"Agent 007 Jana Pawła II"

Wanda Półtawska przyjaźniła się z Karolem Wojtyłą, a potem Janem Pawłem II przez ponad pół wieku. Papież - wkrótce święty - pisał o niej: mój ekspert osobisty od "Humanae vitae", a włoski dziennik "La Stampa" określił ją "Agentem 007 Jana Pawła II".

Wanda Półtawska spotkała księdza Karola Wojtyłę, gdy po doświadczeniach obozu w Ravensbruck szukała własnej drogi duchowej. Spotkali się przy konfesjonale w krakowskim Kościele Mariackim. - Najpierw napełniło mnie zdumienie pomieszane z niedowierzaniem: naprawdę jest ktoś, kto tak reaguje? Ktoś, kto funkcje kapłańskie spełnia właśnie tak, jak w Ewangelii? - wspominała po latach Półtawska. To spotkanie stało się początkiem przyjaźni. Gdy nie mogli się widywać - wymieniali listy. "Br." czyli "Brat" - tak podpisywał się Wojtyła w listach do Dusi.

Obóz? "A to za mnie"

Wanda Półtawska w czasie wojny była harcerką Szarych Szeregów, za co w 1941 roku została aresztowana przez gestapo i wysłana do obozu w Ravensbrück. Więźniarki wykorzystywano tam jako króliki doświadczalne w okrutnych eksperymentach - wycinano fragmenty kości, wszczepiano choroby zakaźne. Taką operację przeszła także 21-letnia Wanda.

Przez wiele nocy po opuszczeniu obozu Półtawska bała się zasnąć, aby nie przeżywać wciąż na nowo koszmaru. Pomogła dopiero specyficzna terapia - spisanie pamiętnika. Nie był przeznaczony do publikacji, przeleżał w szufladzie 15 lat. Został wydany dopiero w 1961 r. pod tytułem "I boję się snów". Wojtyła był przekonany, że cierpienie przyjaciółki w obozie było jakoś związane z jego losem i powołaniem. Gdy po raz pierwszy usłyszał od męża Wandy Półtawskiej - Andrzeja, że Dusia była w Ravensbruck, powiedział: "A to za mnie".

W obronie dzieci

Zaraz po wojnie Półtawska działała w harcerstwie, studiowała jednocześnie psychiatrię, psychologię, filozofię, wyszła za mąż za filozofa Andrzeja Półtawskiego. Już razem z Karolem Wojtyłą założyła ochronkę dla samotnych matek. Po studiach pracowała w szpitalu psychiatrycznym w Kobierzynie, badała m.in. dzieci, które miały za sobą doświadczenie Auschwitz, pracowała w Poradni Małżeńskiej, wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym, tam też założyła Instytut Teologii Rodziny. Przez 10 lat była radną miejską. Jednocześnie wychowywała cztery córki.Po doświadczeniu Ravensbruck Półtawska szczególną wagę przywiązywała do ochrony dzieci, także tych nienarodzonych. W latach 50. aborcje były wykonywane powszechnie, stosowane, jako najprostszy środek antykoncepcyjny. Półtawska w 1969 r. zrezygnowała z pracy w Klinice Medycznej w Krakowie, i poświęciła się całkowicie poradnictwu rodzinnemu.

Wanda Półtawska szczególną wagę przywiązywała do ochrony dzieci
Wanda Półtawska szczególną wagę przywiązywała do ochrony dzieci
Źródło: Eustachy Kossakowski | Wikimedia Commons/domena publiczna

Złośliwy nowotwór i modlitwy ojca Pio

W 1962 roku wykryto u niej złośliwy nowotwór. Bp Karol Wojtyła napisał wówczas list do ojca Pio: "Wielebny Ojcze, proszę cię o modlitwę za pewną matkę czterech dziewczynek, mieszkającą w Krakowie, w Polsce (w czasie wojny pięć lat spędziła w obozie koncentracyjnym w Niemczech); jej zdrowie i również jej życie jest teraz zagrożone". Kolejny list napisany został miesiąc później: "Wielebny Ojcze, kobieta mieszkająca w Krakowie, w Polsce, matka czterech dziewczynek, dnia 21 listopada, przed operacją chirurgiczną, nagle wyzdrowiała. Składajmy dzięki Bogu".Sama Wanda Półtawska była sceptyczna wobec swojego cudownego uzdrowienia, przyjmowała, że lekarze po prostu pomylili się w diagnozie. Zmieniła zdanie pięć lat później, kiedy pojechała do San Giovanni Rotondo, aby spotkać się z ojcem Pio.

- Po mszy świętej ojciec Pio przechodził koło mnie do zakrystii. Zatrzymał się przez chwilę, wodził oczami po obecnych, a potem skierował się wprost do mnie. Podszedł, uśmiechnął się, pogłaskał mnie po głowie i powiedział: "Allora, va bene?" (A więc w porządku?) i popatrzył mi w oczy. To spojrzenie mam w sobie - i tego spojrzenia nie da się opisać. A ja nagle wiedziałam, że On mnie rozpoznał i że to właśnie On przyczynił się do tych pięciu procent tam, wtedy - na oddziale onkologii! - wspominała po latach.

Wspólne wędrówki po górach

Ksiądz, a potem biskup Wojtyła, często spędzał z Półtawską i jej mężem Andrzejem wakacje. Wspomnienia ze wspólnych wędrówek po górach można znaleźć w książce "Rekolekcje beskidzkie", opublikowanej przez Półtawską w 2009 roku.

"Dusiu, ja nigdy chyba jeszcze nie szedłem na żadną wycieczkę tak precyzyjnie wyekwipowany: i żeby wszystko, i żeby nie za wiele (tj. nie za ciężko). Było mi dobrze i blisko. To już zresztą powtarzanie tego, co mówiłem. Rozwija się chyba jakaś treść międzyludzka, która dla mnie jest cenna" - pisał ks. Wojtyła do Wandy Półtawskiej 28 lipca 1962 r.

Z listów wynika, że biskup Wojtyła miał zawsze strasznie ciężki plecak, ponieważ w góry zabierał książki. Zdarzało się, że podczas tych wypraw odprawiał dla siebie i swoich przyjaciół mszę świętą w naturze. Powtarzał, że Pan Bóg przemawia w ciszy. - Godzinami wędrowaliśmy po pięknych górach - on obcował z Bogiem, a my czuliśmy to samo - wspominała Półtawska.

Osobisty ekspert od "Humanae vitae"

Po wyborze na papieża 20 października 1978 r. Wojtyła pisał do Dusi: "Szukając odpowiedzi na pytanie o 'zasadę' (podstawę) dalszych kontaktów, należy ją po prostu sformułować tak: byłaś i nadal pozostajesz moim 'ekspertem' osobistym od dziedziny 'Humanae vitae'. Tak było od dwudziestu z górą lat, i to należy nadal utrzymać. W kontekst owego 'eksperta' wchodzą różne sprawy, którymi de facto się zajmowałaś i na których się znasz, problem etyczny regulacji poczęć, wychowanie młodzieży 'do miłości', medycyna pastoralna".To Wandzie Półtawskiej nowo wybrany papież zlecił uporządkowanie swoich prywatnych papierów. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, po stworzeniu Papieskiej Rady Rodziny w 1983 r. została jej członkiem, w 1994 roku została mianowana członkiem Papieskiej Akademii Życia. Stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie, jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie boi się interweniować. To Półtawska dostarczyła papieżowi list od rektora seminarium w Poznaniu, dzięki czemu Jan Paweł II podjął decyzję w sprawie oskarżanego o molestowanie kleryków arcybiskupa Juliusza Paetza."La Stampa" w 2009 roku cytowała wypowiedzi włoskiego sędziego Rosario Priore, który prowadził dochodzenie w sprawie zamachu na polskiego papieża 13 maja 1981 r. Sędzia oceniał, że Wanda Półtawska nie tylko prowadziła prywatną korespondencję z Janem Pawłem II, ale także znała wszystkie tajemnice tego pontyfikatu. Po zamachu była jedną z niewielu osób dopuszczonych do rannego papieża. Kiedy kilka miesięcy później wypłynęła sprawa zdjęć, wykonanych w dniach rekonwalescencji papieża w czerwcu 1981 r., prawdopodobnie z kopuły bazyliki św. Piotra, to Wanda Półtawska wzięła w swoje ręce śledztwo. Po analizie zdjęć poradzono papieżowi, aby unikał przebywania w miejscach łatwo dostępnych dla fotografów, a więc także dla snajperów.

"Ojciec Święty chciał, żebym dała świadectwo"

Po opublikowaniu w 2009 roku "Rekolekcji beskidzkich", w których Półtawska opowiada o swojej przyjaźni z Janem Pawłem II i cytuje listy od niego, pojawiły się głosy, że są one tak intymne, iż opóźnią beatyfikację Jana Pawła II. Kard. Dziwisz skrytykował wtedy Półtawską, mówiąc, że "uzurpuje sobie wyjątkowość relacji i szczególne więzi, których nie było w rzeczywistości". - Ojciec Święty chciał, żebym dała świadectwo. Wszystko inne mnie nie obchodzi. Mój aktualny spowiednik uznał, że nie mam wyłącznego prawa do Jana Pawła II, ludzie zaś mają prawo do swoich świętych. Powiedział mi stanowczo: masz wydać - tak swoją decyzję o publikacji tłumaczyła Półtawska.Wanda Półtawska skończy 2 listopada tego roku 93 lata, ale nadal pozostaje aktywna, angażując się w ochronę życia poczętego i poradnictwo rodzinne.

Kanonizacja Jana Pawła II

10. rocznica śmierci Jana Pawła II
Źródło: tvn24
10. rocznica śmierci Jana Pawła II
10. rocznica śmierci Jana Pawła II
Teraz oglądasz
28.04.2014 | Watykan już nigdy nie będzie tak polski?
28.04.2014 | Watykan już nigdy nie będzie tak polski?
Teraz oglądasz
Prezydenci na kanonizacji, czyli zróbmy sobie zdjęcie
Prezydenci na kanonizacji, czyli zróbmy sobie zdjęcie
Teraz oglądasz
Jej ozdrowienie dało świętość papieżowi. "Jan Paweł II się za mną wstawił"
Jej ozdrowienie dało świętość papieżowi. "Jan Paweł II się za mną wstawił"
Teraz oglądasz
Prezydent o kanonizacji papieża
Prezydent o kanonizacji papieża
Teraz oglądasz
Wadowice w Watykanie: Nie ma lepszego od Jana Pawła II
Wadowice w Watykanie: Nie ma lepszego od Jana Pawła II
Teraz oglądasz
"Gramy, śpiewamy, robimy to, co ojciec święty lubił"
"Gramy, śpiewamy, robimy to, co ojciec święty lubił"
Teraz oglądasz
"To był po prostu facet, a nie tylko jakiś święty"
"To był po prostu facet, a nie tylko jakiś święty"
Teraz oglądasz
Ryszard Zaorski opowiada o Janie Pawle II
Ryszard Zaorski opowiada o Janie Pawle II
Teraz oglądasz
Tysiące osób w Licheniu. Odsłonięto obraz Św. Jana Pawła II
Tysiące osób w Licheniu. Odsłonięto obraz Św. Jana Pawła II
Teraz oglądasz
Reporter TVN24 z miasta rodzinnego Jana Pawła II
Reporter TVN24 z miasta rodzinnego Jana Pawła II
Teraz oglądasz
Małgorzata Kukuła z Łagiewnik
Małgorzata Kukuła z Łagiewnik
Teraz oglądasz
"Nie ma drugiego miejsca, w którym byłby tak sobą"
"Nie ma drugiego miejsca, w którym byłby tak sobą"
Teraz oglądasz
Wadowice cieszą się z kanonizacji. Rozbrzmiała "Barka" dla Jana Pawła II
Wadowice cieszą się z kanonizacji. Rozbrzmiała "Barka" dla Jana Pawła II
Teraz oglądasz
"Mieli silne osobowości. Zasłużyli na ten dzień"
"Mieli silne osobowości. Zasłużyli na ten dzień"
Teraz oglądasz
Homila podczas kanonizacji. "Jan Paweł II chciał być papieżem rodziny"
Homila podczas kanonizacji. "Jan Paweł II chciał być papieżem rodziny"
Teraz oglądasz
"Święci nie przestają być aktualni"
"Święci nie przestają być aktualni"
Teraz oglądasz
Nycz: To wspaniała okazja by zacząć pracować nad sobą
Nycz: To wspaniała okazja by zacząć pracować nad sobą
Teraz oglądasz
Kanonizacja rozpoczęła się
Kanonizacja rozpoczęła się
Teraz oglądasz
W Watykanie tłumy wiernych
W Watykanie tłumy wiernych
Teraz oglądasz
"Spanie po 26 godzinach podróży? Nie ma takiej opcji!"
"Spanie po 26 godzinach podróży? Nie ma takiej opcji!"
Teraz oglądasz
Tylko w TVN24: Baranowski o "papieskim cudzie" pod żaglami
Tylko w TVN24: Baranowski o "papieskim cudzie" pod żaglami
Teraz oglądasz
Jan Paweł II ponownie w oknie na Franciszkańskiej 3
Jan Paweł II ponownie w oknie na Franciszkańskiej 3
Teraz oglądasz
"Atmosfera jest absolutnie niesamowita"
"Atmosfera jest absolutnie niesamowita"
Teraz oglądasz
Kanonizacja rozpoczęła się
Kanonizacja rozpoczęła się
Teraz oglądasz
Papież żegna wiernych
Papież żegna wiernych
Teraz oglądasz
Samochodem Jana Pawła II na kanonizację
Samochodem Jana Pawła II na kanonizację
Teraz oglądasz
Episkopat o dacie kanonizacji Jana Pawła II
Episkopat o dacie kanonizacji Jana Pawła II
Teraz oglądasz
"Bardzo znamienny dzień"
"Bardzo znamienny dzień"
Teraz oglądasz
"Data kanonizacji jest bardzo symboliczna"
"Data kanonizacji jest bardzo symboliczna"
Teraz oglądasz
Rzecznik kurii krakowskiej o kanonizacji Jana Pawła II
Rzecznik kurii krakowskiej o kanonizacji Jana Pawła II
Teraz oglądasz
Jedna z najszybszych kanonizacji w historii
Jedna z najszybszych kanonizacji w historii
Teraz oglądasz
Kanonizacja Jana Pawła II odbędzie się 27 kwietnia
Kanonizacja Jana Pawła II odbędzie się 27 kwietnia
Teraz oglądasz
Na konsystorzu w Watykanie wybiorą datę kanonizacji Jana Pawła II
Na konsystorzu w Watykanie wybiorą datę kanonizacji Jana Pawła II
Teraz oglądasz
"Gdyby Jan Paweł II nie był papieżem, wszyscy uważaliby go za Mandelę"
"Gdyby Jan Paweł II nie był papieżem, wszyscy uważaliby go za Mandelę"
Teraz oglądasz
"Absolutny spokój". Watykan dzień przed kanonizacją JPII
"Absolutny spokój". Watykan dzień przed kanonizacją JPII
Teraz oglądasz
Rzym biało-czerwony. Z Chorzowa "przyjechały" setki intencji na papierze
Rzym biało-czerwony. Z Chorzowa "przyjechały" setki intencji na papierze
Teraz oglądasz
Jan Paweł II zostanie "pewnym patronem". Szczegóły jutro na kanonizacji
Jan Paweł II zostanie "pewnym patronem". Szczegóły jutro na kanonizacji
Teraz oglądasz
"To, co mówił, znajdowało odbicie w codziennym życiu"
"To, co mówił, znajdowało odbicie w codziennym życiu"
Teraz oglądasz
Jan Paweł II świętym. "My to od dawna wiemy"
Jan Paweł II świętym. "My to od dawna wiemy"
Teraz oglądasz

Kanonizacja Jana Pawła II

Autor: kde/tr / Źródło: PAP

Czytaj także: