TVN24 | Polska

"Powinniśmy niezwłocznie skończyć z używaniem religii do celów politycznych". Apel 27 księży

TVN24 | Polska

Autor:
kb/kab
Źródło:
Więź
Protest przed kościołem na Krakowskim PrzedmieściuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/21
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plProtest przed kościołem na Krakowskim Przedmieściu

My też mówimy "nie" wobec nadużyć polityków i grzechów Kościoła - naszych grzechów - czytamy w apelu podpisanym przez 27 duchownych. - W imię Ewangelii powinniśmy niezwłocznie skończyć z używaniem religii do celów politycznych i porzucić przekonanie, że rozstrzygnięcia prawne mogą przynieść trwałą zmianę wrażliwości sumień - napisali księża.

W środę Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski napisała w apelu: "Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka".

Biskupi wyrazili niepokój w związku z eskalacją napięcia społecznego i agresji, niszczeniem mienia społecznego, przypadkami dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianiem sprawowania w nich liturgii. "Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka" - napisali.

"My też mówimy 'nie' wobec nadużyć polityków i grzechów Kościoła"

List duchownych, którzy sprzeciwiają się używaniu religii do celów politycznych, nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn, dyskryminacji i ksenofobii opublikowała w całości "Więź".

"Piszemy ten list jako księża na co dzień pracujący wśród zwykłych ludzi, starszych i dzieci, studentów, naukowców, twórców, lekarzy, chorych. Nie tworzymy żadnej formalnej struktury. Chcemy wyrazić nasze stanowisko w kilku sprawach, które budzą gniew i bunt Was, protestujących" - czytamy w liście.

"My też mówimy 'nie' wobec nadużyć polityków i grzechów Kościoła - naszych grzechów" - zaznaczyli księża.

"Powinniśmy niezwłocznie skończyć z używaniem religii do celów politycznych"

W liście wskazali, że "w imię Ewangelii powinniśmy niezwłocznie":

- skończyć z używaniem religii do celów politycznych i porzucić przekonanie, że rozstrzygnięcia prawne mogą przynieść trwałą zmianę wrażliwości sumień, czego pragniemy głosząc Ewangelię,

- przeciwstawić się radykalnie nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn,

- zaprzestać wspierania sił szowinistycznych i ksenofobicznych zaprzeczających uniwersalizmowi chrześcijaństwa,

- nie dopuszczać do dyskryminowania kogokolwiek z powodu orientacji czy rasy, co ostatnio pojawiało się w wypowiedziach przedstawicieli Kościoła,

- zatrzymać dewastację naszej planety, dopóki jest jeszcze szansa na ocalenie jej dla następnych pokoleń.

Zaznaczyli, iż są "przekonani, że Kościół powinien przede wszystkim realizować pozytywne cele wyznaczone przez Jezusa".

"Mówimy 'tak' dla ważnych wyzwań naszego czasu"

Mówimy "tak" - czytamy w liście księży - dla ważnych wyzwań naszego czasu, takich jak:

- solidarna opieka nad słabszymi, niepełnosprawnymi, samotnymi – szczególnie ważna w czasie pandemii,

- szczera i realna otwartość na myślących inaczej i dialog z nimi, w miejsce często spotykanej postawy oskarżeń wrogów Kościoła i mentalności oblężonej twierdzy,

- obrona zagrożonych prześladowaniami - szczególnie uchodźców i emigrantów,

- jednoznaczne rozliczenie się z trudną przeszłością duchownych, którzy skrzywdzili powierzone im dzieci i młodzież,

- tworzenie przestrzeni zaufania i nadziei dla zagubionych i poszukujących, co istotne w czasach niepewności i przełomów.

"Zapraszamy do dialogu i osobistej, otwartej rozmowy"

Księża zauważyli, że "polska rewolucja solidarności kilka dekad temu, miała swoją kulminację nie na ulicach płynących krwią, ale przy stole dialogu". Jak zaznaczyli, to "właśnie siła dialogu, a nie brutalna walka, zdecydowała o najważniejszych przemianach społecznych Europy w minionym stuleciu". "Teraz też chcemy wspólnie tworzyć nową jakość życia społecznego bez przemocy i agresji. Zapraszamy do dialogu i osobistej, otwartej rozmowy. W trudnych czasach kryzysu możemy razem odbudować naszą wspólnotę" - podsumowali.

Pod listem podpisało się 27 księży: o. Tomasz Biłka, o. Maciej Biskup, ks. Adam Boniecki, ks. Jan Czekalski, o. Tomasz Dostatni, ks. Jacek Dziel, o. Stanisław Jaromi, o. Wojciech Jędrzejewski, ks. Maciej Kubiak, ks. Arkadiusz Lechowski, ks. Andrzej Luter, ks. Grzegorz Michalczyk, o. Marcin Mogielski, ks. Krzysztof Niedałtowski, o. Wacław Oszajca, ks. Andrzej Perzyński, ks. Andrzej Pęcherzewski, ks. Jacek Prusak, o. Józef Puciłowski, ks. Bartosz Rajewski, ks. Jacek Siepsiak, ks. Waldemar Sondka, ks. Sławomir Szczyrba, ks. Andrzej Szostek, o. Adam Szustak, ks. Alfred Wierzbicki, o. Maciej Zięba.

Autor:kb/kab

Źródło: Więź

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości