TVN24 | Polska

"Rozumiem osoby, które dokonują aktu apostazji. Każdy powinien żyć i umierać zgodnie ze swoimi przekonaniami"

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
TVN24
Ksiądz Kobyliński: Rozumiem osoby, które dokonują aktu apostazji. Każdy powinien żyć i umierać zgodnie ze swoimi przekonaniamiTVN24
wideo 2/6
TVN24Ksiądz Kobyliński: Rozumiem osoby, które dokonują aktu apostazji. Każdy powinien żyć i umierać zgodnie ze swoimi przekonaniami

Święta zasada wolności sumienia powinna zawsze nas obowiązywać - powiedział w "Tak jest" ksiądz profesor Andrzej Kobyliński. Odniósł się w ten sposób do zjawiska apostazji, czyli formalnego odejścia od wiary. Pisarz Jacek Dehnel, który wystąpił z Kościoła katolickiego, wspominał między innymi swoje doświadczenia z tego procesu.

Etyk, filozof ksiądz profesor Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i pisarz Jacek Dehnel rozmawiali w "Tak jest" w TVN24 o apostazji - akcie formalnego wystąpienia z Kościoła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Chciałem wykorzystać możliwości symboliczne"

Dehnel, który jest apostatą, wyjaśniał powody swojej decyzji. - W sytuacji, kiedy Kościół razem z partią zrobił tak wielką kampanię nienawiści wobec osób LGBT, czyli społeczności, do której należę (…), to chciałem wykorzystać możliwości symboliczne, żeby powiedzieć: sorry, ale pod każdym względem nie chcę uczestniczyć (w życiu Kościoła - przyp. red.). Dlatego się zdecydowałem - wyznał.

"Apostazja to nie moda" - ZOBACZ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM"

Dodał też, że pozytywnie wspomina doświadczenia związane z przejściem przez tą procedurę. - Pani w Katedrze Oliwskiej i ksiądz w parafii w Warszawie okazali się bardzo sympatyczni i grzeczni, nie robili żadnych problemów - powiedział pisarz.

Dehnel wspominał, jak wyglądał w jego przypadku proces apostazji TVN24

"Rozumiem osoby, które dokonują aktu apostazji"

Ksiądz Kobyliński mówił zaś, że apostazja to "zjawisko marginalne". Dodał przy tym, że "jeśli ktoś podejmie już decyzję o dokonaniu apostazji, to strona kościelna powinna dochować wszelkich norm, jeśli chodzi o kulturę".

Ksiądz Kobyliński: apostazja to zjawisko marginalneTVN24

- Bardzo rozumiem osoby, które dokonują aktu apostazji, bardzo to szanuję. Uważam, że każdy powinien żyć i umierać zgodnie ze swoimi przekonaniami. Święta zasada wolności sumienia powinna zawsze nas obowiązywać - mówił etyk z UKSW.

CZYTAJ W PREMIUM: "Co z pandemii będzie? W dużej części młodego pokolenia nie będzie w Kościele" >>>

Ksiądz Kobyliński: Rozumiem osoby, które dokonują aktu apostazji. Każdy powinien żyć i umierać zgodnie ze swoimi przekonaniamiTVN24

Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24