Polska

Prokuratura wyznaczyła nowy termin przesłuchania Leszka Czarneckiego

Polska

Ziobro: o wpłynięciu zawiadomienia dowiedziałem się we wtorek (wideo z 14 listopada)tvn24
wideo 2/21

Prokuratura Krajowa wyznaczyła nowy termin przesłuchania Leszka Czarneckiego na 19 listopada. Jak poinformowała, nie dojdzie do niego, jak pierwotnie zaplanowano, w piątek, ponieważ biznesmen przebywa poza krajem.

Wcześniej o dacie przesłuchania poinformował też pełnomocnik Czarneckiego - Roman Giertych.

"Prokuratura Krajowa informuje, iż w zaplanowanym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Katowicach terminie - 16.11.2018 r., przesłuchanie Leszka Czarneckiego niestety nie odbędzie się. Do czynności tej nie dojdzie, mimo wcześniejszych zapewnień jego pełnomocnika – adw. Romana Giertycha, o możliwości wykonania przesłuchania w uzgodnionym z nim terminie, ponieważ Leszek Czarnecki przebywa poza krajem" - napisała w czwartek w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Dodała, że o zmianę terminu przesłuchania wniósł pełnomocnik Czarneckiego mecenas Roman Giertych. "Prokuratura podjęła czynności mające na celu zweryfikowanie informacji o pobycie Leszka Czarneckiego poza granicami Polski" - wskazała prokuratura.

"Niezależnie od tego prokuratura wyznaczyła nowy termin przeprowadzenia czynności przesłuchania Leszka Czarneckiego na dzień 19.11.2018 r." - dodano w komunikacie.

Dymisja szefa KNF i śledztwo prokuratury

Czarnecki w ubiegłym tygodniu złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Chrzanowskiego, gdy ten był przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Wszczęte we wtorek śledztwo dotyczy informacji ujawnionych tego samego dnia przez "Gazetę Wyborczą"

Jak napisali jej dziennikarze, były już szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski miał zaoferować układ właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu. Ten ostatni twierdził, że w zamian za przychylność szef KNF oczekiwał zatrudnienia wskazanego prawnika z wynagrodzeniem w wysokości około 40 milionów złotych.

Chrzanowski we wtorek złożył dymisję, a premier ją przyjął. P.o. przewodniczącego KNF został wskazany przez szefa rządu Mateusza Morawieckiego obecny zastępca przewodniczącego KNF Marcin Pachucki. O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Przyjęto wstępną kwalifikację prawną z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią.

Spotkanie z szefami służb

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek wieczorem z prokuratorem generalnym oraz ministrem koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim, szefem CBA Ernestem Bejdą oraz zastępcą szefa ABW Norbertem Lobą. Jak poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, premier zobowiązał poszczególne instytucje do współpracy w celu szybkiego wyjaśnienia wszystkich aspektów sprawy.

W środę agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego, któremu prokuratura powierzyła prowadzenie śledztwa, weszli do biura KNF i zabezpieczyli materiały dowodowe.

Autor: js/adso / Źródło: PAP

Raporty: