Straż Graniczna: ponad 1,5 miliona uchodźców wjechało z Ukrainy do Polski

Autor:
ib//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
Kamiński: w czwartek przekroczymy liczbę 1,5 miliona uchodźców wojennych z Ukrainy
Kamiński: w czwartek przekroczymy liczbę 1,5 miliona uchodźców wojennych z UkrainyTVN24
wideo 2/9
TVN24Kamiński: w czwartek przekroczymy liczbę 1,5 miliona uchodźców wojennych z Ukrainy

W piątek Straż Graniczna poinformowała w mediach społecznościowych, że do Polski wjechało już z Ukrainy ponad 1,5 miliona uchodźców. Wcześniej SG podawała, że poza Ukraińcami są to przedstawiciele prawie stu narodowości.

"Już ponad 1,5 mln uchodźców wjechało z Ukrainy do Polski. Wczoraj tj.10.03 funkcjonariusze SG odprawili 87 tys. osób z Ukrainy" - przekazała w piątek Straż Graniczna na Twitterze.

SG dodała, że od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 1,52 mln osób, które wyjechały z Ukrainy do Polski. Do godz. 7 w piątek do Polski przyjechało z Ukrainy 25,4 tys. osób.

Około 100 narodowości

Jak informowała kilka dni temu rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska, wśród uchodźców opuszczających zaatakowaną przez Rosję Ukrainę są przedstawiciele około 100 narodowości. Według danych z wtorku, Ukraińcy stanowili 93 procent tej grupy. Około 1 proc. to Polacy. Pozostali to obywatele m.in. Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Danii, Węgier, Wielkiej Brytanii.

Trwa też operacja ewakuacji Żydów z Ukrainy. Jak podaje w piątek "Rzeczpospolita", w ich przypadku główny szlak wiedzie przez Polskę, inne zaś przez Rumunię, Węgry i w mniejszej skali przez Mołdawię.

Sytuacja na przejściach granicznych

Według przekazanych redakcji TVN24 danych Straży Granicznej, na przejściach z Ukrainą w woj. lubelskim minionej doby na wjazd do Polski odprawiono 38 891 osób. Wszędzie przeprawa odbywa się na bieżąco.

Ostatniej doby przez podkarpackie przejścia graniczne z ogarniętej wojną Ukrainy do Polski uciekło 44 tys. uchodźców. Także i tu ruch na granicy odbywa się na bieżąco. Czekają tylko autokary w Korczowej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna/Twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości