Prezydent Andrzej Duda gościem "Kawy na ławę"

[object Object]
Andrzej Duda w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim tvn24
wideo 2/13

- Nie uważam, żebym gdziekolwiek popełnił błąd. Zawsze działałem tak, żeby zmieścić się w granicach prawa - podkreślił w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" prezydent Andrzej Duda.

11:46

Zakończył się program "Kawa na ławę".

11:45

Prezydent o milczeniu Agaty Dudy: to jest wybór mojej żony od samego początku. Powiedziała, że nie będzie się wdawała w politykę i nie będzie udzielała wywiadu. Wypowiada się na różnego rodzaju uroczystościach, media czasami to filmują, czasami nie. Działalność mojej żony jest bardzo intensywna, w dziedzinie edukacji, charytatywna. W takich inicjatywach moja żona uczestniczy codziennie. Nie chce się wdawać się w spory polityczne, które dzielą.

11:43

Duda: apeluję do rodaków, żeby jak najlepiej przyjmowali obywateli Ukrainy, którzy tu przyjeżdżają.

11:40

Prezydent o relacjach z Ukrainą: sprawa nie jest prosta. Ukraina jest w bardzo trudnej sytuacji. To jest państwo, które na swojej granicy de facto toczy wojnę.

11:39

Duda o stosunkach z Ukrainą: warunkiem jest to, żebyśmy żyli w prawdzie. Ta prawda jest bardzo trudna, zwłaszcza dla strony ukraińskiej, bo oznacza przyznanie się do tego, co działo się na Wołyniu. Rozmawiałem o tym z prezydentem Ukrainy. Zwracam się do prezydenta Poroszenki o to, by podjęto konkretne działania.

11:37

Duda o sprawie Greya: jest całe spektrum ministerstw, pod nimi jest kolejny szczebel funkcji politycznych: wiceministrowie. Wiceministrów można w każdej chwili powołać i odwołać. To ministrowie dobierają sobie współpracowników.

11:37

Prezydent: podoba mi się to, że jeśli pojawia się informacja o jakiejś nieprawidłowości, to pani premier bardzo szybko reaguje. Tego wcześniej nie było. Jeśli są nieprawidłowości, człowiek traci stanowisko.

11:36

Duda: raz mówiłem, że użyłem słów, których nie powinienem. Nie ma dogmatu o nieomylności prezydenta.

11:35

Duda o mistralach: otrzymałem swoją wiedzę ze źródeł, o których mogę powiedzieć, że mają autorytet. Każdy polityk powinien mówić w sposób wyważony, takie jest moje zdanie.

11:34

Duda o relacjach z Antonim Macierewiczem: jest to współpraca dobra, ponieważ jesteśmy w stałym kontakcie. Nigdzie nie jest napisane, że musimy się we wszystkim zgadzać. Dyskutujemy ze sobą na temat różnych kwestii.

11:33

Duda: jestem zadowolony z pracy premier i z pracy rządu. Jest wiele trudnych problemów, które zostały odziedziczone po poprzednich latach. Dzisiaj trwa naprawianie Polski.

11:31

Prezydent: ci, którzy byli tak przeświadczeni, że Bronisław Komorowski wygra wybory, są sfrustrowani. Ale ja nic na to nie poradzę. Polacy poszli do urn. Wybrali mnie, bo mówiłem to, co mówiłem. Staram się swoje zobowiązania realizować.

11:30

Duda: nie jest rolą prezydenta, że ma się podpisywać pod słowami jakiegokolwiek polityka. Czy to będzie szef partii, która ma dzisiaj większość, czy partii opozycyjnej.

11:29

Duda o stosunkach z Jarosławem Kaczyńskim: to specyficzne relacje. Jestem prezydentem, ale mam ogromny szacunek dla Jarosława Kaczyńskiego, bo mam ogromne doświadczenie i pełnił urząd premiera. To jest osoba, która w moim przekonaniu ma bardzo jasną wizję tego, jak powinny być prowadzone sprawy państwowe. I ja się generalnie z tą wizją zgadzam, bo to jest wizja, którą miał prezydent Lech Kaczyński. To jest państwo, w którym wszyscy są równi wobec prawa.

11:27

Duda o relacjach z Jarosławem Kaczyńskim: są normalne, ja w ogóle nie widzę problemu. Rozmawialiśmy niedawno, nie dotyczyło to polityki.

11:26

Prezydent: najpierw chciałbym, żeby była ustawa, a potem będę rozważał, jaką decyzję podejmę jako prezydent. Przy tak dużej reformie zawsze znajdą się tacy, którzy protestują.

11:25

Prezydent: pani minister Anna Zalewska realizuje reformę w sposób transparentny, ona rozmawia.

11:25

Duda o reformie edukacji: zawsze będzie problem i zawsze będą protestowali ci, którzy tracą funkcje. Podchodzę do sprawy spokojnie.

Prezydent o zmianach w systemie edukacji
Prezydent o zmianach w systemie edukacjiTVN24 (Fot. MON)
11:22

Prezydent o reformie edukacji: rozmawiamy na ten temat dużo z żoną. Docierają różne głosy, zaczekajmy, reforma nie leży jeszcze na biurku prezydenta. Rozmawiałem na ten temat z panią premier, poprosiłem, by zwróciła na pewne kwestie uwagę. Niepokoją mnie dwie rzeczy: kwestia szkół artystycznych i sportowych, muszą być wplecione w system, by uczniowie nie zostali poszkodowani. Rozmawialiśmy z żoną na ten temat z wicepremierem Glińskim, powiedział, że sprawy pilnuje. Druga kwestia to szkoły dwujęzyczne. Chodzi o to, żeby zapewnić dwujęzyczność na dalszych etapach nauczania.

11:21

Duda o frankowiczach: czynię dalsze kroki. Rozmawiam systematycznie z prezesem NBP.

11:20

Duda o frankowiczach: zgadzam się, że osoby, które wzięły kredyty przeliczane na franki szwajcarskie, są w trudnej sytuacji. Nie wszyscy, ale są tacy. Mnie zależy, żeby im pomóc, mimo że są zgłaszane wobec mnie pretensje. Prowadziłem szerokie konsultacje, szukałem różnych rozwiązań. Prezydent musi prowadzić odpowiedzialną politykę. Z tego, co wiem od ekspertów, w przypadku przewalutowania mogłoby dojść do krachu. Prezydent musi działać odpowiedzialnie.

11:18

Prezydent: obniżono w ostatnim czasie wiek emerytalny. To także są koszty. Podniesiono najniższe wynagrodzenie. Wszystkie zmiany mają swój koszt. Pani premier rozmawiała ze mną i powiedziała: nie damy radę jednolicie podwyższyć kwoty wolnej od podatku. Ja powiedziałem: zależy mi na tym, żeby przynajmniej ten proces się rozpoczął.

11:15

Duda: rząd i większość parlamentarna dokonywała bardzo istotnych zmian naprawczych w Polsce, przede wszystkim zmian, które są kosztowne dla budżetu. Program 500+ jest kosztowny dla budżetu, ale w moim przekonaniu jest programem nie tylko potrzebnym, ale i koniecznym.

11:13

Duda o kwocie wolnej od podatku: musiałem podjąć bardzo szybką decyzję. Sam walczyłem o to, żeby kwota wolna została wprowadzona.

11:12

Prezydent o nowych przepisach dot. zgromadzeń: będę oceniać ustawę w momencie, kiedy zostanie ona uchwalona. Niczego nie wykluczam.

11:11

Duda: Pałac Prezydencki jest otwarty.

11:10

Duda: jestem głębokim zwolennikiem wolności zgromadzeń. Uważam, że jeśli ktoś chce manifestować, ma do tego prawo, jeśli dopełni wszelkich formalności.

Prezydent: jestem zwolennikiem wolności zgromadzeń
Prezydent: jestem zwolennikiem wolności zgromadzeń TVN24 Katowice / KMP Gliwice
11:09

Prezydent o Piniorze: każdy jest niewinny, dopóki nie zostanie skazany.

11:07

Duda o zatrzymaniu Józefa Piniora: z tego, co wiem, to postępowanie, które było prowadzone przez CBA toczone było w czasach, kiedy rządziła PO. CBA działało nadal. Jeżeli przekazało akta postępowania do prokuratury, a prokurator podjął decyzję o wystąpieniu o areszt, a sąd wydał swoją decyzję, ja w to nie ingeruję.

Prezydent o sprawie Józefa Piniora
Prezydent o sprawie Józefa Pinioratvn24
11:06

Prezydent o tym, czy żyjemy w państwie policyjnym: nie mam takiego poczucia.

11:06

Duda: absolutnie nie dopuszczę do tego, żeby ten proces trwał. Czekam na proces legislacyjny.

11:05

Prezydent: kilku sędziów TK doprowadziło sytuację do absurdu, na czele z prezesem.

11:04

Duda: mam nadzieję, że odejście prezesa Rzeplińskiego sprawi, że TK przestanie być tak miotany politycznie. TK powinien patrzeć na wszystko obiektywnie.

11:04

Prezydent: nie przypominam sobie, żeby prezes Rzepliński w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zwrócił się do mnie z propozycją spotkania. Wiem, że były podejmowane próby mediacji, ale one były zupełnie bezskuteczne. Wiadomo, po której stronie sporu politycznego stoi prezes Rzepliński; zachowuje się jak polityk. Pan prezes Rzepliński rażąco narusza konstytucję, już od dłuższego czasu.

11:02

Duda o przyszłym prezesie TK: czekam, aż TK przyśle do mnie uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK podjętą w zgodzie z ustawą, w której będą kandydaci. Uchwała musi być zgodna z przepisami i konstytucją.

11:02

Prezydent o tym, czy obawia się Trybunału Stanu: jak ktoś się czegokolwiek boi, to lepiej, żeby nie zostawał prezydentem. Podjąłem decyzję, które były zgodne z prawem i mieściły się w konstytucji. W tym momencie w TK jest 15 sędziów, od których ślubowania odebrali prezydenci. Ci, którzy żądają, żebym odebrał ślubowania od jakichś innych osób jeszcze, próbują wymusić, żebym złamał konstytucję.

"Podjąłem decyzje, które były zgodne z prawem i mieściły się w konstytucji"
"Podjąłem decyzje, które były zgodne z prawem i mieściły się w konstytucji"tvn24
11:00

Duda: nie mogę się cofnąć, z przyczyn konstytucyjnych.

10:59

Duda: nie mogę się zgodzić jako prezydent na sytuację, w której ktoś łamie podstawowe zasady państwa prawa.

10:58

Duda: kiedy zostałem wybrany na urząd prezydenta zwróciłem się z apelem, po prostu poprosiłem, żeby w tym okresie przed objęciem przeze mnie urzędu, przed wyborami parlamentarnymi, nie dokonywano takich zmian prawnych, które będą miały charakter ustrojowy. Chodziło mi dokładnie m.in. o tę sytuacją z wyborem sędziów TK. PO czuła, że jest prawdopodobieństwo, że przegra wybory. Postanowiła sobie zagwarantować, że w TK będą zasiadać praktycznie jedynie jej kandydaci.

10:56

Duda: podjąłem decyzję o przyjęciu ślubowania, ale nie decyzję o tym, kto jest wybrany na sędziego.

10:56

Prezydent: prezydent RP przyjmuje ślubowanie od sędziów, którzy zostali wybrani przez Sejm. Nie ma innej możliwości. Nie ma organu w Polsce, który weryfikowałby uchwały Sejmu w przedmiocie wyboru sędziów TK.

10:55

Duda: pan prezes Rzepliński rażąco mija się z prawdą. Cały czas działam w granicach prawa.

10:54

Duda: jeżeli prezes TK wypłaca wynagrodzenie trzem sędziom, to jak prezes TK może ich nie dopuszczać do udziału w Zgromadzeniu Ogólnym.

10:53

Duda: jeden z sędziów wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że z powodu choroby jest na L4, ale nie wziąłby w nim i tak udziału, bo prezes Rzepliński nie dopuszcza trzech sędziów do udziału.

10:53

Prezydent: to troszeczkę umyka opinii publicznej. Trójka sędziów już wcześniej odmawiała uczestnictwa w Zgromadzeniu Ogólnym. Prezes TK nie zaprasza i nie dopuszcza do Zgromadzenia Ogólnego trzech sędziów.

10:52

Duda: w Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK brało udział tylko dziewięciu sędziów.

10:51

Duda o Trybunale Konstytucyjnym: tu jest pewien istotny kłopot, choć sprawa od strony prawnej jest jasna. Przepisy konstytucji i ustawy są klarowne. Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK to są wszyscy sędziowie. Druga sprawa: jasno i wyraźnie jest powiedziane, że aby mogło podjąć uchwałę, potrzebne jest kworum. To jest minimum dziesięciu sędziów. W przypadku wyboru kandydatów na prezesa, aby taka uchwała mogła zostać podjęta, musi uczestniczyć dziesięciu sędziów.

10:48

Duda: nie uważam, żebym gdziekolwiek popełnił błąd. Zawsze działałem tak, żeby zmieścić się w granicach prawa.

10:48

Duda: oczywistą sprawą jest to, że mam zwolenników i tych, którzy się nie zgadzają. Zostałem wybrany większością głosów, ale liczba tych, którzy zagłosowali na innego kandydata, też jest duża.

10:47

Duda: poziom stresu na takim urzędzie jest oczywisty. Wiedziałem, że im urząd jest wyższy, tym stres większy. To jest służba dla polskiego państwa i tak to traktuję.

10:47

Duda: prezydent ma doradców, ale na końcu siada w gabinecie i musi decyzję podjąć sam.

10:46

Prezydent o pierwszym roku swojej kadencji: Podjąłem się zadania, które wiedziałem, jak będzie wyglądało. Pracowałem w kancelarii, miałem pewne wyobrażenie.

10:42

Początek rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą o 10.45 w TVN24.

10:33

Przygotowania do rozmowy z prezydentem:

Bogdan Rymanowski będzie rozmawiał z Andrzejem Dudą 
Bogdan Rymanowski będzie rozmawiał z Andrzejem Dudą tvn24
10:24

Tak wyglądała poprzednia rozmowa Andrzeja Dudy z Bogdanem Rymanowskim. Odbyła się jeszcze przed wyborami parlamentarnymi wygranymi przez PiS:

W specjalnym odcinku programu "Kawa na ławę" z prezydentem o jego dotychczasowych osiągnięciach, bieżących sprawach krajowych i polityce zagranicznej rozmawia Bogdan Rymanowski.

Autor: kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP

20 lat temu Polska weszła w skład Unii Europejskiej. - Nie chcę, by cokolwiek złego stało się Europie, ale chcę, żeby płaciła swoje rachunki. Wojna w Ukrainie w znacznie większym stopniu dotyka ich. Nas dzieli ocean, ich nie - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Time" były prezydent USA Donald Trump. Były prezes Orlenu Daniel Obajtek został „jedynką” PiS na Podkarpaciu w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 1 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 1 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 1 maja

Źródło:
PAP, TVN24

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ściągnięcie należności za mandat wystawiony w innym kraju było do tej pory dość skomplikowane i w niemal połowie przypadków niewykonalne. Teraz to się może zmienić. Nowe regulacje będą dotyczyć oczywiście Polaków wyjeżdżających za granicę, ale też obcokrajowców jeżdżących po naszych drogach.

Koniec z bezkarnością dla obcokrajowców na europejskich drogach. Nadchodzą zmiany

Koniec z bezkarnością dla obcokrajowców na europejskich drogach. Nadchodzą zmiany

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na dziś. Środa 1.05 upłynie pod znakiem słonecznej aury. Lokalnie mogą pojawić się chmury. Termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 1.05. Początek długiego weekendu jak marzenie

Pogoda na dziś - środa, 1.05. Początek długiego weekendu jak marzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie chcę, by cokolwiek złego stało się Europie, ale chcę, żeby płaciła swoje rachunki. Wojna w Ukrainie w znacznie większym stopniu dotyka ich. Nas dzieli ocean, ich nie - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Time" były prezydent USA Donald Trump, który w tym roku będzie ubiegać się prawdopodobnie o powrót do Białego Domu. Zaznaczył, że jeśli zostanie prezydentem, będzie kontynuował pomoc dla Kijowa. - Ale Europa też musi robić swoje, a tego nie robi - stwierdził. Mówił też, że największym wrogiem Stanów Zjednoczonych nie są Chiny ani Rosja, lecz jego przeciwnicy wewnątrz kraju.

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

"Chcę, by Europa płaciła". Donald Trump o NATO, Rosji i Ukrainie

Źródło:
Time, PAP

Ukraińskie władze opublikowały nagranie z kamery monitoringu, na którym widać ostrzał Odessy. W wyniku ataku doszło do serii eksplozji. Rosjanie uderzyli pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Zginęło co najmniej pięć osób, a 32 zostały ranne.

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Uderzyli w Odessę pociskiem balistycznym z ładunkiem kasetowym. Nagranie z kamery monitoringu

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Na indonezyjskiej wyspie Ruang wybuchł we wtorek wulkan. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość pięciu kilometrów. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób - podała agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB, PAP

Majówka to także początek sezonu grillowego, jednak takie przygotowywanie jedzenia może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Jak przygotowywać na ogniu potrawy by było i smacznie, i zdrowo?

Jak grillować, żeby uniknąć zagrożeń dla zdrowia? Porady lekarzy i dietetyków

Jak grillować, żeby uniknąć zagrożeń dla zdrowia? Porady lekarzy i dietetyków

Źródło:
Fakty TVN

"To dla mnie zaszczyt być liderem listy PiS na Podkarpaciu w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego" - przekazał we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek "jedynką" PiS na Podkarpaciu

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Daniel Obajtek "jedynką" PiS na Podkarpaciu

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne "pogratulował polskiemu rządowi wszczęcia śledztwa", odnosząc się do doniesień medialnych sugerujących powiązania byłego już prezesa spółki Orlen Trading Switzerland z terrorystyczną organizacją Hezbollah. "Oczekujemy wyników dochodzenia" - napisał dyplomata w mediach społecznościowych.

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Orlen, Obajtek i pytanie o Hezbollah. Ambasador Izraela komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Postawiono zarzuty dwóm mężczyznom, którzy we wrześniu ubiegłego roku, pod osłoną nocy, ścięli słynny jawor z Sycamore Gap w Parku Narodowym Northumberland w północno-wschodniej Anglii. Ścięcie drzewa wywołało oburzenie i rozpacz mieszkańców Wysp - donosi Reuters. 

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Ścięli jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Usłyszeli zarzuty

Źródło:
Reuters

Jaki gest w polskim alfabecie palcowym symbolizuje literę "a"? Czy jest to wystawiony w górę mały palec, kciuk skierowany w dół, rozprostowana dłoń czy może zaciśnięta dłoń? Na takie pytanie za 125 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Kobos z Bytomia.

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek przebywa poza Polską - przekazał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jak dodał, został o tym poinformowany premier Donald Tusk. - Jest na Węgrzech, czyli schronił się u Orbana, czyli schronił się u swoich kontrahentów - dodał Szczerba w rozmowie z reporterką TVN24.

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Szczerba: Obajtek przebywa poza Polską, przekazałem informację premierowi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otwiera kwietniowy ranking zaufania CBOS. Tuż za liderem Polski 2050 uplasował się wicepremier, szef MON i koalicjant z Trzeciej Drogi - Władysław Kosiniak-Kamysz. Na trzecim miejscu, ex aequo, są prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz prezydent RP Andrzej Duda. Z największą nieufnością spotyka się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Liderzy Trzeciej Drogi na czele rankingu zaufania. Trzecie miejsce dla dwóch prezydentów

Źródło:
PAP

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Nastoletni chłopiec zginął, a cztery inne osoby zostały ranne po wtorkowym ataku z użyciem miecza w Londynie. Sprawca został aresztowany przez policję. Służby twierdzą, że zdarzenie nie miało podłoża terrorystycznego.

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Atak z użyciem miecza w Londynie. Policja o "wielu ofiarach"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl. BBC

49-letnia Suzanne Morphew wybrała się na przejażdżkę rowerową w maju 2020 r. Nigdy nie wróciła do domu. Po latach znaleziono jej szczątki. Sekcja zwłok, której wyniki przedstawiono wczoraj, wykazała, że kobieta ​​zmarła w wyniku zabójstwa. W jej organizmie stwierdzono obecność "mieszanki leków używanej do unieruchamiania zwierząt".

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Sekcja zwłok zaginionej 49-latki. "Zabójstwo", w organizmie stwierdzono "leki do unieruchamiania zwierząt"

Źródło:
CNN, CBS, ABC News
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Na chwilę obecną są prowadzone trzy główne postępowania w sprawie Orlenu - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk na konferencji prasowej. Przekazał też, że w związku z tym doszło do przeszukań, między innymi u byłego prezesa koncernu Daniela Obajtka.

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Prokurator krajowy: trzy główne postępowania w sprawie Orlenu

Źródło:
TVN24

13-letni chłopiec odnalazł na plaży plastikową figurkę-ośmiornicę słynnego producenta klocków. Jak podają brytyjskie media, jest ona jedną z kilku tysięcy, które wpadły do morza ponad ćwierć wieku temu w wyniku uderzenia fali w kontenerowiec Tokyo Express. Zbieracze zatopionych klocków tłumaczą, że ośmiornica jest postrzegana przez nich jako "święty Graal".

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Poszukiwacze klocków z zatopionego transportu nazywają ją "świętym Graalem". 13-latek odnalazł rzadką figurkę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24