Amerykanie i Polacy pracują ramię w ramię na polskiej ziemi - ocenił ambasador Mark Brzezinski w Bydgoszczy, gdzie nastąpił odbiór serwisowanego samolotu F-16 amerykańskich Sił Powietrznych w Europie. Ambasador zapowiedział, że nie będzie to jedyny samolot, którego remont będzie przebiegał w bydgoskich zakładach.
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski odwiedzili Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy (WZL 2), gdzie serwisowany był samolot F-16 amerykańskich sił powietrznych w Europie.
Brzezinski: polscy i amerykańscy żołnierze stoją ramię w ramię
Mark Brzezinski, w trakcie swojego wystąpienia, ocenił, że "zdolność Polski do przemian jest niesamowita i zakorzeniona w niesamowitej historii". Wspomniał tu między innymi o 7 Eskadrze Myśliwskiej (zwanej Eskadrą Kościuszkowską). - Amerykańscy lotnicy walczyli tam u boku Polaków w wojnie z bolszewiami - mówił.
- Poprzez te wysiłki Polska i Stany Zjednoczone stworzyły więzi nie do zerwania, oparte na zaufaniu. One doprowadziły nas do tego, czego doświadczamy dzisiaj - przyznał. - 2022 moim zdaniem to rok wyjątkowy. Polscy i amerykańscy żołnierze stoją ramię w ramię, odpowiadając na rosyjski atak. To Amerykanie i Polacy pracują ramię w ramię na polskiej ziemi, by dokonać przebudowy i remontu samolotów F-16 na potrzeby lotnictwa amerykańskiego w Europie - zwracał uwagę.
Jak mówił, "współpraca w dziedzinie obronności przebiega dwutorowo". - Jest korzystna dla Stanów Zjednoczonych, ponieważ oszczędzamy czas. Samoloty nie muszą już wracać do Stanów Zjednoczonych, nie są potrzebne remonty w Ameryce. Jest to też korzystne dla NATO, bo możemy chronić niebo - wymieniał.
Wspomniał przy tym, że bydgoskie zakłady zawarły z amerykańską firmą AAR Government Services Inc. dziesięcioletni kontrakt. - Będzie więcej F-16 ze Stanów Zjednoczonych przylatujących do Polski do naprawy - zapowiedział.
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 zapewniają wsparcie techniczne, remonty oraz modernizację samolotów będących na wyposażeniu Polskich Sił Powietrznych, w tym Su-22, MiG-29 czy C-130 Hercules.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24