Z udziałem ponad 100 tysięcy wiernych na Jasnej Górze odbyły się we wtorek uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
W homilii abp Wacław Depo wezwał do obrony życia, pytał też o sens życia, patriotyzm i gotowość daru z siebie dzisiejszego pokolenia Polaków.
"Polska jest jednością"
- Powracają pytania o sens głębokiego patriotyzmu i wyzwanie, przed którym również stoi Kościół w Polsce - bo Polska, matka i ojczyzna, jest jednością na fundamencie chrztu świętego, bez tej prawdy nie byłoby Polski – mówił metropolita częstochowski. Jego słowa doczekały się braw ze strony wiernych.
Metropolita przypomniał, że sierpniowa uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny łączy się w Polsce ze wspomnieniem tego, co – jak mówił – "w polskiej tradycji nazywamy maryjnym Cudem nad Wisłą, co wiąże się ze zwycięstwem polskiego żołnierza i narodu nad nawałą bolszewicką".
"Trzeba postawić pytanie o sens życia"
- Trzeba również przypomnieć bohaterstwo powstańców Warszawy z sierpnia 1944 r. i postawić pytanie o sens życia i gotowość daru z siebie dzisiejszego pokolenia Polaków – mówił hierarcha.
- Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – ocenił arcybiskup - skłania do refleksji na temat sensu i wartości naszego życia, zarówno w wymiarze religijnym, jak i społecznym.
"Ofiara za ojczyznę"
Arcybiskup Depo odwołał się też do nauczania Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego.
- Może nam się wydawać, że dzisiaj wystarczy ubezpieczyć naród nasz, jego byt i wolność traktatami pokojowymi i aliansami międzynarodowymi, nic to jednak nie pomoże, gdy młodzież polska nie będzie zdolna do ofiary za ojczyznę - podkreślał.
- Trzeba więc wychowywać w sobie ducha ofiary i poświęcenia, bo ojczyzna za wszystko nam pieniędzmi, pensjami i emeryturami nie zapłaci. Są takie czyny i takie ofiary, za które pieniędzmi się nie płaci, zwłaszcza tu, nad Wisłą, Odrą, Bugiem i Bałtykiem – mówił Wacław Depo za prymasem Wyszyńskim.
Metropolita częstochowski podczas mszy świętej poświęcił przyniesione przez pielgrzymów zioła i kwiaty.
Tradycja
W tradycji polskiego Kościoła, wtorkowa uroczystość obchodzona jest jako święto Matki Bożej Zielnej. To jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych - tradycja chrześcijańska przekazuje, że następnego dnia po złożeniu ciała Marii u podnóża Góry Oliwnej, apostołowie znaleźli w tym miejscu zioła i kwiaty.
Tysiące uczestników poniedziałkowych uroczystości przybyło w ostatnich dniach na Jasną Górę w pieszych pielgrzymkach. W ciągu minionych dwóch tygodni, do sanktuarium dotarły 52 takie pielgrzymki, w których wędrowało ok. 68 tysięcy pątników.
Najwięcej - ponad 12 tysięcy osób - przybyło w pięciu pielgrzymkach z Warszawy, najliczniejsza zaś była 8,5-tysięczna pielgrzymka krakowska. Kulminacja szczytu pielgrzymkowego przypadła w poniedziałek, kiedy do Częstochowy weszło ponad 20 tysięcy pielgrzymów.
Autor: JZ/gry / Źródło: PAP