"Dzisiaj PiS straszy, że udział samorządowców ma doprowadzić do podziału Polski"

[object Object]
Cezary Tomczyk (PO) i Bartosz Kownacki (PiS) w "Kropce nad i"tvn24
wideo 2/22

Przemówienie Donalda Tuska w Gdańsku było słabiutkie merytorycznie. Nie wiem, czy go słońce raziło. Moim zdaniem leczy rany po tej porażce z 26 maja, która jest również jego zasługą - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Bartosz Kownacki z PiS. Zdaniem Cezarego Tomczyka (PO), to były "słowa potrzebne, słowa nadziei i otuchy". - Donald Tusk mówił jasno, że musimy zrobić wszystko, żeby wygrać te wybory na jesieni - dodał.

Szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk wystąpił we wtorek na wiecu na Długim Targu w Gdańsku zorganizowanym w ramach Święta Wolności i Solidarności z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

PRZEMÓWIENIE TUSKA. CZYTAJ WIĘCEJ >

"Słabiutkie merytorycznie. Leczy rany po porażce"

Przemówienie Donalda Tuska skomentowali goście "Kropki nad i" w TVN24 Cezary Tomczyk (PO) i Bartosz Kownacki (PiS).

- Byłem zaskoczony, bo ono było po prostu słabe. Nie wiem, czy Donalda Tuska słońce raziło. Było słabiutkie merytorycznie. Moim zdaniem leczy rany po tej porażce z 26 maja, która jest jego również zasługą - ocenił Kownacki.

Pytany, czy pamięta jakieś porywające przemówienie obecnego szefa RE, odparł: - Potrafił dobrze mówić. Nawet kiedy w Sejmie były jego wystąpienia, potrafił mówić. Tutaj był raczej zmęczony, przestraszony tym co się stało.

"Słowa, które były potrzebne, słowa nadziei i otuchy"

Cezary Tomczyk podkreślił, że był w Gdańsku w przeciwieństwie do Bartosza Kownackiego i "atmosfera była wyjątkowa". - To są słowa, które były potrzebne, słowa nadziei i otuchy dla milionów ludzi, którzy głosowali w tych wyborach i będą głosowali w kolejnych - mówił.

- Wiemy, jak wygląda sytuacja, jest sześć procent straty do PiS-u i to jest ten moment, kiedy tę stratę trzeba nadrobić. Donald Tusk mówi jasno, że głowy mamy mieć wysoko podniesione i zrobić wszystko, żeby wygrać te wybory na jesieni - dodał poseł PO. - Dzisiaj musimy zdawać sobie z tego sprawę, że pełna mobilizacja jest bardzo potrzebna.

"Straszą tym, że udział samorządowców ma doprowadzić do podziału Polski"

Skomentował także słowa Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS powiedział w środę w radiu WNET, że celem niektórych środowisk jest "zlikwidowanie Polski, jako podmiotu politycznego, dalej zlikwidowanie narodu polskiego".

- Ja od kilku miesięcy nie słyszałem od Jarosława Kaczyńskiego niczego oprócz straszenia Koalicją Europejską, Platformą Obywatelską, wtedy kiedy mówił o LGBT, o uchodźcach. Dzisiaj straszą tym, że udział samorządowców ma doprowadzić do podziału Polski - skomentował Tomczyk.

4 czerwca w Gdańsku, o czym mówił Donald Tusk w swoim przemówieniu, "padły bardzo ważne słowa ze strony liderów samorządu terytorialnego", którzy są gotowi zaangażować się w najbliższe wybory. - Proszę was wszystkich, abyście poszli śladem naszych bohaterów samorządu terytorialnego i żebyście przekonali się, że w wyborach do Senatu możemy im zrobić powtórkę z rozrywki. Możemy wygrać - apelował Tusk.

"Dzisiaj PiS straszy, że udział samorządowców ma doprowadzić do podziału Polski"
"Dzisiaj PiS straszy, że udział samorządowców ma doprowadzić do podziału Polski"tvn24

Bartosz Kownacki podkreślił jednak, że podpisze się pod słowami prezesa PiS. - Proszę zauważyć, że nawet ta wielka impreza, która odbyła się 4 czerwca, abstrahując od tego że ona miała charakter polityczny, a nie wspólnotowy, zaczęła się nie od hymnu polskiego, tylko hymnu Unii Europejskiej - powiedział.

Na uwagę, że polski hymn też był odśpiewany, odpowiedział: - Pytanie, co jest ważniejsze. Dla mnie mój jest ważniejszy.

"Być może trzeba się fotografią zająć"

Cezary Tomczyk zwrócił się do Bartosza Kownackiego, mówiąc, że zauważył "jedną ciekawą rzecz w ciągu ostatnich dni". - Flagi europejskie, które wróciły na kampanię wyborczą do kancelarii premiera, do resortów i do kancelarii prezydenta, zniknęły (ponownie - red.) Co was uwierało w tych flagach unijnych? - pytał.

- Macie w ogóle ostatnio jakiś problem. Donald Tusk w swoim przemówieniu chyba dwa czy trzy razy mówił o zdjęciach (z rozmów w Magdalence we wrześniu 1988 roku - red.). Pan teraz szuka na zdjęciach flag. Być może trzeba się fotografią zająć - odpowiedział mu Kownacki.

Donald Tusk mówił we wtorek, że oglądał zdjęcia, na których "generałowie Kiszczak i Jaruzelski, Lech Wałęsa, Lech Kaczyński, piją wódkę". - Kaczyńskiego teraz na tych zdjęciach nie ma, ale uwierzcie mi, ja widziałem to prawdziwe zdjęcie. Mówię o tym nie po to, żeby dokuczać, a żeby powiedzieć rzecz dla mnie najbardziej oczywistą: Co mieli robić? Strzelać do siebie? Mieli poprowadzić ludzi do siebie, czołgi? - powiedział Tusk.

Kownacki do Tomczyka: Macie ostatnio jakiś problem ze zdjęciami. Być może trzeba się fotografią zająć
Kownacki do Tomczyka: Macie ostatnio jakiś problem ze zdjęciami. Być może trzeba się fotografią zająćtvn24

Kownacki do Tomczyka: polska kryminologia powinna z pana skorzystać

Tomczyk stwierdził, że na fotografiach jest "chyba Lech Kaczyński i chyba wódka".

- Ja nie wiem. Pan znakomicie potrafi rozpoznać, gratuluję panu zdolności. Polska kryminologia powinna z pana skorzystać - stwierdził Kownacki. - Ja tu nie widzę sytuacji, w której panowie się bawią. Ja widziałem picie czegoś na filmie - dodał.

Pytany, co według niego, piją zebrani, odpowiedział, że nie był i nie widział, więc nie wie.

"Dobrze, że premier nie przyszedł. Te wydarzenia miały charakter wiecu politycznego"

Kownacki został również zapytany, dlaczego premier Mateusz Morawiecki, nie wziął udziału 4 czerwca w gdańskich obchodach 30. rocznicy wyborów 1989 roku.

W poniedziałek premier uczestniczył natomiast w konferencji naukowej pt. "Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny", która odbyła się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej .

- Dobrze, że nie przyszedł, dlatego że te wydarzenia miały charakter wiecu politycznego - stwierdził poseł PiS. - Te wydarzenia nie powinny być wydarzeniami, w których Donald Tusk wspiera opozycję i mówi "trzymajcie się". Co by miał tam robić Mateusza Morawiecki? - dodał.

"Władza PiS próbuje dzisiaj zmieniać historię"

Zdaniem Tomczyka, "władza PiS próbuje dzisiaj zmieniać historię". - Lech Wałęsa jest bohaterem na świecie, jest człowiekiem najbardziej rozpoznawalnym na świecie, mówią o nim światowe media, to właśnie polska historia rozpoczyna upadek Muru Berlińskiego, Lech Wałęsa powinien być naszą wizytówką - wymieniał.

A - jak dodał - "dzisiaj w wypowiedziach polityków PiS-u Lecha Wałęsy nie ma". - Dzisiaj o Lechu Wałęsie przestaje się uczyć w szkołach. Dzisiaj, jak czytamy to, co mówi Jarosław Kaczyński, to okazuje się, że tylko Lech Kaczyński był bohaterem Solidarności, a Lecha Wałęsy tak naprawdę nie było. A to Lech Wałęsa wspierał Jarosława Kaczyńskiego, który dzięki temu został senatorem, a nie odwrotnie - mówił Tomczyk.

Kownacki pytany, czy według niego wybory z 4 czerwca 1989 roku doprowadziły do zburzenia Muru Berlińskiego, odparł: - Takich wydarzeń było wiele, te wybory były jednym z elementów.

- Lech Wałęsa brał w tym udział tak jak 10 milionów ludzi, którzy byli zapisani do Solidarności, którzy pogonili komunistów - ocenił.

"Bardzo ciekawa deklaracja, która pokazuje jak chcecie zdemontować państwo"

Politycy odnieśli się także do zaprezentowanych we wtorek w czasie spotkania samorządowców 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ 21 TEZ SAMORZĄDOWCÓW

- Bardzo ciekawa deklaracja, która pokazuje jak chcecie zdemontować państwo, ponieważ nie godzicie się na to, że wyborcy dali wam czerwoną kartkę i pogonili was kilkukrotnie. Dzisiaj nie akceptując tego próbujecie znaleźć inne rozwiązania - skomentował Kownacki.

- Pieniądze mają przechodzić do samorządu z budżetu centralnego, budżet centralny ma nie mieć pieniędzy, ma być zlikwidowany urząd wojewody, chcecie, żeby wszystkie zespolone służby, na przykład policja, były podległe samorządowcom. Czy pan się pod tym podpisze? Czy pan chce dezorganizacji polskiej armii, dlatego, że nawet na to nie będzie pieniędzy? - pytał posła Tomczyka.

"Zaufanie do samorządów jest na poziomie 60 procent"

- To nie przypadek, że zaufanie do Sejmu i rządu jest na poziomie 30-35 procent, a do samorządowców na poziomie 60 procent. Ludzie wiedzą, że samorządowcy są blisko, widać chodniki, widać szpitale, widać zaangażowanie. Polskie samorządy są wizytówką na świecie, bo rozwiązania wdrażane u nas, także za rządów Jerzego Buzka są absolutnie wizytówką Polski - odpowiedział Tomczyk.

Pytany, dlaczego urząd wojewody ma zostać zlikwidowany, odparł: - Marszałek województwa, który jest wybierany podczas sesji sejmiku, ma wszelkie kompetencje do zarządzania kryzysowego. Dzisiaj wojewodowie przez rząd PiS zostali sprowadzeni do roli nadzorców samorządu, często do wyrzucania do kosza uchwał.

- Wojewoda mazowiecki zabiera plac Piłsudskiego. Wojewoda na Pomorzu, gdy do ludzi przyszła nawałnica i cała Polska ruszyła z pomocą, co powiedział? Powiedział, że on nie potrzebuje wojska do zamiatania liści - wymieniał.

Kownacki odpowiedział jednak, że "w sytuacjach kryzysowych bez wojewody samorządy by sobie nie dały rady".

Autor: kb//plw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nad ranem w sobotę Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało, że w związku z rozpoczęciem kolejnej fali ataków rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu na terytorium Ukrainy aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne. Przed godziną 7 pojawił się kolejny komunikat, że "ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia (...) uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej".

"Aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne". Poranny atak rosyjskiego lotnictwa

"Aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne". Poranny atak rosyjskiego lotnictwa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem. W naszym kraju rośnie liczba zachorowań na odrę. Z kolei na naradzie PiS miało dojść do awantury. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że chętnie weźmie udział w debacie z Donaldem Trumpem. Jego republikański rywal zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

Biden wyraził gotowość do debaty z Trumpem

Biden wyraził gotowość do debaty z Trumpem

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W sobotę 27.04 zobaczymy na termometrach wartości, jakie dawno na nich nie gościły. Miejscami temperatura wzrośnie do 21 stopni Celsjusza. Dzień zapowiada się przeważnie pogodnie, chociaż miejscami mogą pojawić się chmury i opady deszczu.

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

794 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Siły zbrojne Hiszpanii przekażą ukraińskiej armii rakiety przechwytujące dalekiego zasięgu Patriot - ogłosiło w piątek ministerstwo obrony Hiszpanii kierowane przez Margaritę Robles. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Tysiące osób wyszło na ulice Budapesztu, żądając reformy systemu ochrony dzieci. Szli pod przewodnictwem Petera Magyara, który zapoczątkował ostatnio ruch polityczny, opozycyjny w stosunku do premiera Węgier.

Protest w Budapeszcie. Magyar uderza w rząd Orbana

Protest w Budapeszcie. Magyar uderza w rząd Orbana

Źródło:
Reuters

Tornado przetoczyło się w piątek po południu przez miasto Lincoln położne w amerykańskim stanie Nebraska. Na nagraniu uchwyconym przez Justina Williamsona widać, jak do centrum handlowego Gateway Mall zbliża się ogromny wir. W mieście zawyły syreny alarmowe.

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Źródło:
Reuters

Malownicze japońskie miasto stawia barierę, aby powstrzymać turystów od robienia sobie zdjęć na tle góry Fudżi. Siatka o wysokości 2,5 metra i szerokości 20 metrów zostanie zamontowana na początku przyszłego tygodnia.

Władze japońskiego miasta walczą z turystami. Wznoszą barierę, aby zasłonić widok na górę Fudżi

Władze japońskiego miasta walczą z turystami. Wznoszą barierę, aby zasłonić widok na górę Fudżi

Źródło:
CNN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski jest wśród osób wezwanych do prokuratury w sprawie inwigilacji Pegasusem - potwierdził tvn24.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Jak wyjaśnił, wezwanie nie oznacza, że Suski był podsłuchiwany. - Jest to przedmiotem śledztwa - przekazał. Wcześniej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar mówił, że prokuratura wysłała listy do 31 osób, które "mają status świadka w postępowaniu".

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Marek Suski dostał wezwanie do prokuratury w sprawie Pegasusa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W jednym z portów w Szczecinie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jeden z wiceministrów miał zagwarantowaną pracę zdalną za kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie - mówił w "#BezKitu" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka (KO), pytany o wyniki audytów po rządach PiS. Jak dodał, osoba ta "w czasie prawie trzech lat nie pobrała sprzętu, na którym powinna pracować". - To kosztowało spółkę Skarbu Państwa ponad pół miliona złotych - przekazał.

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Źródło:
TVN24

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Mam nadzieję, że Władimir Putin nie będzie aż na tyle szalony, żeby poważyć się na cały Sojusz Północnoatlantycki - powiedział w piątek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak dodał, aby "go skutecznie odstraszyć, musimy się przygotować".

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Sikorski: mam nadzieję, że Putin nie będzie na tyle szalony, by poważyć się na całe NATO

Źródło:
PAP

Karmelitanki z Zakopanego przenoszą się pod nowy adres. Powodem przeprowadzki jest zmiana charakteru okolicy obecnej klauzury, utrudniająca siostrom kontemplację w samotności i ciszy. Kontrowersje budzą jednak plany budowy apartamentowców i pensjonatu w miejscu dotychczasowego klasztoru. Według medialnych doniesień taki pomysł na te tereny mają same zakonnice. Wniosek w tej sprawie jest w urzędzie. Siostry potwierdzają jedynie, że starają się "korzystnie" sprzedać klasztor.

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Zakonnice sprzedają klasztor. W urzędzie wniosek o pensjonat i apartamentowce

Źródło:
tvn24.pl / Onet

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL debatował w piątek nad kandydaturami do Parlamentu Europejskiego. Listy zostaną zaprezentowane razem z kandydatami Polski 2050 w ramach koalicyjnego komitetu Trzecia Droga. O szczegółach piątkowych ustaleń opowiadali w rozmowach z dziennikarzami czołowi politycy PSL.

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

"Staramy się dać najmocniejsze nazwiska". PSL o kandydaturach do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Eliniko pod Atenami podczas prac budowlanych znaleziono 314 bomb z czasów drugiej wojny światowej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki odkryto na głębokości dwóch metrów, między innymi pod obiektami zbudowanymi przy okazji igrzysk olimpijskich w 2004 roku.

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Lotnisko i miejskie obiekty "na polu minowym". Znaleziono ponad 300 bomb

Źródło:
PAP

Michał Woś zadzwonił i pytał, czy będę dziś na komisji - mówiła przed komisją śledczą ds. Pegasusa główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek. Oświadczyła, że w kierowanym przez nią departamencie nikt nie wiedział, na co zostaną wydane środki z Funduszu Sprawiedliwości. Zeznała też, że osobą odpowiedzialną za weryfikację tego, na co zostały wydane środki z funduszu, jest jego dysponent, czyli minister sprawiedliwości.

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości przed komisją śledczą o odpowiedzialnym za pieniądze z Funduszu

Źródło:
PAP, TVN24

Nie nadzorowałem komórki, która zajmowała się gadżetami - powiedział były szef MON Mariusz Błaszczak. Odniósł się do "procederu", o którym poinformował wiceszef resortu. Cezary Tomczyk mówił, że najważniejsi współpracownicy ówczesnego ministra dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw. "Kto zegarkiem wojuje, ten od zegarka ginie" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych.

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Pytanie o prezenty dla współpracowników Błaszczaka. "Nie uwierzy pan, ale nie nadzorowałem tej komórki"

Źródło:
TVN24

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24