Lech Kaczyński, który w środę spotkał się ze studentami i kadrą naukową Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zadeklarował, że wybory do Parlamentu Europejskiego zarządzi 9 marca. Dodał, że nie zawetuje proponowanej przez rząd nowelizacji ordynacji wyborczej do europarlamentu, ale na pewno skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.
- W dniu 9 marca odpowiednie zarządzenie zostanie ogłoszone - powiedział prezydent w Katowicach. Według mediów, wybory do europarlamentu odbędą się najprawdopodobniej 7 czerwca.
Lech Kaczyński przyznał też, że nawet przez chwilę nie rozważał, czy zawetować proponowaną przez rząd nowelizację ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. - Nigdy nie było o tym mowy - zaznaczył prezydent.
Nowelizacja na pewno trafi jednak do Trybunału Konstytucyjnego, który zdecyduje o jej losach. Taki krok jest według Lecha Kaczyńskiego konieczny, bo w jego opinii zapis (zawarty w noweli), który daje możliwość głosowania przez pośrednika narusza konstytucyjną zasadę "bezpośredniości" głosowania. - Jest to sprzeczność na poziomie tzw. bezpośredniego rozumienia prawa - ocenił prezydent.
Większa frekwencja, więcej pieniędzy
Nowelizację ordynacji wyborczej do PE posłowie uchwalili w połowie lutego. Jednym z ważniejszych punktów noweli jest możliwość przeprowadzania wyborów w ciągu dwóch dni. Wyborcy będą mogli pójść do urn nie tylko w niedzielę (np. 7 czerwca), ale i w sobotę (np. 6 czerwca). Miałoby to zwiększyć frekwencję. Przeciwnicy tego pomysłu wskazują jednak, że zwiększyłyby się też koszty.
Wybory do Parlamentu Europejskiego są jedynymi wyborami powszechnymi nieuregulowanymi w Polsce na poziomie Konstytucji, a jedynie poprzez ustawę. Przyjęła ona cztery naczelne zasady: wolność wyboru, powszechność, bezpośredniość i tajność głosowania. W poprzednich wyborach posłom wybranym w RP przypadały 54 mandaty. Teraz jednak liczba ta zmniejszy się do 50.
Prawa wyborcze przysługują wszystkim niekaranym obywatelom polskim, a także obywatelom innych państw członkowskich stale zamieszkującym w naszym kraju, którzy ukończyli 18 rok życia oraz nie zostali pozbawieni wyrokiem sądu praw publicznych, praw wyborczych ani ubezwłasnowolnieni.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ fot. PAP