TVP Info musi opublikować sprostowania nieprawdziwych informacji o Bertoldzie Kittelu

Polska

Bertold Kittel Dziennikarzem Roku 2018 ("Fakty" 12.12.2018)Fakty TVN
wideo 2/13

Bertold Kittel, autor głośnych reportaży "Superwizjera", nagrodzony prestiżowym tytułem Dziennikarza Roku Grand Press 2018, wygrał w sądzie proces przeciwko redaktorowi naczelnemu TVP Info. Sąd Apelacyjny nakazał publikację dwóch sprostowań dotyczących nieprawdziwych informacji przekazanych w programach "Panorama Info" i "Serwis Info", odnoszących się do reportażu autorstwa dziennikarza "Superwizjera". Orzeczenie jest prawomocne i natychmiast wykonalne.

Po emisji reportażu "Układ radomski" Bertolda Kittela w "Superwizjerze" (na antenie TVN24 29 września i na antenie TVN 2 października 2018 roku), w "Panoramie Info" i "Serwis Info" 3 października ubiegłego roku zamieszczono nieprawdziwą informację, iż Bertold Kittel w swym materiale "nie wspomniał, że od kilkunastu lat zna prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego".

ZOBACZ REPORTAŻ "UKŁAD RADOMSKI"

Dziennikarz wniósł pozew, domagając się od redaktora naczelnego TVP Info sprostowania tych nieprawdziwych informacji, podanych w dwóch programach stacji.

- Kłamstwo, które padło w serwisach TVP Info, podważa nie tylko moje kompetencje zawodowe i standardy etyczne, ale przede wszystkim wiarygodność: zarówno moją dziennikarską, reportażu "Układ radomski", programu "Superwizjer", jak również stacji TVN - komentował sprawę Bertold Kittel.

5 czerwca 2019 r. Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji i nakazał redaktorowi naczelnemu TVP Info publikację dwóch sprostowań dotyczących nieprawdziwych informacji.

Zgodnie z wyrokiem sądu, TVP Info musi sprostować nieprawdziwe informacje w trybie natychmiastowym.

Apelacja w całości oddalona

Po wyroku sądu pierwszej instancji pozwany redaktor naczelny TVP Info wniósł apelację, zarzucając przede wszystkim, iż sprostowanie zostało sformułowane w osobie trzeciej, a nie pierwszej.

Sąd Apelacyjny przyznał, że żaden przepis prawa prasowego nie zakazuje formułowania treści sprostowania w osobie trzeciej, a zapowiedź sprostowania oraz podpis jego autora jednoznacznie wskazują, kto jest jego autorem.

- Apelacja okazała się bezzasadna, ponieważ żaden przepis prawa prasowego nie zakazuje formułowania treści sprostowania w osobie trzeciej, a zapowiedź sprostowania oraz podpis jego autora jednoznacznie wskazują, kto jest jego autorem - podsumował Bertold Kittel.

Sąd Apelacyjny podzielił argumentację przedstawioną przez dziennikarza TVN i oddalił apelację pozwanego w całości.

Orzeczenie jest prawomocne i natychmiast wykonalne.

"Wiadomości" też przegrały

Bertold Kittel domagał się już od redaktora naczelnego "Wiadomości" telewizji państwowej, Jarosława Olechowskiego, sprostowania tych samych, nieprawdziwych informacji.

Sąd pierwszej instancji 14 stycznia w całości uwzględnił powództwo, dokonując kosmetycznej korekty gramatycznej (zmiana osoby trzeciej na pierwszą) w treści sprostowania, a na początku kwietnia Sąd Apelacyjny w całości odrzucił apelację pozwanego redaktora naczelnego "Wiadomości" w tej sprawie.

Z informacji biura prasowego TVN wynika, że "Wiadomości" do tej pory nie wykonały wyroku sądu.

Autor: kb//adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24