Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Białym Domu z Donaldem Trumpem. Prezydenci odbyli rozmowę w cztery oczy, później rozmawiały delegacje Polski i USA. Następnie Duda i Trump wystąpili wspólnie na konferencji prasowej.
Konferencja się kończy, prezydenci opuszczają salę.
Duda: rozumiemy się z prezydentem Trumpem doskonale. On mówi: America first, ja mówię - Poland first.
Kolejne pytanie do Andrzeja Dudy dotyczy stosunków Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską.
Kolejne pytania do prezydenta Donalda Trumpa dotyczą kwestii wewnętrznych USA - między innymi problemów kandydata na sędziego Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugh.
Pytanie do prezydenta Dudy: czy ma poczucie po spotkaniu z Trumpem, że kwestia stałej obecności wojsk USA w Polsce jest teraz bardziej realna. - I do - odpowiada po angielsku Duda.
- Odbyliśmy szczere rozmowy, bardzo mocne, jeśli chodzi o diagnozę sytuacji w obszarze bezpieczeństwa. Jestem pewny, że wyciągniemy z tych dyskusji odpowiednie wnioski - dodaje.
Trump: uważam, że prezydent Duda słusznie ocenia sytuację. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na historię Polski i Rosji.
Trump: mamy do czynienia z wysokim poziomem agresji Rosji. Ona szanuje siłę, a Ameryka ją ma.
Kolejne pytanie do Donalda Trumpa: czy podziela pogląd Andrzeja Dudy na temat zagrożenia ze strony Rosji?
Trump: będziemy analizować kwestię stałych baz w Polsce pod względem korzyści dla obu krajów, także kosztów.
Trump: pan prezydent oświadczył, powiedział to publicznie, że Polska będzie płacić Ameryce miliardy dolarów za obecność baz.
Duda: pan prezydent musi rozważyć kwestię stałych baz USA w Polsce ze swoimi doradcami, ale jest cały szereg argumentów, że jest to obecność uzasadniona.
Duda przypomina swoją wypowiedź z rozpoczęcia spotkania, w której żartobliwie odniósł się do utworzenia bazy "Fort Trump".
Kolejne pytanie do prezydenta Andrzeja Dudy dotyczy reakcji Donalda Trumpa na propozycję stałych baz USA w Polsce. - Zapewniłem prezydenta o jednym: to nie jest tak, że jeśli się pojawią, to pogorszy się bezpieczeństwo, bo zwiększy się aktywność Rosji. Chcę powiedzieć jasno: bardzo silna militaryzacja okręgu kaliningradzkiego ma miejsce już od 10 lat - mówi.
Rozpoczęły się pytania od dziennikarzy. Pierwsze skierowane do Donalda Trumpa dotyczy konfliktu w Syrii.
Duda: mamy nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych oddziałów amerykańskich. Jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w interesie Polski, jak i Stanów Zjednoczonych.
Duda: cieszę się ogromnie z obecności armii USA w Polsce. Mam wielką satysfakcję z ustaleń szczytu NATO w Warszawie. Cieszę się, że na terenie Polski są żołnierze USA, ale zapraszam pana prezydenta, żeby skierować do Polski więcej oddziałów amerykańskich.
Duda: rozmawialiśmy bardzo dużo o współpracy energetycznej.
Duda: największym zagrożeniem jest Nord Stream 2, zagraża polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, to niebezpieczeństwo dominacji Rosji w Europie. Rozmawialiśmy o tym z prezydentem Trumpem.
Deklaracja, którą podpisali prezydenci, zawiera zobowiązania dotyczące współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki, wymiany handlowej, inwestycji, badań i innowacji.
Duda: podpisaliśmy porozumienie, które wskazuje najważniejsze aspekty naszej współpracy i wytycza ścieżki na przyszłość.
Duda: kwestia polskiej niepodległości była jednym z ważnych punktów polityki prezydenta Wilsona.
Andrzej Duda: bardzo się cieszę, że mogę w tym roku stulecia niepodległości gościć w siedzibie prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Trump: oczekujemy kolejnych stu lat współpracy między naszymi narodami.
Trump: mówiliśmy o dwustronnych relacjach gospodarczych. Polska doświadcza ćwierćwiecza stałego wzrostu gospodarczego. Oczekujemy dalszej współpracy.
Trump o bezpieczeństwie energetycznym: żadne państwo nie powinno być uzależnione od jednego dostawcy.
Trump: nie można mówić o bezpieczeństwie narodów bez bezpieczeństwa granic. Silne narody muszą mieć silne granice.
Trump: jesteśmy zadowoleni, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o wydatki na obronność, chcę podziękować Polakom za ich wkład w misji w Afganistanie i walkę z ISIS.
Trump: więzy między naszymi krajami nigdy nie były silniejsze niż za naszych prezydentur.
Trump po raz kolejny dziękuje za ciepłe przyjęcie w Warszawie.
Trump: spędziliśmy czas w Gabinecie Owalnym, sporo osiągnęliśmy.
Rozpoczyna Donald Trump: to dla mnie zaszczyt, że mogę gościć prezydenta Dudę.
Konferencja zgodnie z planem miała rozpocząć się około godziny 20.05 czasu polskiego, ale dziennikarze wciąż czekają na prezydentów. Już wcześniej opóźniło się jednak lekko powitanie prezydenckiej pary, wydłużyło się także nieco spotkanie w Gabinecie Owalnym.
Za chwilę ma się rozpocząć wspólna konferencja Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Na prezydentów czekają już dziennikarze.
W czasie krótkiego spotkania z dziennikarzami w Białym Domu prezydent Donald Trump był pytany między innymi o stałe bazy w Polsce. Odpowiedział: - Rozważamy coś takiego, chcemy o tym rozmawiać. Tę deklarację komentowali w programie "Tak jest" Paweł Potoroczyn i Jan Wojciech Piekarski.
Polska para prezydencka przyjechała do Białego Domu we wtorek po godzinie 18. Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę przywitali Donald i Melania Trump. Wszyscy pozowali chwilę do zdjęć. Następnie obie pary udały się na do Gabinetu Owalnego. Tam prezydenci rozmawiali krótko z dziennikarzami. Donald Trump był pytany między innymi o stałe bazy USA w Polsce. Jak przyznał, takie rozwiązanie jest rozważane. Prezydenci Duda i Trump udali się następnie na rozmowy w cztery oczy. Na końcu odbyło się spotkanie delegacji Polski i USA.
Autor: kg / Źródło: tvn24