Ambasador Jarosław Guzy: stosunki prezydenckie dalej są dobre, natomiast polityka jest polityką

Źródło:
TVN24
Guzy: stosunki prezydenckie nadal są dobre, natomiast polityka jest polityką
Guzy: stosunki prezydenckie nadal są dobre, natomiast polityka jest politykąTVN24
wideo 2/4
Guzy: stosunki prezydenckie nadal są dobreTVN24

Jarosław Guzy, ambasador RP w Ukrainie przyznał, że "czuje się zmęczony" pytaniami o to, czy rząd odwoła go ze stanowiska. - Jeśli chodzi o Ukrainę to jest sytuacja szczególna (...) Jak wiemy, w polskiej polityce istnieje konsensus, jeśli chodzi o politykę wobec Ukrainy - mówił ambasador i przyznał, że nie martwi się o swoją posadę. Komentował też ochłodzenie stosunków między Andrzejem Dudą a Wołodymyrem Zełenskim. - Myślę, że stosunki prezydenckie dalej są dobre, (...) natomiast polityka jest polityką i każdy z obu panów musi reprezentować interesy swojego państwa. Jeżeli te interesy są sprzeczne, to w tym momencie temperatura stosunków nie może być tak wysoka jak w momencie, kiedy istniało pełne zrozumienie i współpraca - powiedział.

Gościem "Jeden na jeden" był Jarosław Guzy, ambasador PR w Ukrainie, który w grudniu 2023 roku zastąpił na tym stanowisku ambasadora Bartosza Cichockiego.

Guzy opowiedział, czym zaskoczyła go ukraińska stolica. - To miasto żyjące, ale w cieniu wojny. To bardzo żywotne miasto, chociaż w godzinach policyjnych zamiera. Cień wojny wisi nad miastem. To się czuje - mówił.

Guzy potwierdził, że słyszał zapowiedzi nowego rządu, który chce odwołać część ambasadorów. - Część ambasadorów ewidentnie nie nadaje się na te stanowiska z rozmaitych powodów i zostanie odwołana - powiedział w środę wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski.

- Mam wrażenie, chociaż pewności nie mam, że akurat niekoniecznie mnie miał na myśli - odniósł się do wypowiedzi Bartoszewskiego. Guzy przyznał, że "czuje się zmęczony" pytaniami o odwołanie ze stanowiska.

Guzy: w polskiej polityce istnieje konsensus, jeśli chodzi o politykę wobec Ukrainy

- Na komisji sejmowej posłowie ówczesnej opozycji głosowali za mną. Jak wynika z kalkulacji również sam minister Bartoszewski, który był wtedy wiceprzewodniczącym komisji. Zwrócę uwagę, że jednak to jest kwestia kompromisu między rządem a prezydentem. Ten kompromis na pewno się przejawi, jeśli chodzi o pewne zmiany na stanowiskach ambasadorów - powiedział.

- Jeśli chodzi o Ukrainę to jest sytuacja szczególna, z której zdawałem sobie sprawę i brałem to pod uwagę przy zaakceptowanej propozycji złożonej jeszcze przez poprzedniego ministra spraw zagranicznych. Jak wiemy, w polskiej polityce istnieje konsensus, jeśli chodzi o politykę wobec Ukrainy - dodał Guzy.

Zapytany o to, czy podczas wizyty ministra Radosława Sikorskiego w Kijowie padła jasna deklaracja, że Guzy zostanie na swoim stanowisku odpowiedział, że "nie pytał" o to. - Rozmawialiśmy długo, nie tylko o sprawach ukraińskich. Współpracowaliśmy kiedyś, znamy się prywatnie. Nie usłyszałem niczego, co sugerowałoby, że nie będę dalej pełnić tej misji - powiedział.

Zobacz też: Radosław Sikorski porządkuje polską politykę zagraniczną. Co z nominacjami ambasadorskimi?

- Nie wiem, czy prezydent pozwoliłby na zmianę, jeśli chodzi o urząd ambasadora Ukrainy. Dla niego polityka ukraińska jest bardzo ważna. Rząd chce współpracować w tej sprawie z prezydentem, a prezydent z rządem - mówił Guzy.

Ambasador RP w Ukrainie: istnieje konsensus, jeśli chodzi o politykę wobec Ukrainy
Ambasador RP w Ukrainie: istnieje konsensus, jeśli chodzi o politykę wobec UkrainyTVN24

"Myślę, że stosunki prezydenckie dalej są dobre, ale polityka jest polityką"

Ambasador komentował też relacje między polskim a ukraińskim prezydentem. - To nie jest tak, że można wrócić dokładnie do czasów, które były w pierwszym roku wojny. Doszło do kwestii spornych. Mamy teraz do czynienia z konfliktem, który jest sygnalizowany przez media ukraińskie. Mówię o proteście przewoźników na granicy - powiedział.

- Myślę, że stosunki prezydenckie dalej są dobre, czyli dalej istnieje pewien poziom zaufania, natomiast polityka jest polityką i każdy z obu panów musi reprezentować interesy swojego państwa. Jeżeli te interesy są sprzeczne, to w tym momencie temperatura stosunków nie może być tak wysoka jak w momencie, kiedy istniało pełne zrozumienie i współpraca - dodał.

Dziennikarz TVN24 Marcin Zaborski przypomniał, że nie doszło do spotkania prezydentów w Nowym Jorku, gdy obaj przyjechali we wrześniu do USA na zgromadzenie ONZ. Nie doszło do tego także wtedy gdy Zełenski, wracając ze Stanów przez Polskę, zatrzymał się w Lublinie by wręczyć ukraińskie odznaczenia państwowe dwójce polskich wolontariuszy.

- Nie ma takiej intensywności spotkań, ale sam słyszałem od prezydenta o rozmowie, którą panowie odbyli 11 listopada. Rozmowa miała pozytywny wydźwięk. To nie jest tak, że te relacje są zepsute - ocenił Guzy.

Guzy: mówi się, że Polska jest hamulcem i barierą do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej

Ambasador powiedział też, że "są niepokojące sygnały", jeśli chodzi o współpracę polsko-ukraińską. - Są niepokojące sygnały, że niektóre ukraińskie kręgi opiniotwórcze i polityczne nie są chętne do współpracy polsko-ukraińskiej. Próbują ustawić Polskę w roli złego chłopca europejskiego do bicia. Pojawił się na przykład artykuł, gdzie mówiono o wojnie handlowej, a przecież czegoś takiego nie ma. Mówi się też, że Polska jest hamulcem i barierą do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - mówił.

Guzy nazwał protest przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej "dokuczliwym konfliktem". Jak przyznał, sam czekał w kilkudziesięciokilometrowej kolejce, gdy wracał do Warszawy. - ten konflikt jest uciążliwy nie tylko dla Ukraińców, ale dla polskich przedsiębiorców także. Na dłuższą metę jest to nie do wytrzymania - powiedział ambasador. 

Zobacz też: Tusk: zrobię wszystko, żeby ułatwić los polskich przedsiębiorstw przewozowych

Jarosław Guzy - kim jest?

Jarosław Guzy urodził się w 1955 roku w Krakowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował socjologię i historię. Współpracował ze Studenckim Komitetem Solidarności, a od 1980 roku należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 1981 roku został wybrany na przewodniczącego Krajowej Komisji Koordynacyjnej organizacji.

Podczas stanu wojennego był przez rok internowany - przebywał w Białołęce, a następnie w Darłówku. Po wyjściu na wolność był pod stałą obserwacją Służby Bezpieczeństwa. W 1992 roku został doradcą ministra obrony narodowej. W latach 1992-1993 był członkiem Ruchu dla Rzeczypospolitej. W latach 90. działał na rzecz członkostwa Polski w NATO, będąc we władzach Polskiego Klubu Atlantyckiego. Do MON wrócił w latach 2014-2017, jako szef zespołu doradców i ekspert w Narodowym Centrum Kryptologii.

Jarosław Guzy zastąpił na stanowisku ambasadora RP na Ukrainie Bartosza Cichockiego, który przebywał na placówce w Kijowie od marca 2019 roku, także podczas trwającej od 24 lutego 2022 roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Autorka/Autor:ek//mrz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ubiegająca się o reelekcję szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed Parlamentem Europejskim podkreśliła, że Unia Europejska "musi zrobić wszystko, co jest potrzebne, by chronić naszych obywateli, chronić Europę". - Nadszedł czas, aby stworzyć prawdziwą Unię Europejską na rzecz obronności - powiedziała. Nawiązała też do wizyty Viktora Orbana w Moskwie, która "sprzyjała działaniom Rosji".

Von der Leyen: Trzeba stworzyć prawdziwą Unię Europejską na rzecz obronności. To nasz obowiązek

Von der Leyen: Trzeba stworzyć prawdziwą Unię Europejską na rzecz obronności. To nasz obowiązek

Źródło:
TVN24

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 roku wyniosło 8144,83 złotego, co oznacza wzrost o 11,0 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że nakłaniali oni agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w sprawach wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, byłej posłanki Beaty Sawickiej, Weroniki Marczuk i Bogusława Seredyńskiego. W tym samym postępowaniu prokuratorzy badają wydanie pieniędzy z funduszu operacyjnego CBA na usługi prostytutek w Wiedniu. Śledztwo zostało wszczęte po serii reportaży "Superwizjera".

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Źródło:
TVN24

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2024 roku wzrosła o 0,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

"Pozytywne zaskoczenie" w przemyśle

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

W związku z pożarami w Kanadzie nad Europą, w tym nad Polską, wzrosło stężenie tlenku węgla - poinformował w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podkreślono, ta sytuacja nie stanowi dla nas zagrożenia.

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Chmura tlenku węgla dotarła do Europy. "Wyraźna koncentracja"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Polsce rośnie skala nielegalnie pracujących cudzoziemców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że spośród objętych kontrolą imigrantów, 71 procent stanowili obywatele Ukrainy.

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

Źródło:
PAP

Lekarze apelowali o szczepienie dzieci na odrę i ostrzegali. Niestety, realizuje się czarny scenariusz. UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność. Powód to niska wyszczepialność. Wynosi ona sporo poniżej progu bezpieczeństwa - 95 procent.

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

Źródło:
Fakty TVN
Choroba, której miało już nie być

Choroba, której miało już nie być

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ponad połowa obywateli Serbii nie chce uruchomienia w kraju kopalni litu - wynika z sondażu Nowej Serbskiej Myśli Politycznej. W piątek do Belgradu przyjedzie kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a jednym z głównych tematów rozmów będzie właśnie wydobycie tego surowca. Geolodzy oceniają, że w Dolinie Jadar w Serbii mogą znajdować się największe w Europie złoża litu, określanego też jako "białe złoto".

Wielkie złoża "białego złota" i potężne kontrowersje. "Niesłychanie dochodowe"

Wielkie złoża "białego złota" i potężne kontrowersje. "Niesłychanie dochodowe"

Źródło:
PAP

Mówili, że Donald Trump to tyran, którego trzeba powstrzymać za wszelką cenę. A jak on odpowiedział? Wezwaniem do jedności narodowej. Ja sam chcę odpowiedzieć na to wezwanie - powiedział J.D. Vance, który oficjalnie przyjął nominację na kandydata na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

J.D. Vance o sojusznikach: koniec z jazdą na gapę

J.D. Vance o sojusznikach: koniec z jazdą na gapę

Źródło:
Reuters, PAP

Marcin Mastalerek i Wojciech Kolarski są na konwencji Partii Republikańskiej w Milwaukee w USA. - Zostaliśmy zaproszeni przez Susie Wiles, która jest szefem kampanii. Jesteśmy tu na zaproszenie szefowej sztabu, jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa - powiedział Mastalerek.

Mastalerek i Kolarski na konwencji republikanów. "Jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa"

Mastalerek i Kolarski na konwencji republikanów. "Jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa"

Źródło:
TVN24

Z balkonu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie w środę, 17 lipca, wypadł pacjent. Nie przeżył upadku. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Źródło:
Kontakt 24

Kierujący osobowym seatem chcąc uniknąć zderzenia z leśną zwierzyną zjechał z drogi i dachował. W wypadku zginął 20-latek, stan 15-latka jest ciężki. Autem kierował 18-latek. W chwili zdarzenia był trzeźwy. Została mu pobrana krew do badań na obecność środków odurzających.

Zwierzę wbiegło na drogę, zginął 20-latek

Zwierzę wbiegło na drogę, zginął 20-latek

Źródło:
tvn24.pl

Kierowca ciężarówki zginął w wypadku, do którego doszło w czwartek rano na drodze krajowej numer 19 w Annówce (Lubelskie) na obwodnicy Kocka. Według ustaleń policji zderzyły się w tym miejscu dwa tiry. Droga jest zablokowana.

Czołowe zderzenie tirów. Nie żyje jeden z kierowców

Czołowe zderzenie tirów. Nie żyje jeden z kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Poseł Ryszard Petru, wiceprzewodniczący polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, komentował w TVN24 sprawę Marcina Romanowskiego. Stwierdził, że ma "daleko idące wątpliwości" dotyczące immunitetu, który ma przysługiwać Romanowskiemu w związku z członkostwem w Zgromadzeniu Parlamentarnym. - Rozumiem, że prokuratura odwoła się do wyższej instancji i ta wyższa instancja musi sama ocenić, czy pismo przewodniczącego w tej sprawie jest wiążące, czy to jest tylko interpretacja - dodał.

Petru ma "daleko idące wątpliwości". "Wyższa instancja musi sama ocenić, czy to pismo jest wiążące"

Petru ma "daleko idące wątpliwości". "Wyższa instancja musi sama ocenić, czy to pismo jest wiążące"

Źródło:
TVN24

876 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Od października 2023 do końca czerwca 2024 roku podczas operacji obronnej w rejonie wsi Krynki na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim zaginęło 788 ukraińskich żołnierzy - informuje Ukraińska Prawda. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bronili wsi nad Dnieprem. Media: zaginęło kilkuset wojskowych

Bronili wsi nad Dnieprem. Media: zaginęło kilkuset wojskowych

Źródło:
PAP

Brytyjski tygodnik "The Economist", powołując się na szacunki wywiadowcze, informuje, że problemem rosyjskiej armii stają się w coraz większym stopniu wyczerpujące się zapasy sprzętu, w szczególności starych czołgów i pojazdów opancerzonych. Brak także komponentów do budowy i remontu różnego typu wozów bojowych.

"The Economist": Rosji wyczerpują się zapasy starych czołgów

"The Economist": Rosji wyczerpują się zapasy starych czołgów

Źródło:
PAP

Chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS ) poinformował w środę, że dzień wcześniej, we wtorek o godzinie 20.00, odnotowano nowy rekord zużycia energii elektrycznej - podała telewizja N1. Wszystko przez coraz bardziej intensywny sezon turystyczny i coraz większe wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych.

Nowy rekord w Chorwacji

Nowy rekord w Chorwacji

Źródło:
PAP

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą zakazu trzymania psów na uwięzi. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy w tej sprawie.

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Źródło:
PAP

Pięć osób podejrzanych o wyłudzenie pieniędzy metodą "na blika" zatrzymała policja w Szczecinie. Podejrzani wpadli przez korzystanie z tego samego bankomatu, który po zgłoszeniu sprawy na komisariacie, był pod obserwacją mundurowych. Jedną osobę aresztowano, wobec pozostałych zastosowano dozór policyjny.

Obserwowali bankomat, zatrzymali pięć osób

Obserwowali bankomat, zatrzymali pięć osób

Źródło:
tvn24.pl, KMP Szczecin

Podróż pociągiem ze Stambułu do Paryża, żeglowanie łódką po włoskim jeziorze Garda czy może przejazd przez malownicze wioski Irlandii? Oto część z listy 11 podróży po Europie, które według redaktorów magazynu podróżniczego "Conde Nast Traveller" każdy powinien choć raz odbyć w swoim życiu. Co jeszcze znalazło się na ich liście?  

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

Źródło:
tvn24.pl
Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdaniem śledczych osobą odpowiedzialną za śmierć sześciorga gości luksusowego hotelu w Bangkoku jest najpewniej 56-letnia Sherine Chong. Kobieta miała najpierw podać zatrutą herbatę piątce odwiedzających ją osób, a następnie także sama ją wypić. Z zeznań świadków wyłania się także prawdopodobna przyczyna zabójstwa - Chong miała być winna pozostałym ofiarom ogromne sumy pieniędzy.

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Źródło:
The Straits Times, The Bangkok Post, tvn24.pl

- Prokuratura ustaliła, że immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie wyłącza możliwości postawienia zarzutów, zatrzymania i aresztowania - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Dodał, że decyzja sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego "w żaden sposób nie przekreśla" śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Zapowiedział też, że w ciągu "najbliższych dni" prokuratura odwoła się od decyzji sądu.

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

"Shogun", "The Bear", "Zbrodnie po sąsiedzku" czy "Detektyw: Kraina nocy" - to seriale, które zdobyły najwięcej nominacji do nagród Emmy 2024. Drugi sezon "The Bear" pobił kolejny rekord w historii amerykańskich nagród. Meryl Streep po raz kolejny zadebiutowała, a 91-letnia Carol Burnett ma szansę na swoją ósmą statuetkę.

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl