Ataki na infrastrukturę krytyczną. Gawkowski o realnych scenariuszach

Źródło:
TVN24
Gawkowski o cyberatakach: są delegowane specjalnie dwie grupy, które stworzyła rosyjska GRU
Gawkowski o cyberatakach: są delegowane specjalnie dwie grupy, które stworzyła rosyjska GRUTVN24
wideo 2/6
Gawkowski o atakach na infrastrukturę krytycznąTVN24

Mamy wiedzę, że takie próby Rosjanie podejmowali w ostatnim półroczu - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do cyberataków na infrastrukturę krytyczną państwa. - Od kilku dni wiemy, że są delegowane specjalnie dwie grupy, które stworzyła rosyjska służba specjalna GRU - przekazał.

Krzysztof Gawkowski został zapytany w "Rozmowie Piaseckiego", na jaki najczarniejszy scenariusz rosyjskiego cyberataku na polską infrastrukturę krytyczną powinniśmy być gotowi. - Infrastruktura krytyczna państwa, czyli na przykład elektrownie, na przykład woda i kanalizacja przestają nam działać - odpowiedział.

Dodał, że "realne są wszystkie scenariusze, w których używamy dzisiaj różnego rodzaju sprzętu komputerowego, oprogramowania, które można zhakować, wyłączyć, przejąć i doprowadzić do sytuacji krytycznej". - Mamy wiedzę, że takie próby Rosjanie podejmowali w ostatnim półroczu - przekazał.

Dopytywany, czy Rosjanie atakują polską infrastrukturę krytyczną, próbując zablokować czy sparaliżować systemy energetyczne, systemy rozsyłania wody, wicepremier powiedział, że "robią to w koordynacji". - To z jednej strony jest atak, który kierunkowo jest na te wszystkie infrastruktury krytyczne, a z drugiej dezinformacja, żeby siać panikę, żeby pokazywać, że państwo sobie nie radzi - dodał.

Gawkowski: są delegowane dwie grupy, które stworzyła rosyjska GRU

Gawkowski pytany był, czy mówiąc o atakach mówi o państwie rosyjskim, czy też o jakichś hakerach, którzy z racji sympatii prorosyjskich albo antypolskich taką działalność podejmują. - Od wielu miesięcy obserwowaliśmy, że ataki są ze strony rosyjskiej i białoruskiej, wskazując skąd przychodzą, bo wiedzieliśmy, że to jest z Rosji, z Moskwy najczęściej. Od kilku dni wiemy, że są delegowane specjalnie dwie grupy, które stworzyła rosyjska służba specjalna GRU. Jedną z grup adresowała do tego, żeby siać dezinformację, a drugą, żeby w najbliższych tygodniach i miesiącach wakacyjnych sparaliżować infrastrukturę krytyczną. Już to wiemy, nasze służby to odkryły. Ministerstwo Cyfryzacji i służby podległe działają - powiedział.

Dopytywany, czy "polski kontrwywiad zorientował się, że w GRU są grupy delegowane do tego, żeby atakować Polskę, czy żeby atakować szerzej państwa NATO, państwa bloku wschodniego NATO", minister cyfryzacji odpowiedział, że "o tym, że mamy do czynienia z szeroko zakrojoną akcją cybernetycznego ataku ze strony Rosji na państwa Unii Europejskiej wiedzieliśmy już wiele tygodni przed eurowyborami".

- Byłem na spotkaniu szefów cyfryzacji, telekomunikacji, ministerstw z całej Europy, z Unii Europejskiej i tam wprost rozmawialiśmy o tym, że Europa jest atakowana, a Polska jest na pierwszej linii frontu, bo najwięcej incydentów, które jest zgłaszane, to tutaj się odbywa, właśnie na terytorium Rzeczypospolitej. A dzisiaj już wiemy, która konkretnie służba i jakie działania podjęła - mówił.

Dodał, że "MON, ABW i NASK mają dzisiaj identyfikację skąd to przychodzi, nazywając to po imieniu". - Dlatego dzisiaj o tym głośno mówię, jaka to służba specjalna rosyjska, żeby wszyscy wiedzieli, że to nie są żarty - zaznaczył.

Gawkowski doprecyzował, że grupy rosyjskie są przeznaczone do atakowania Polski. - Oni wskazują tutaj swoje cele, swoje kierunki operacyjne na najbliższe tygodnie, dokładnie na wakacje - powiedział.

Minister pytany był, czy ma przekonanie, że skuteczność służb będzie nadal wysoka, czy też uważa, że są słabe punkty w infrastrukturze krytycznej, w które można uderzyć. - Są słabe punkty, identyfikujemy je cały czas, doprowadzamy do zwiększenia kompetencji cyfrowych, ale ten najbardziej słaby, miękki punkt podbrzusza, który trzeba cały czas wzmacniać, to są instytucje samorządu. Tam trzeba najwięcej pieniędzy, tam trzeba tej roztropności, tam trzeba też kompetencji cyfrowych pracowników, bo ich urządzenia, które są w systemach, też mogą zostać przejęte, a przez to jest wpływ na administrację - mówił.

Pytany, co Rosjanie atakują przede wszystkim, odpowiedział, że wie, ale nie wszystko może powiedzieć. - Tam, gdzie podejmowane są dzisiaj działania obronne, są bardzo skuteczne - zaznaczył.

- Infrastruktura wodno-kanalizacyjna, energetyka, administracja rządowa i samorządowa, to są te kierunki, ale gdzie to się odbywa, gdzie są pola, kto jakie ma podatności, nie mogę tego powiedzieć - dodał.

Krzysztof GawkowskiTVN24

Gawkowski o ataku na PAP: operacja kilkustopniowa

Gość "Rozmowy Piaseckiego" odniósł się do ataku na Polską Agencję Prasową. Na koniec maja w serwisie PAP dwukrotnie ukazała się nieprawdziwa depesza.

Jak powiedział Gawkowski, "nastąpiła infiltracja jednego z urządzeń pracowników wysokiego szczebla PAP-u". - Jego hasła zostały wykradzione i przez to był możliwy atak, ale to też pokazuje, że ataki są możliwe, będą się pewnie zdarzały, że się udają - mówił. Zaznaczył, że na tę sytuację zareagowano w cztery minuty. - To też pokazuje, że jest zrozumienie w służbach i w państwie, że to musi być szybka reakcja - ocenił.

Wicepremier mówił, że atak na PAP to była "operacja kilkustopniowa". - Po pierwsze zidentyfikowano, kto może to robić, bo nie każdy pracownik Polskiej Agencji Prasowej może wpisywać komunikat takiego szczebla, który bez autoryzacji idzie dalej. Po drugie sprawdzono kilku pracowników, którzy mogli podlegać temu, że udostępni się jakieś hasła. Trafiono na osobę, która udostępniała swoje urządzenie - mówił. Doprecyzował, że dała je członkowi rodziny, który "wprowadził aplikację, która miała oprogramowanie szkodliwe", które wykradło wszystkie hasła do systemu PAP-u.

- Każdy z nas musi mieć rozsądek. Mówię wszystkim urzędnikom w Polsce jak jeżdzę po różnych spotkaniach: urządzenie służbowe, to jest urządzenie służbowe. Nie dajemy dzieciom, nie dajemy bliskim. Nie oglądamy filmów. Nie robimy różnego rodzaju zdjęć. Nie logujemy się na 25 innych aplikacji - podkreślał.

Gawkowski o ataku na PAP
Gawkowski o ataku na PAPTVN24

Gawkowski powiedział, że ma wielki szacunek do tego, co się stało w dniu ataku na PAP o godzinie 14. - Wszystkie media w Polsce, prawie wszystkie, jedna informacja się przedostała, ale w stacji lokalnej, stanęły na wysokości zadania i nie podały tej informacji w ciągu kilkudziesięciu sekund, czy minut, tylko poczekały chwilę - zauważył.

Gawkowski ocenił, że "cyberataki to zimna wojna, a w niektórych momentach już ciepła". - Taka, którą dotykamy, czujemy i wpłynie na nasze życie - podkreślił.

Gawkowski: powiedziałem Zandbergowi, żeby wszedł do rządu na moje miejsce

Gawkowski odniósł się także do sytuacji w Lewicy. Na uwagę, że partia Razem "mówi, że zaostrza się kryzys mieszkaniowy, rosną koszty utrzymania, energii, ogrzewania, żywności, kobiety nie mają prawa do decydowania o swojej ciąży (...) trzeba walnąć pięścią w stół, albo wyjść z tego rządu", wicepremier powiedział, że "do rządu wchodzi się po to, żeby coś załatwić, a do polityki wchodzi się po to, żeby realizować swoje postulaty". - Jak ktoś chce być obok rządu mówiąc, że będzie realizował postulaty, to albo nie rozumie polityki, albo z premedytacją zakłada, że na tym obstrukcyjnie będzie budował swoją karierę polityczną - dodał.

Pytany, w co gra Razem, ocenił, że "szuka drogi dojścia w miejsce, które pozwoli im awansować w sondażach i wierzy, że na obstrukcji rządu, który jest demokratyczny, doszedł do władzy z jasnym przesłaniem zmiany Polski po PiS (...) może się na tym wybuduje".

- Wierzę głęboko, że rozmowy są możliwe. Nic się nie wydarzyło. Siadamy do stołu. Będziemy rozmawiali - zaznaczył.

Jak mówił, "złożyliśmy propozycję w zeszłym tygodniu Razem, żeby weszli do rządu". - Powiedziałem (Adrianowi Zandbergowi-red.): jeżeli uważasz, że za mało robimy, to przyjdź do rządu i zostań na moim miejscu. Nie było entuzjazmu - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Rozwodu na Lewicy ma na razie nie być

Gawkowski o związkach partnerskich

Odniósł się także do kwestii projektu ustawy o związkach partnerskich. Jak powiedział, w tym tygodniu ma być ostateczna decyzja PSL. Mówił, że w poniedziałek ministra Katarzyna Kotula przekazała projekt ustawy ludowcom, "w którym wskazała kierunki, jakie chcielibyśmy realizować". - Pokazała pola kompromisu i daliśmy sobie tydzień, żeby podjąć decyzję - dodał minister cyfryzacji.

Zaznaczył, że jeśli nie będzie decyzji o ścieżce rządowej, to będzie decyzja o ścieżce parlamentarnej.

Pytany, czy lepsza jest ustawa niedoskonała i nie w pełni wypełniająca postulaty Lewicy, czy lepszy brak ustawy i brak kompromisu, odpowiedział, że "kompromis i ustawa".

Gawkowski o projekcie ustawy o związkach partnerskich
Gawkowski o projekcie ustawy o związkach partnerskichTVN24

Pytany był także, czy jest gotowy stanąć do walki o prezydenturę, jeśli Lewica by go wskazała. - Nie ma dzisiaj takiej rozmowy - odparł. Przyznał, że nie chce kandydować na prezydenta.

Autorka/Autor:js/ft

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Hiszpańskie służby potwierdziły, że zwłoki młodego mężczyzny odnalezione na Teneryfie to 19-letni Jay Slater. Poszukiwania Brytyjczyka trwały prawie miesiąc. Jego ciało znajdowało się w trudno dostępnym terenie.

Znalezione ciało to poszukiwany 19-latek. Służby potwierdzają i wskazują przyczynę śmierci

Znalezione ciało to poszukiwany 19-latek. Służby potwierdzają i wskazują przyczynę śmierci

Źródło:
Reuters, "Guardian", tvn24.pl

Wtorek upływa pod znakiem burz. Zjawiskom towarzyszą obfite opady deszczu. Niebezpiecznie było w Małopolsce, gdzie pojawił się grad. W woj. świętokrzyskim drzewa spadały na drogi.

Drzewa spadały na drogi, sypał grad wielkości śliwek. Tak wygląda dzisiejsze załamanie pogody w Polsce

Drzewa spadały na drogi, sypał grad wielkości śliwek. Tak wygląda dzisiejsze załamanie pogody w Polsce

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

"Nie obchodzi mnie, co się stanie z Ukrainą" - deklarował J.D. Vance. Mówił też, że Ukraina będzie musiała oddać Rosji część swojego terytorium, by wojna się zakończyła. Sytuację w Polsce po zmianie władzy w 2023 roku nazwał natomiast "zamachem na demokrację". Jeśli wybory prezydenckie wygra Donald Trump, senator Vance zostanie wiceprezydentem USA.

Co kandydat Trumpa na wiceprezydenta mówił o wojnie w Ukrainie, Putinie i Polsce

Co kandydat Trumpa na wiceprezydenta mówił o wojnie w Ukrainie, Putinie i Polsce

Źródło:
tvn24.pl, Politico, NBC News, CNN, Kyiv Independent

Ri Il-kyu, doświadczony północnokoreański dyplomata i były ambasador na Kubie, w listopadzie ubiegłego roku wraz z rodziną uciekł do Korei Południowej. Doniesienia potwierdziła Narodowa Służba Wywiadowcza w Seulu.

Ucieczka doświadczonego północnokoreańskiego dyplomaty

Ucieczka doświadczonego północnokoreańskiego dyplomaty

Źródło:
PAP

Premiera piątego odcinka "Rodu smoka" wywołała lawinę komentarzy wśród widzów serialu. Szczególne emocje fanów wzbudziła kontrowersyjna scena z udziałem Daemona Targaryena.

Burza po premierze najnowszego odcinka "Rodu smoka". Wszystko przez jedną scenę

Burza po premierze najnowszego odcinka "Rodu smoka". Wszystko przez jedną scenę

Źródło:
tvn24.pl

Do sądu został skierowany wniosek o tymczasowy areszt dla posła Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Jak wyjaśnił rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak, wynika to z "uzasadnionej obawy bezprawnego utrudniania postępowania", a także z uwagi na wysoką karę, jaka grozi za przestępstwa zarzucane Romanowskiemu. Według pełnomocnika posła, chroni go immunitet członka delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Innego zdania jest prokuratura.

Jest wniosek o areszt dla Romanowskiego

Jest wniosek o areszt dla Romanowskiego

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Personel Wojska Polskiego liczy ponad 216 tysięcy żołnierzy, więcej w NATO mają tylko USA i Turcja - wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez Sojusz. Porównano także wydatki na obronność. "Polska ma trzecią co do wielkości armię w NATO" - komentował w mediach społecznościowych szef BBN Jacek Siewiera.

Jak silna jest polska armia? Nowe dane NATO

Jak silna jest polska armia? Nowe dane NATO

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? We wtorek 16.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 80 kilometrów na godzinę, miejscami pada grad. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Przybywa regionów, w których słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Przybywa regionów, w których słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

- Ryszard Czarnecki zostanie wezwany przez prokuraturę i usłyszy zarzuty - poinformował prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Chodzi o sprawę rozliczania tak zwanych kilometrówek. Były eurodeputowany zapowiedział w rozmowie z korespondentem TVN24 w Brukseli, że nie będzie utrudniał postępowania. - Szanuję prawo, więc oczywiście skorzystam z zaproszenia pana prokuratora - zapewnił.

Prokurator zapowiada zarzuty dla Czarneckiego. Polityk: nie będę utrudniał postępowania

Prokurator zapowiada zarzuty dla Czarneckiego. Polityk: nie będę utrudniał postępowania

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Projekty reformujące Trybunał Konstytucyjny zyskały poparcie sejmowej komisji sprawiedliwości. W przyszłym tygodniu parlamentarzyści mają przystąpić do kolejnego czytania. Gdyby projekty zostały przyjęte, oznaczałoby to między innymi, że wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem "osób nieuprawnionych do orzekania" są "nieważne i nie wywierają skutków".

Projekty ustaw w sprawie Trybunału Konstytucyjnego z poparciem komisji

Projekty ustaw w sprawie Trybunału Konstytucyjnego z poparciem komisji

Źródło:
PAP

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Do urzędu miasta w Grudziądzu wszedł mężczyzna, który oblał farbą sekretariat prezydenta Macieja Glamowskiego. 41-latek został zatrzymany. Na razie nie wiadomo, jakie kierowały nim motywy. To ustala policja.

Wszedł do urzędu i oblał farbą sekretariat prezydenta

Wszedł do urzędu i oblał farbą sekretariat prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Wypoczywająca w Krynicy Morskiej turystka odpłynęła 400 metrów od brzegu na dmuchanym materacu. Gdy dotarli do niej policjanci, sprawiała wrażenie, jakby się obudziła. Pouczyli 33-latkę i eskortowali ją do brzegu.

Dryfowała na dmuchanym materacu kilkaset metrów od brzegu

Dryfowała na dmuchanym materacu kilkaset metrów od brzegu

Źródło:
KPP Nowy Dwór Gdański

Policja hrabstwa Orange na przedmieściach Los Angeles poinformowała o zatrzymaniu pary, która miała kraść biżuterię przytulając się do napotkanych osób. Władze apelują w mediach społecznościowych o ostrożność.

Policja ostrzega przed przytulającymi się złodziejami

Policja ostrzega przed przytulającymi się złodziejami

Źródło:
tvn24.pl

Odpoczywający w Łebie plażowicze pomogli utworzyć "łańcuch życia" w reakcji na wiadomość, że w wodzie zaginęła 12-letnia dziewczynka. Do akcji zaangażowano też Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa oraz policję.

Plażowicze utworzyli "łańcuch życia"

Plażowicze utworzyli "łańcuch życia"

Źródło:
TVN24

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Autobus regionalnej linii uderzył w konstrukcję tunelu w gminie Pineda de Mar w prowincji Barcelona w Hiszpanii. Pojazd utknął niemal w pozycji pionowej. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Wypadek autobusu niedaleko Barcelony. Kilkadziesiąt osób rannych

Wypadek autobusu niedaleko Barcelony. Kilkadziesiąt osób rannych

Źródło:
PAP, Reuters

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Jak podaje Human Rights Watch, w Salwadorze, odkąd dwa lata temu prezydent tego kraju ogłosił "wojnę z gangami", aresztowanych zostało około trzech tysięcy dzieci. Organizacja wskazuje, że wiele spośród nich nie miało żadnych powiązań z działalnością przestępczą i zostało zmuszonych do składania obciążających siebie zeznań. Odnotowano przypadki traktowania ich w sposób, który został uznany za tortury.

Tysiące dzieci aresztowanych w Salwadorze. Niektóre miały być torturowane

Tysiące dzieci aresztowanych w Salwadorze. Niektóre miały być torturowane

Źródło:
HRW.org, The Guardian

Odeszła Ewa Ciepiela, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Artystka miała 83 lata. Od kilkudziesięciu lat była związana ze Starym Teatrem w Krakowie.

"Tworzyła niezapomniane kreacje w spektaklach najwybitniejszych polskich reżyserów"

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące wzrostu kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. Od 1 stycznia 2025 roku dla osoby samotnie gospodarującej kryterium wyniesie 1010 złotych, a dla osoby w rodzinie - 823 złotych - poinformowało we wtorek ministerstwo rodziny.

Dla kogo pomoc społeczna? Rząd przyjął nowe progi dochodowe

Dla kogo pomoc społeczna? Rząd przyjął nowe progi dochodowe

Źródło:
PAP

Żona Corey'ego Comperatore, strażaka śmiertelnie postrzelonego podczas sobotniego wiecu Donalda Trumpa, odmówiła odebrania telefonu od prezydenta USA Joe Bidena. Rozmawiając z amerykańskimi mediami, kobieta wyznała, że jej mąż był "oddanym" wyborcą Partii Republikańskiej i "nie chciałby, żebym z nim rozmawiała".  

Wdowa po zabitym strażaku nie odebrała telefonu od prezydenta. "Mąż by tego nie chciał"

Wdowa po zabitym strażaku nie odebrała telefonu od prezydenta. "Mąż by tego nie chciał"

Źródło:
New York Post, tvn24.pl

W piątek ćwiczył na strzelnicy, w sobotę kupił drabinę i 50 sztuk amunicji - tak portal telewizji CNN opisuje ostatnie działania Thomasa Matthew Crooksa, który dokonał zamachu na Donalda Trumpa.

48 godzin przed zamachem na Trumpa. Napastnik kupił amunicję, drabinę i ćwiczył na strzelnicy

48 godzin przed zamachem na Trumpa. Napastnik kupił amunicję, drabinę i ćwiczył na strzelnicy

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Roberta Metsola została wybrana na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Będzie to jej druga z rzędu 2,5-roczna kadencja na tym stanowisku.

Wybrali przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Wybrali przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl