Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher napisała na Twitterze, że "społeczeństwa lepiej prosperują, gdy wszyscy mają równe szanse uczestniczenia w życiu politycznym i obywatelskim". Przypomniała, że we wtorek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Demokracji.
"Dziś Międzynarodowy Dzień Demokracji! Społeczeństwa lepiej prosperują, gdy wszyscy mają równe szanse uczestniczenia w życiu politycznym i obywatelskim. Wolność słowa, bezstronność sądów, niezależne media, równe prawa dla każdego obywatela to fundamenty demokracji" - napisała Masbacher we wtorek na Twitterze.
Międzynarodowy Dzień Demokracji obchodzony jest corocznie 15 września. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 8 listopada 2007 roku w rocznicę przyjęcia Powszechnej Deklaracji na rzecz Demokracji.
"Półskonsolidowana demokracja"
Raport o stanie demokracji i wolności w państwach na całym świecie co roku przygotowuje między innymi amerykańska organizacja pozarządowa Freedom House. Zestawienie jest efektem monitorowania zmian w zakresie respektowania przez władze danego kraju praw politycznych oraz wolności obywatelskich.
W ostatnim rankingu Polska została sklasyfikowana jako "półskonsolidowana demokracja". Polska otrzymała 65 punktów. To o dwa mniej niż w roku ubiegłym. Autorzy raportu zwracają uwagę na sytuację w polskim sądownictwie, a także ograniczanie swobód obywatelskich.
Jak czytamy w najnowszym raporcie Freedom House, "coraz więcej przywódców w Europie Środkowej i Wschodniej porzuca udawanie, że postępuje zgodnie z zasadami demokracji. Otwarcie atakują oni instytucje demokratyczne i działają na rzecz ograniczenia swobód jednostki".
Najniższe miejsce Polski w historii rankingu
Obecne 62. miejsce jest najniższym, jakie nasz kraj osiągnął dotychczas w tym rankingu. W 2002 roku zaczęliśmy od 29. miejsca. Najlepiej wypadliśmy w 2015 roku, zajmując miejsce osiemnaste. Rok później Polska spadła na pozycję numer 47, w kolejnym roku na 54. miejsce, w 2018 roku straciła kolejne cztery pozycje. Przed rokiem Polska na 180 państw była notowana na 59. miejscu.
W najnowszym zestawieniu w naszym regionie gorzej wypadły tylko Węgry (89. miejsce) i Ukraina (96. miejsce).
Źródło: PAP, tvn24.pl