Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl
W Sejmie spór o osobach LGBT
W Sejmie spór o osobach LGBTTVN24
wideo 2/6
W Sejmie spór o osobach LGBTTVN24

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

W niedzielnym programie "Śniadanie u Rymanowskiego" na antenie Polsat News goście mówili o zarządzeniu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, zgodnie z którym w podległym mu urzędzie zakazano wieszania krzyży, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach.

Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji stwierdziła w programie, że decyzję prezydenta Warszawy należy postrzegać w kontekście trwającej kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według posłanki, nakazując zdjęcie krzyży, Trzaskowski chce przejąć lewicowych wyborców. Zajączkowska-Hernik pokazała zdjęcie tęczowej flagi wiszącej w oknie krakowskiego magistratu, mówiąc, że "jest to flaga ideologiczna, wywieszona z okna urzędu miasta w Krakowie". - Pytanie: czy ci, którzy nie podporządkowują się pewnej ideologii, nie mogą czuć się dyskryminowani? - zapytała.

Ostra wymiana zdań między Biedroniem a Czarnkiem

W odpowiedzi na to lider Nowej Lewicy Robert Biedroń zastrzegł, że "to nie jest ideologia, to są ludzie". - Za czasów PiS-u (...) na terenie Polski 30 procent naszego kraju - zresztą pan Czarnek przyłożył do tego rękę - to były strefy wolne od LGBT. W Polsce mieć strefy wolne od kogokolwiek to jest naprawdę największa pogarda, jaką można wyrazić do drugiego człowieka - ocenił.

Przemysław Czarnek odparł, że "nigdzie nie było takich stref". - Pan kłamie. Łapy precz od polskich samorządów - dodał.

- Dla was tacy ludzie, jak ja, są ideologią, niestety. A my jesteśmy ludźmi, nie ideologią - powiedział Biedroń.

- A kto panu powiedział, że nie jest pan człowiekiem? - pytał Czarnek.

- Pan to powiedział, przed chwilą. Gdzie jest szacunek do drugiego człowieka z waszej strony? - dopytywał Biedroń.

W odpowiedzi Czarnek zaznaczył, że uchwały podejmowane przez samorządy były "w obronie rodzin i przeciwko ideologii LGBT". - Pan kłamie, kłamał pan w Brukseli (...), kłamali pana koledzy, szkalowali dobre imię Polski. Nigdy w Polsce nie było żadnych stref wolnych od LGBT (...). Ideologia jest ideologią - i za tą ideologią stoi ta wasza flaga - a ludzie ludźmi. Pan jest człowiekiem, tylko nierozumnie atakującym Polskę - stwierdził

Według Biedronia za Czarnkiem "stoi ideologia nienawiści". - To, co pan mówi, to jest język nienawiści wobec drugiego człowieka - ocenił.

Czarnek podkreślił, że "urząd to przestrzeń publiczna". - Idąc (...) za tokiem rozumowania Trzaskowskiego, za chwilę będziecie na cmentarzach komunalnych nakazywali przykrywać krzyże, bo to też jest przestrzeń publiczna - stwierdził. Zaapelował, by skończyć z kłamstwem, że nazywa on ludzi ideologią. - Ideologia ideologią, człowiek człowiekiem. Tu siedzi człowiek, ale za nim stoi ideologia - mówił, wskazując na Roberta Biedronia.

W reakcji na to Biedroń zapytał prowadzącego program, czy pozwala, by nazywać ideologią dzieciaki, które mają próby samobójcze. - Przypomnę, że prawie 80 procent dzieci LGBT, młodych ludzi LGBT, miało próbę samobójczą - dodał.

- A wie pan, ile prób samobójczych jest w związku z waszą ideologią, która absolutnie psuje młodych ludzi? - dopytywał Czarnek.

- Jak oni teraz słyszą byłego ministra edukacji, który odpowiadał za to, żeby te dzieci były bezpieczne w szkołach, jak słyszą, że one nie są dziećmi, nie są młodzieżą, tylko są ideologią - to jest naprawdę kompletna degeneracja - ocenił Biedroń.

- Człowieku, nie kłam! Zdegenerowany człowieku! - powiedział Czarnek do Biedronia. - Ideologia, którą psujecie dzieci, przez którą rzeczywiście podnoszą na siebie rękę, to jest wasza rzecz - dodał.

Wiceminister opuścił studio. "Posunął się pan za daleko"

W reakcji na tę sytuację Paweł Zalewski wezwał Czarnka do tego, by przeprosił Roberta Biedronia za swoje słowa. - Jeżeli ja mam uczestniczyć w tym programie, to bardzo proszę pana ministra (Czarnka) o przeproszenie pana posła (Biedronia) - mówił.

- Proszę pana posła Biedronia, żeby przestał kłamać na temat tego, że my ludzi nazywamy ideologią. Ten człowiek zarzucał mi, że ja stoję za samobójstwami dzieci. Czy to nie jest rzecz skandaliczna? - odpowiedział na apel Zalewskiego Czarnek.

Zapytany, czy poczuł się obrażony przez Czarnka, Biedroń odpowiedział, że nie chce, żeby w programie zajmować się jego osobą. - Chodzi o to, że kiedy padają tego typu słowa w przestrzeni publicznej, to oglądają to rodziny tych dzieci i słyszą, że są degeneratami, że są ideologią. Są granice nienawiści - ocenił.

Zdaniem Zalewskiego w obecnej sytuacji międzynarodowej należy rozmawiać o poważnych sprawach, takich jak obronność, podczas gdy kwestie takie jak wyznawana wiara czy orientacja seksualna to sprawy "nieistotne".

Zwracając się do Czarnka, zaapelował o przeproszenie Roberta Biedronia. - Posunął się pan za daleko. Czym innym jest krytykowanie czyjejś postawy politycznej czy ideowej, do czego każdy z nas ma prawo, a czym innym nazwanie rozmówcy człowiekiem zdegenerowanym (...). Obraził pan człowieka - ocenił.

W reakcji na odmowę przeprosin Zalewski podkreślił, że nie jest w stanie dalej uczestniczyć w programie i opuścił studio.

"Przepraszam za użycie słowa: zdegenerowany"

Po kilku minutach dalszej dyskusji Czarnek przyznał, że choć Biedroń "wielokrotnie obraził" samorządy, Polskę i jego samego, to jednak jeśli wypowiedziane przez niego zdanie spowoduje, że do końca programu nie będą w stanie porozmawiać o "ważniejszych rzeczach", to przeprosi.

- Przepraszam za użycie słowa: zdegenerowany. Tylko za to. A pan niech mnie przeprosi za wszystkie zarzuty, które pan sformułował pod moim adresem dzisiaj - zaapelował do Biedronia.

Tusk: to wojna cywilizacji

Sytuację skomentował w niedzielę Donald Tusk, odnosząc się też do czwartkowego posiedzenia komisji ds. wyborów kopertowych, gdy wykluczony został z niego poseł PiS Waldemar Buda po słowach skierowanych do przewodniczącego komisji Dariusza Jońskiego: "Ja jestem prawnikiem, a ty nieukiem basenowym".

"Kiedy oglądam barbarzyńców w rodzaju Czarnka i Budy po chamsku poniżających swoich rozmówców, widzę jak głęboka i zasadnicza jest w dzisiejszej Polsce konfrontacja między Wschodem a Zachodem. To nie jest spór wyborczy, to wojna cywilizacji" - ocenił premier.

Do sporu odniósł się w niedzielę na platformie X także marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Czasem trzeba wyjść, żeby zostać w porządku" - napisał, gratulując Zalewskiemu, który - jak podkreślił - "nie będzie brać udziału w polaryzacyjnej grze na obelgi".

Swój wpis zamieścił także wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek. "Najpierw (Waldemar) Buda, potem (Przemysław) Czarnek, czyli fiksacje prawicy. Lata mijają, a wy wciąż siejecie hejt. To już kolejna kampania do PE pełna homofobii. Jak się nie ma programu, to się ma nienawiść" - napisał wiceminister, odnosząc się do wtorkowej sytuacji, kiedy to w Polsat News poseł Buda wypytywał Śmiszka, czy Robert Biedroń jest jego "mężem czy żoną".

"Dziękuję za wsparcie dla mnie i Roberta Biedronia. Teraz pora na czyny. Wkrótce rząd przedstawi ustawę zakazującą mowy nienawiści. Trzeba jasno zadeklarować: kto popiera równość małżeńską, związki partnerskie i prawa tęczowych rodzin? Lewica mówi jasno - TAK dla praw człowieka" - napisał Śmiszek w kolejnym wpisie.

Niedługo po niedzielnym zajściu, na platformie X odniósł się do niego także poseł PiS Przemysław Czarnek. "Kłamstwa o tzw. strefach wolnych od LGBT, których w Polsce nie ma i nigdy nie było, szkalowanie dobrego imienia Polski i samorządów stających w obronie rodziny, wmawianie odczłowieczania ludzi, nazywanie nas degeneracją, oskarżanie o najgorsze rzeczy - jest podobno wolnością słowa. Nasza adekwatna odpowiedź na te koszmarne, antypolskie kłamstwa - to podobno mowa nienawiści. O nie!!! Nie ma i nie będzie na to zgody!" - napisał Czarnek.

Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski także skomentował sprawę. "Polaryzacja w Polsce poszła za daleko. Nie zgadzam się na obrażanie ludzi. Nie będę rozmawiał z ludźmi, którzy to robią" - zadeklarował we wpisie.

Autorka/Autor:momo/tok, adso

Źródło: PAP, Polsat News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Do Polski napływa gorące, wilgotne powietrze z południa Europy. Sprawi ono, że w środę temperatura przekroczy w części kraju 30 stopni Celsjusza, niosąc pogodę parną i duszną. Jak prognozuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, taka męcząca aura nie odpuści nam także w kolejnych dniach. Dlatego warto pamiętać zasady, które pomogą nam radzić sobie w takich warunkach pogodowych.

"Tak parno, że powietrze można kroić". To nie koniec trudnej i męczącej pogody

"Tak parno, że powietrze można kroić". To nie koniec trudnej i męczącej pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski jest uzasadnione. Samo formalne rozpoczęcie procedury może nastąpić później. Bruksela zapowiada taki krok na lipiec - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, powołując się na komunikat prasowy.

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci odnaleźli zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Ciało odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania. Mąż kobiety został zatrzymany. 15 czerwca zgłosił jej zaginięcie. Ciało kobiety znaleziono około 10 kilometrów od domu.

Poszukiwana 39-letnia Natalia nie żyje. Zatrzymano jej męża

Poszukiwana 39-letnia Natalia nie żyje. Zatrzymano jej męża

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator Generalny przekazał dzisiaj do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie - podała Prokuratura Krajowa. Zarzuty dotyczą 11 przestępstw, w tym działania w zorganizowanej grupie przestępczej. "To polityczna ustawka i zemsta Tuska i Giertycha, osobiście zainteresowanych zdyskredytowaniem ministra Zbigniewa Ziobro oraz zniszczeniem środowiska Suwerennej Polski i całej Zjednoczonej Prawicy" - napisał Romanowski.

Uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Prokurator generalny skierował wniosek

Uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego. Prokurator generalny skierował wniosek

Źródło:
tvn24.pl

Obserwujemy, że do aptek przychodzą młodze, wysportowane osoby z listą recept na fentanyl i skupują. Co jest ciekawe i znamienne, większość tych recept pochodzi z jednego podmiotu, nawet od jednego lekarza - mówił w TVN24 Łukasz Pietrzak, farmaceuta, kierownik apteki.

Tak zdobywają fentanyl w Polsce. "Większość recept od jednego podmiotu, nawet jednego lekarza"

Tak zdobywają fentanyl w Polsce. "Większość recept od jednego podmiotu, nawet jednego lekarza"

Źródło:
TVN24

Janusz Kowalski poinformował w środę rano, że odchodzi z Suwerennej Polski. "Teraz skupiam się na merytorycznej pracy w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości" - napisał. W 2022 roku zapowiadał, że prędzej zrezygnuje z bycia posłem niż z bycia członkiem partii Zbigniewa Ziobry, wówczas Solidarnej Polski. Suwerenna Polska opublikowała w mediach społecznościowych komentarz.

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwają poszukiwania 73-letniej turystki z Francji, która w piątek zaginęła na greckiej wyspie Sikinos. Tego samego dnia kobieta miała przesłać właścicielowi hotelu wiadomość sugerującą, jakoby uległa wypadkowi. Lokalne służby prowadzą też akcję poszukiwawczą jej 64-letniej znajomej.  

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Źródło:
 ANT1, BBC, MEGA, Parapolitika, skai.gr, Tanea,, tvn24.pl

Władimir Putin został przyjęty w Korei Północnej z pełnymi honorami. Na lotnisku w Pjongjangu, oprócz Kim Dzong Una, czekał na niego rozłożony czerwony dywan. Nie zabrakło też wymiany uprzejmości przy limuzynie.

Wymiana przy limuzynie. Putin się ugiął

Wymiana przy limuzynie. Putin się ugiął

Źródło:
Meduza, Izwestija, BBC, TASS

Przed Sądem Rejonowym w Bielsku Podlaskim rozpoczął się w proces kobiety oskarżonej o spowodowanie wypadku, w którym zginęło jej 3,5-letnie dziecko, a kierowca innego samochodu doznał poważnych obrażeń. Kobieta była pijana i - jak ustalili biegli - jechała za szybko.

Była pijana, jechała za szybko. Zginęła jej 3,5-letnia córeczka

Była pijana, jechała za szybko. Zginęła jej 3,5-letnia córeczka

Źródło:
PAP

Kończy się kompletowanie kierownictwa policji. Nadzór nad pionem kryminalnym obejmie wkrótce Tomasz Michułka, a rektorem Akademii Policji zostanie Agata Malasińska-Nagórny - wynika z informacji tvn24.pl.

Kolejne zmiany na szczytach policji

Kolejne zmiany na szczytach policji

Źródło:
tvn24.pl

Wyrok Sandry Hemme, 64-latki skazanej w 1985 roku na karę dożywotniego więzienia, został uchylony w ubiegły piątek. W ocenie sądu obrońcy kobiety przedstawili wystarczające dowody na jej niewinność i brak zaangażowania w morderstwo Patricii Jeschke, do którego ponad 40 lat temu Amerykanka sama się przyznała. Wyjście kobiety na wolność nie jest jeszcze jednak przesądzone. Prokuratura zamierza bowiem skierować sprawę do sądu apelacyjnego.  

Po 43 latach więzienia sąd uchylił jej wyrok. Prawdziwym sprawcą zbrodni mógł być policjant

Po 43 latach więzienia sąd uchylił jej wyrok. Prawdziwym sprawcą zbrodni mógł być policjant

Źródło:
ABC News, NBC News, Washington Post, tvn24.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami, podczas których będzie mocno padać i wiać. SMS-owy alert został wysłany do osób przebywających na terenie 11 województw.

Alert RCB w 11 województwach. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Alert RCB w 11 województwach. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Co najmniej 550 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów - podała agencja informacyjna AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne. Co najmniej 320 ofiar to Egipcjanie.

Ponad pół tysiąca pielgrzymów zmarło od upału

Ponad pół tysiąca pielgrzymów zmarło od upału

Źródło:
PAP, Reuters, France 24, AFP

Rząd planuje wprowadzenie opłaty gazowej finansującej utrzymywanie zapasów strategicznych gazu - podano w projekcie ustawy, którą resort klimatu wysłał do konsultacji.

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Źródło:
PAP

Janusz Kowalski, który ogłosił odejście z Suwerennej Polski, był jednym z najbardziej znanych i aktywnych polityków partii Zbigniewa Ziobry. W przeszłości zasłynął między innymi z kłótni z Michałem Kołodziejczakiem, zagrzewania do wiwatów z mównicy sejmowej czy kłopotów z tekstem polskiego hymnu. Kowalski niejednokrotnie wywoływał też kontrowersje swoimi wypowiedziami między innymi o relacjach z Unią Europejską czy szczepionkach.

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Źródło:
tvn24.pl

Tajemniczy monolit został znaleziony w weekend na pustyni w Nevadzie - poinformowała policja z Las Vegas. Informacja ponownie ożywiła spekulacje na temat tego, czym może być i skąd się tam wziął. To nie pierwszy przypadek odnalezienia podobnego obiektu na świecie - tajemnicze monolity znajdywane są w różnych częściach świata od kilku lat.

Tajemniczy monolit pojawił się na pustyni w Nevadzie. Zagadka wciąż bez wyjaśnienia

Tajemniczy monolit pojawił się na pustyni w Nevadzie. Zagadka wciąż bez wyjaśnienia

Źródło:
BBC, Guardian, tvn24.pl

Amerykańskie media pokazały nagranie, na którym ma być widać jazdę Justina Timberlake'a krótko przed zatrzymaniem przez policję. Artysta spędził noc w areszcie, został oskarżony o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

Justin Timberlake aresztowany za jazdę po alkoholu. Pokazano nagranie

Justin Timberlake aresztowany za jazdę po alkoholu. Pokazano nagranie

Źródło:
Reuters, CNN, tvn24.pl

PiS to prywatna partia Jarosława Kaczyńskiego. On zrobi, co chce - powiedział prezydencki minister Marcin Mastalerek. Zaznaczył przy tym, że jego zdaniem Kaczyński powinien odejść na emeryturę, ale w jego partii "nie ma naturalnej sukcesji".

Prezydencki minister o Kaczyńskim: Robi, co chce. To jego prywatna partia

Prezydencki minister o Kaczyńskim: Robi, co chce. To jego prywatna partia

Źródło:
Wprost
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Władimir Putin zaczął latać we własnym kraju w asyście myśliwca - napisał niezależny rosyjski portal Agientstwo. Powołuje się między innymi na relacje mieszkańców Jakucji, którą przywódca odwiedził po drodze do Korei Północnej.

"Putin boi się latać". Media: pierwszy taki przypadek

"Putin boi się latać". Media: pierwszy taki przypadek

Źródło:
Agientstwo, tvn24.pl

Kilkanaście osób wzięło udział w bójce w strefie kibica w Gorzowie Wielkopolskim. Wszystko odbyło się po meczu reprezentacji Turcji i Gruzji na Euro 2024. Na nagraniach, które pojawiły się w internecie, widać osoby bijące się ze sobą tuż obok rzeki Warty. Sprawą zajmuje się policja, która informuje, że po dojeździe na miejsce grupa osób się rozbiegła.

Bójka kilkunastu osób w strefie kibica. Sprawę wyjaśnia policja. Nagranie

Bójka kilkunastu osób w strefie kibica. Sprawę wyjaśnia policja. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek zaczęły obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które z przewozu osób wykluczyły kierowców nieposiadających polskiego prawa jazdy, ale także tych, którzy w naszym kraju przebywają krócej niż 185 dni. Jak podaje środowa "Rzeczpospolita", nowe przepisy odsunęły nawet jedną czwartą zagranicznych kierowców. "Bez strategii migracyjnej biznes ma problem" - czytamy w gazecie.

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Źródło:
PAP

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Włoskie, greckie, a może nordyckie - które europejskie wyspy są najlepsze na wakacyjny wypoczynek? Portal turystyczny Lonely Planet przygotował zestawienie dwunastu wysp na Starym Kontynencie, spośród których każda charakteryzuje się innym, wyjątkowym klimatem.

Wakacje na europejskiej wyspie? Eksperci wskazują 12 najlepszych

Wakacje na europejskiej wyspie? Eksperci wskazują 12 najlepszych

Źródło:
Lonely Planet

Amerykański żołnierz Gordon Black został skazany na trzy lata i dziewięć miesięcy więzienia - poinformowały w środę rosyjskie agencje. Sąd we Władywostoku uznał go za winnego kradzieży i groźby zabójstwa.

Burzliwy romans, oskarżenia o kradzież i groźby. Sierżant Black skazany w Rosji

Burzliwy romans, oskarżenia o kradzież i groźby. Sierżant Black skazany w Rosji

Źródło:
PAP, THe Moscow Times, tvn24.pl

Władze nadmorskiego kurortu San Felice Circeo wprowadzają zakaz chodzenia na bosaka. Grzywny grożą także za chodzenie w stroju plażowym po centrum miejscowości i rozwieszanie prania w widocznych miejscach. - Rozporządzenie wynika z potrzeby ochrony wizerunku San Felice Circeo - wyjaśniła burmistrz Monia Di Cosimo.

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Źródło:
PAP