Od przyszłego roku będzie trudniej adoptować dziecko - pisze "Dziennik Gazeta Prawnej". Wszystko przez nowe przepisy, które w założeniu miały ułatwić adopcję dziecka a w konsekwencji ją utrudnią. Zmniejszy się liczba ośrodków adopcyjnych oraz ilość pieniędzy przeznaczona na ich funkcjonowanie, a część potencjalnych rodziców będzie musiała przejść drogie szkolenia.
Jak pisze "DGP", z ustawy o pieczy zastępczej wynika, że od 2012 r. na finansowanie przez marszałków mogą liczyć tylko te ośrodki adopcyjne, które w 2010 roku przeprowadziły więcej niż w 10 procedur przysposobienia dzieci. Jeszcze bardziej rygorystyczne wymogi będą musiały spełnić ośrodki niepubliczne (np. kościelne). Te muszą dowieść, że zakończyły ich 20. W wyniku zaostrzenia przepisów w samym woj. Dolnośląskim z 10 placówek zostaną 3.
Drożej i dalej
Mniejsza ilość miejsc, w których będzie można dokonać adopcji to nie jedyne utrudnienie, które czeka na chcących adoptować dziecko. Od przyszłego roku takie osoby będą musiały zapłacić za szkolenia, nawet 2 tys. zł. Będą one obowiązkowe dla wszystkich kandydatów nie będących krewnymi dziecka - czytamy "DGP".
Zdaniem rzecznik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Bożeny Diaby, te rozwiązania są niezbędne. - Niektóre ośrodki przeprowadzały w ciągu roku, tylko jedną lub dwie procedury zakończone adopcją - mówi Diaby.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu