5 tysiąca potrzebujących rodzin.

Aby dołączyć do tegorocznej akcji Szlachetna Paczka trzeba odwiedzić stronę www.szlachetnapaczka.pl i wybrać osoby lub rodziny, których historie i potrzeby zostały opisane. Darczyńca powinien przekazać wolontariuszom skompletowaną wspólnie ze swoimi bliskimi i znajomymi paczkę. Prezenty trafią do potrzebujących podczas tak zwanego weekendu cudów 12 i 13 grudnia.

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości