Posłanka Anna Grodzka, popierana przez Partię Zielonych, nie wystartuje w majowych wyborach prezydenckich. Jak poinformował jej komitet wyborczy, nie udało się zebrać wymaganych 100 tys. podpisów.
Wymagana liczba 100 tys. podpisów okazała się nieosiągalna dla Anny Grodzkiej. - Komitet Wyborczy Anny Grodzkiej zebrał do dziś 85 tys. 058 podpisów poparcia pod jej kandydaturą w wyborach prezydenckich. Grodzka nie wystartuje w nadchodzących wyborach, ale zamierza nadal działać na rzecz zjednoczenia lewicy społecznej wokół głównych postulatów z jej programu prezydenckiego, z myślą o przypadających jesienią wyborach parlamentarnych - napisano w komunikacie.
Zjednoczona lewica pozaparlamentarna
Komitet powołany z inicjatywy Partii Zieloni i Anny Grodzkiej ogłosił w lutym tego roku prawybory lewicowego kandydata na prezydenta, aby zjednoczyć lewicę pozaparlamentarną wokół jednej kandydatury. - Jesteśmy przekonani, że gdyby tak się stało, dziś kandydatka lub kandydat lewicy społecznej rozpoczynaliby kolejny etap kampanii prezydenckiej. Ten początkowy zamiar się nie powiódł, ale w trakcie kampanii otrzymaliśmy wsparcie od wielu lewicowych środowisk, które pozwala wierzyć, że obecna kampania może być wstępem do wspólnego startu lewicy społecznej w wyborach parlamentarnych - czytamy w komunikacie.
- Chcemy stanąć do nich wspólnie, z programem zawierającym postulaty podniesienia płacy minimalnej i kwoty wolnej od podatku, ochrony praw pracowniczych, rozwoju energetyki odnawialnej, dostępności usług publicznych oraz ochrony interesów obywateli i suwerenności państw, którym coraz bardziej zagraża wzrost siły i wpływów międzynarodowego kapitału - podaje komitet w ogłoszeniu.
Sondaże CBOS i dane z PKW
W ostatnim badaniu CBOS z połowy marca Grodzka miała zerowe poparcie (oznaczające wynik poniżej 0,5 proc.); w lutym odnotowała 1 proc. poparcia.
Tylko do północy w czwartek komitety mogą dostarczyć do PKW 100 tys. podpisów poparcia dla kandydata.
W czwartek do południa PKW zarejestrowała pięciu kandydatów na prezydenta: Bronisława Komorowskiego (jako pierwszego), Adama Jarubasa (PSL), Janusza Korwin-Mikkego (partia KORWiN), Jacka Wilka (Nowa Prawica) oraz muzyka Pawła Kukiza (kandydat niezależny). Na decyzję o rejestracji swej kandydatury czekają jeszcze: Andrzej Duda (PiS), Janusz Palikot (Twój Ruch), Marian Kowalski (Ruch Narodowy) i Magdalena Ogórek (SLD). Wybory odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.
Autor: geb/ja / Źródło: PAP