Netanjahu został dłużej. Przez awarię samolotu

Polska

Aktualizacja:

W nocy z czwartku na piątek samolot z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu został uziemiony na warszawskim lotnisku z powodu uszkodzenia przedniej goleni maszyny. Szef izraelskiego rządu z delegacją musieli przedłużyć pobyt w Polsce. Po godzinie 9 rano w piątek Netanjahu wystartował z Warszawy ale na pokładzie innego samolotu.

Benjamin Netanjahu wystartował z Warszawy drugim samolotem około godziny 9.30 rano.

"Premier Benjamin Netanjahu został zmuszony przedłużyć swoją podróż do Warszawy w piątek po tym, jak samolot, którym miał przylecieć do kraju, został uszkodzony tuż przed startem" - podał portal Times of Israel.

"Pasażerowie bezpiecznie opuścili pokład"

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze poinformowało w nocy, że "podczas wypychania z miejsca postojowego rządowego samolotu z premierem Izraela na pokładzie doszło do zdarzenia, w trakcie którego uszkodzeniu uległa przednia goleń samolotu".

"Nikomu z pasażerów, załogi, ani pracowników naziemnych nic się nie stało. Pasażerowie bezpiecznie opuścili pokład" - podano w oświadczeniu.

Wyjaśnieniem zdarzenia zajmuje się Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Na Twitterze można zobaczyć zdjęcia przedstawiające uszkodzenia w samolocie izraelskiego premiera. Fotografie opublikował Itay Blumenthal, reporter izraelskiego portalu Ynet News.

ElAl's Boeing 777 (4X-ECC), that was supposed to bring Prime Minister Benjamin #Netanyahu back to Israel, severely damaged by Pushback tractor at #Warsaw airport. @ynetalerts @CivMilAir @airlivenet #potn pic.twitter.com/pIW8qVohwJ— איתי בלומנטל (@ItayBlumental) 15 lutego 2019

Times of Israel: drugi samolot już wysłany

Jak podał Times of Israel, Netanjahu, jego żona i współpracownicy wrócili do hotelu Intercontinental, gdzie przebywali od wtorku.

Edna Halbani z kancelarii Netanjahu, która od dziesięcioleci organizuje podróże zagraniczne izraelskich szefów rządu, przypomniała, że premier Ehud Barak z lat 1999-2001 również miał problemy z samolotem, który doznał awarii podczas podróży do Atlanty w 1999 roku - podał Times of Israel.

Izraelski portal wskazywał, że Netanjahu jako szef rządu nie ma własnego samolotu. Jego kancelaria czarteruje maszyny od państwowych linii lotniczych El Al. Gabinet jest w trakcie procedury zakupu rządowego samolotu dla premiera.

Netanjahu uczestnikiem konferencji bliskowschodniej

Benjamin Netanjahu uczestniczył w Warszawie w dwudniowej konferencji bliskowschodniej. W czwartek wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim i wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em złożył wieńce przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

WAŻNE > Kontrowersje wokół wypowiedzi izraelskiego premiera. Media cytują, ambasador dementuje, MSZ prosi o wyjaśnienia

Wcześniej, na marginesie konferencji, doszło do spotkania Morawieckiego z Netanjahu. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówiła, że tematem rozmów z premierem Izraela miały być między innymi zagadnienia dotyczące stosunków dwustronnych, a także współpraca w formacie Grupa Wyszehradzka plus Izrael. Najbliższe spotkanie w tym formacie odbędzie się 19 lutego w Izraelu.

W oświadczeniu współprzewodniczących, które podsumowuje obrady konferencji, podkreślono, że w spotkaniu w Warszawie wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych i przedstawiciele 62 państw. (http://www.tvn24.pl)

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: