ABW przestrzega przed zamachami podczas Euro 2012

Polska

TVN24Polska jest lepsza od Ukrainy pod względem przygotowań do Euro 2012. Według UEFA pod względem transportu lotniczego i miejskiego, i zakwaterowania przodują Kraków i Warszawa

ABW przestrzega przed możliwością zamachów podczas Euro 2012. Choć nasz kraj jest zagrożony w stosunkowo niewielkim stopniu, przeciwdziałanie zamachom jest priorytetem Agencji.

W zamieszczonym na stronach internetowych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawozdaniu z działalności za pierwsze półrocze tego roku, Agencja ocenia, że "impreza o tak szerokim zainteresowaniu międzynarodowym może wiązać się ze zwiększeniem ryzyka potencjalnych zamachów terrorystycznych na terytorium państw gospodarzy", czyli Polski i Ukrainy.

- W ocenie ABW, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, jako że towarzyszy im ogromne zainteresowanie, mogą zachęcić organizacje terrorystyczne oraz ekstremistyczne – chcące szerzej zaistnieć w mediach – do organizacji i ewentualnego wykorzystania zgromadzeń osób na stadionach piłkarskich do przeprowadzenia zamachów podczas imprezy - głosi raport. Podkreślono w nim, że przeciwdziałanie takiemu zagrożeniu znajduje się wśród priorytetów działań ABW oraz wszystkich innych polskich instytucji uczestniczących w przygotowaniach do Euro 2012.

Zdaniem autorów raportu, Polska pozostaje krajem o stosunkowo niewielkim zagrożeniu tego typu atakami, a w Polsce nie występuje obecnie realne zagrożenie atakiem terrorystycznym. Monitorowanie tego jest jednak priorytetem ABW, czym zajmuje się powołany w 2005 r. departament przeciwdziałania terroryzmowi. ABW podkreśla, że stały dostęp do danych o zagrożeniach terrorystycznych zapewnia jej przynależność do międzynarodowej społeczności służb wywiadowczych.

Raport podsumowuje działalność Agencji w pierwszym półroczu tego roku. Wynika z niego, że w tym okresie dwukrotnie wzrosła liczba śledztw ABW dotyczących korupcji oraz przestępstw ekonomicznych. Wszczęto 92 śledztwa w sprawie korupcji osób pełniących funkcje publiczne, obejmujące 238 podejrzanych, z których 100 aresztowano. - Najskuteczniejszym sposobem ujawniania osób zaangażowanych w działania korupcyjne są środki kontroli operacyjnej i działania operacyjne, polegające m.in. na kontrolowanym wręczeniu korzyści materialnej - podkreślono w dokumencie.

W pierwszej połowie roku pion postępowań karnych ABW prowadził 452 śledztwa o "poważnym ciężarze gatunkowym", z których 113 zostało już zakończonych. Obecnie trwa 339 śledztw, w których podejrzanych jest 1087 osób; 296 z nich przebywa w areszcie. Na poczet przyszłych kar ABW zabezpieczyła mienie łącznej wartości ponad 3 mln zł, 26 tys. euro, 159 tys. dolarów, ok. 10 tys. franków szwajcarskich oraz 10 samochodów.


Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24