Komisja Europejska oceniła, że ryzyko naruszenia praworządności przez rząd w Warszawie nie jest już poważne, co stanowi przesłankę do zamknięcia procedury z artykułu 7 wobec Polski. Procedura ta została uruchomiona w grudniu 2017 roku. "Dzisiaj zaczął się nowy rozdział dla Polski" - napisała szefowa Komisji Ursula von der Leyen.
Zgodnie z traktatem procedurę z artykułu 7 wszczyna się w sytuacji, gdy stwierdza się "istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości, o których mowa w artykule 2." A ostatnie zmiany w Polsce - zdaniem Komisji - pozwalają na uznanie, że "ryzyko poważnego naruszenia" już nie istnieje.
Komisja pozostawia ocenę co do zamknięcia postępowania w ramach art. 7 Radzie UE, która na podstawie jej analizy może podjąć decyzję na najbliższym posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych - 21 maja w Brukseli. Wtedy to ministrowie do spraw europejskich mają dyskutować o dalszych krokach w ramach art. 7. Kraje członkowskie mogą poprzeć wnioski Komisji Europejskiej i zdecydować o zakończeniu procedury.
Von der Leyen: dzisiaj zaczął się nowy rozdział dla Polski
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała w mediach społecznościowych, że "dzisiaj zaczął się nowy rozdział dla Polski".
"Po ponad sześciu latach uważamy, że procedura z artykułu 7 może zostać zamknięta. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi dokonania tego ważnego przełomu. To wynik ciężkiej pracy i determinacji Polski w zakresie reform" - podkreśliła.
Rzecznik KE Christian Wigand powiedział na konferencji prasowej, że "Komisja zamierza wycofać swoją propozycję i zamknąć procedurę z artykułu 7".
- Wpisuje się to w plan działań zaprezentowany w lutym przez polski rząd. Polska wprowadziła szereg reform prawnych i nieprawnych, aby zająć się kwestią niezależności wymiaru sprawiedliwości. Uznała prymat prawa unijnego i zobowiązała się do wdrożenia wszystkich odpowiednich wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - wyjaśnił.
- Nasza analiza opiera się na analizie ryzyka. Teraz, po raz pierwszy od wielu lat, widzieliśmy jasne zobowiązanie ze strony Polski, by zająć się tą kwestią, widzieliśmy pierwsze kroki, pierwsze propozycje legislacyjne. (...) Naszym zdaniem dużo się zmieniło - powiedział.
Artykuł 7
Artykuł 7. traktatu o Unii Europejskiej daje Unii możliwość dyscyplinowania i karania państw, które naruszają unijne wartości. Sama procedura składa się z kilku etapów. Pierwszym jest uznanie, że w jednym z państw istnieje ryzyko naruszeń (7.1.). Następnie, w drugim kroku wszystkie rządy stwierdzają, że naruszenie jest stałe, poważne (7.2.) i jeśli tak się stanie, można przejść do trzeciego etapu. Tym jest głosowanie nad sankcjami (7.3.).
Procedura w ramach tego artykułu została uruchomiona wobec Polski 20 grudnia 2017 roku.
CZYTAJ WIĘCEJ: "Opcja atomowa" Unii. Czym jest artykuł 7
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: roibu / Shutterstock.com