Ambasador Mosbacher: USA potępiają dyskryminację, z prezydentem Dudą o LGBT nie rozmawiałam

Autor:
akr/tr
Źródło:
PAP
Ambasador Mosbacher: nie rozmawiałam o tym z prezydentem Andrzej Dudą
Ambasador Mosbacher: nie rozmawiałam o tym z prezydentem Andrzej DudąTVN24
wideo 2/6
TVN24Ambasador Mosbacher: nie rozmawiałam o tym z prezydentem Andrzej Dudą

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zapewniła, że nie rozmawiała z prezydentem Andrzejem Dudą o jego słowach o LGBT, podobnie jak z doradcą prezydenta Stanów Zjednoczonych Richardem Grennellem. Odniosła się tym do artykułu "Dziennika Gazety Prawnej", w którym napisano, że "amerykańska ambasada interweniowała" w sprawie wypowiedzi polskiego prezydenta. Mosbacher zaznaczyła przy tym, że USA "potępiają dyskryminację i nienawiść na tle rasowym, religijnym, pochodzenia lub orientacji seksualnej".

W środowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" napisano, że "amerykańska ambasada interweniowała w sprawie słów prezydenta Andrzeja Dudy o LGBT i to na finale rozmów dotyczących zwiększenia sił USA w Polsce".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jeszcze do zapowiedzi artykułu we wtorek wieczorem odniosła się ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

"Kolejne nieprawdziwe informacje! Nie rozmawiałam o tym z prezydentem Andrzejem Dudą ani Richardem Grennellem (doradcą prezydenta USA - przyp. red.). Powtarzam jednak: USA potępiają dyskryminację i nienawiść na tle rasowym, religijnym, pochodzenia lub orientacji seksualnej" - napisała na Twitterze amerykańska ambasador.

Twitter/@USAmbPoland

Sprawę skomentował także Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

"Kancelaria Prezydenta nie potwierdza, Ambasada nie potwierdza, ale Pan Redaktor pisze tekst nie mający jakiegokolwiek pokrycia w rzeczywistości. Inni zacytują nie zastanawiając czy to prawda. Szanowni Państwo proszę potwierdzać takie szkodliwe informacje!" - napisał na Twitterze.

Twitter/@spychalski_b

Doniesienia o echu słów prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Artykuł "Dziennika Gazety Prawnej" ukazał się w całości środę. "Donald Trump potwierdził donie­sienia prasy, że część żołnierzy USA zostanie wycofana z Niemiec. Teo­retycznie to zwiększa prawdopodobieństwo powstania tzw. Fortu Trump. Kluczową rolę w negocja­cjach na ten temat pełni doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych Richard Grennell. Jest on zdekla­rowanym gejem i architektem glo­balnej kampanii pod auspicjami Waszyngtonu, której celem jest walka z dyskryminacją spo­łeczności LGBT. I wszystko wskazuje na to, że Andrzej Duda dowiedział się o tym fakcie dopiero po tym, jak porównał ideologię LGBT do bolszewizmu" - napisano.

Dziennik podał, że według jego informacji "słowa polskiego prezydenta odbiły się w Waszyngtonie szerokim echem, a Pałac Prezydenc­ki miała upomnieć amba­sador Georgette Mosba­cher, która z Grennellem utrzymuje doskonałe relacje". "Miała ona po­wiedzieć, że niemożli­we jest utrzymywanie przyjaznych stosunków z Waszyngtonem i jed­nocześnie stosowanie dyskryminacyjnej reto­ryki. Tylko tym można tłumaczyć szybką pró­bę wycofania się przez Andrzeja Dudę z tematu LGBT w serii anglojęzycz­nych tweetów" - czytamy w "DGP".

We wtorkowej zapowiedzi artykułu napisano, że prezydencki rzecznik Błażej Spychalski nie odpowiedział na prośbę o komentarz, a informacji nie skomentowała również ambasada USA. "Zapewniono nas jednak, że opracowywane jest oficjalne stanowisko w tej sprawie" - dodał dziennik.

Prezydent Andrzej Duda o LGBT

Prezydent Andrzej Duda podczas sobotniej wizyty w Brzegu mówił o podpisanej przez siebie "Karcie rodziny", w której znalazł się między innymi podpunkt "ochrona dzieci przed ideologią LGBT".

Mówił, że "przez cały okres komunizmu w szkołach dzieciom wciskano komunistyczną ideologię". - To był bolszewizm. Dzisiaj też próbuje nam się i naszym dzieciom wciskać ideologię, tylko inną, zupełnie nową. To jest taki neobolszewizm - ocenił Duda.

Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia
Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologiaTVN24

Autor:akr/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@USAmbPoland

Pozostałe wiadomości