Polska

Posłanka Aleksandra Gajewska złożyła ślubowanie. Jako jedyna tego dnia

Polska

Ślubowanie Aleksandry Gajewskiej
Ślubowanie Aleksandry Gajewskiejtvn24
wideo 2/20

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska złożyła w środę po południu ślubowanie. Jako jedyna nie pojawiła się dzień wcześniej na inauguracji posiedzenia Sejmu IX kadencji. - Kancelaria marszałka o tym wiedziała. To było wcześniej zgłaszane - mówiła.

Dotychczasowa wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Aleksandra Gajewska nie mogła uczestniczyć w inauguracyjnym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu. - Kancelaria marszałka o tym wiedziała. To było wcześniej zgłaszane - mówiła tvn24.pl.

W związku z tym nie złożyła we wtorek ślubowania wraz ze wszystkimi posłami i posłankami 460-osobowej izby.

Zrobiła to w środę po południu. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odczytała rotę ślubowania zapisaną w konstytucji, która brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej".

Gajewska wypowiedziała słowo: "Ślubuję".

Dzień wcześniej w południe inauguracyjne posiedzenie Sejmu otworzył marszałek senior Antoni Macierewicz. Na początku posiedzenia prezydent wygłosił orędzie. Następnie marszałek senior przeprowadził ślubowanie posłów.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy podczas pierwszego posiedzenia Sejmu >

Antoni Macierewicz podczas pierwszego posiedzenia Sejmu >

Posłowie składają ślubowania
Posłowie składają ślubowaniatvn24

Wiceprzewodnicząca Rady Warszawy, posłanka

Aleksandra Gajewska ma 30 lat. Ukończyła stosunki międzynarodowe i dyplomację publiczną w Collegium Civitas w Warszawie. Jest działaczką Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" (objęła funkcję przewodniczącej w Warszawie) i Platformy Obywatelskiej.

W 2010 została po raz pierwszy wybrana do Rady Warszawy (reelekcja w 2014 i 2018). W 2019 została wiceprzewodniczącą Rady Warszawy. W wyborach parlamentarnych w październiku, startując z ostatniego miejsca na liście komitetu Koalicji Obywatelskiej w okręgu warszawskim, uzyskała mandat posłanki na Sejm IX kadencji. Otrzymała 10 228 głosów.

Autor: js//now / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości