TVN24 | Polska

Stryj prezydenta Dudy w radzie nadzorczej PKP Cargo. Doświadczenia z transportem kolejowym brak

TVN24 | Polska

Autor:
asty/pm
Źródło:
PAP, nto.pl
Antoni Duda w radzie nadzorczej PKP CargoTVN24
wideo 2/3
TVN24Antoni Duda w radzie nadzorczej PKP Cargo

Zarząd spółki PKP Cargo poinformował w poniedziałek o przyjętej uchwale, wedle której na członka zarządu do spraw handlowych mianowano Piotra Wasatego. W piątek z kolei zdecydowano o powołaniu do składu rady nadzorczej Antoniego Dudę, prywatnie stryja prezydenta Andrzeja Dudy.

Spółka PKP Cargo poinformowała w poniedziałek, że w wyniku przyjętej uchwały mianowano Piotra Wasatego na członka zarządu do spraw handlowych. W piątek z kolei spółka informowała o otrzymaniu od Polskich Kolei Państwowych pisma o powołaniu do składu Rady Nadzorczej Antoniego Dudy.

Z opublikowanego przez spółkę życiorysu dowiadujemy się, że 70-letni stryj prezydenta Andrzeja Dudy w latach 70-tych został absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej, a w 1974 roku pełnił funkcję asystenta w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu. Podkreślono, że Antoni Duda łączył aktywność zawodową z zaangażowaniem społecznym i współtworzył na uczelni struktury Solidarności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Równocześnie włącza się w powstanie w Opolu Klubu Inteligencji Katolickiej, z którym związany jest do dziś, pełniąc od 1993 roku funkcję wiceprezesa, a od 2002 roku prezesa" - poinformowała spółka.

W 1998 roku Antoni Duda objął stanowisko dyrektora opolskiego oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w latach 1999 do 2002 roku był członkiem Rady Opolskiej Regionalnej Kasy Chorych. Od 2003 roku kierował zaś Powiatowym Urzędem Pracy w Opolu. "W poprzedniej kadencji Sejmu 2015-2019 był posłem Prawa i Sprawiedliwości, ale w ubiegłym roku nie udało mu się zdobyć mandatu" - dodano.

Doświadczenia z transportem kolejowym brak

Antoni Duda w rozmowie z portalem nto.pl przyznał, że nie ma doświadczenia związanego stricte z transportem kolejowym, ale przekonywał, że jego bogate CV predysponuje go do nadzorowania jednej z największych kolejowych firm przewozowych w Europie. - Przez kilkanaście lat pracowałem w przemyśle, gdzie przeszedłem drogę od majstra do wiceprezesa - powiedział Antoni Duda w rozmowie z portalem.

Były poseł przyznał też, że nie wie, ile będzie wynosić jego dieta. Zgodnie z informacjami portalu nto.pl, kilka lat temu wynagrodzenie członka rady nadzorczej PKP Cargo wynosiło około 10 tysięcy złotych miesięcznie. - Nie sądzę, żeby tak dużo - skomentował tę kwotę Antoni Duda.

Autor:asty/pm

Źródło: PAP, nto.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk/Wikimedia CC BY 2.0/Shutterstock

Pozostałe wiadomości