- Chcielibyśmy stać się siłą, z którą trzeba się liczyć - mówił w "Tak jest" w TVN24 pisarz Zygmunt Miłoszewski. - Kultura to jedna z najsilniejszych broni, jakie wykształca społeczeństwo - wtórował mu Andrzej Saramonowicz, pisarz i scenarzysta. Twórcy komentowali w studiu TVN24 akcję polskich artystów Kultura Niepodległa.
Kultura Niepodległa to manifest ludzi związanych ze sztuką. Uczestniczą w niej zarówno artyści, jak i animatorzy kultury oraz jej odbiorcy. Wśród inicjatorów akcji, są między innymi takie osoby jak Maria Janion czy Andrzej Seweryn.
"My, ludzie sztuki, artystki i artyści, animatorzy, uczestnicy kultury, by bronić prawa każdego obywatela do nieograniczonego korzystania z dóbr kultury, powołujemy ruch Kultura Niepodległa" - taki komunikat widnieje na stronie internetowej akcji.
"Dekady zaniechań wobec kultury"
- Ten ruch powstał w wyniku dekad zaniechań wobec kultury - odpowiedział Zygmunt Miłoszewski, pytany o cel akcji. Dodał, że jako pisarze "zostawiają dziedzictwo kulturalne dla przyszłych pokoleń" i proces ten wymaga "opieki oraz troski, a przynajmniej - zostawienia w spokoju".
- Polityka kulturalna jest po to, by każdy mógł mówić swoim głosem - skwitował autor.
Andrzej Saramonowicz z kolei zaznaczył, iż w Kulturze Niepodległej chodzi przede wszystkim o to, że "niepodległa znaczy wolna".
- Wolna od jakichkolwiek nacisków politycznych, taka, która może rozwijać się w wielogłosie - mówił scenarzysta. Podkreślił, że autorzy projektu oraz osoby biorące w nim udział "nie występują we własnym imieniu, ale także w imieniu odbiorców kultury, którzy mają różne gusty".
- Piszemy w manifeście: kultura jest taka jacy są Polacy, konserwatywna i awangardowa, prawicowa i lewicowa, i taka powinna być - dodał Andrzej Saramonowicz.
"Wyjąć kulturę z bieżącej naparzanki"
- Teraz już wiemy, że jest w narodzie potrzeba na to, aby wyjąć kulturę z bieżącej naparzanki - skomentował Zygmunt Miłoszewski. Pisarz dodał również, że "chcieliby, jako artyści i odbiorcy sztuki, stać się siłą, z którą trzeba się liczyć".
Jeden z postulatów manifestu Kultury Niepodległej mówi o powołaniu obywatelskiej rady kultury, którą tworzyliby przedstawiciele środowisk twórczych. Rada miałaby też funkcjonować jako ciało doradcze przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie edukacji kulturalnej.
Autor: jz/sk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24