56 osób odpowie przed sądem za nieprawidłowości w kopalni "Wujek-Śląsk". Są oskarżeni m.in. o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia pracowników. Zarzuty dotyczą okresu przed katastrofą w 2009 r., w której zginęło 20 górników, a 37 zostało rannych.
O przesłaniu aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. Wśród oskarżonych są osoby z kierownictwa kopalni, z wyższego i średniego dozoru oraz elektromonterzy kopalni. Łącznie osobom tym przedstawiono 66 zarzutów.
Dotyczą one sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego dla życia lub zdrowia wielu osób, poświadczania nieprawdy w dokumentacji technicznej związanej z odbiorem i rozpoczęciem eksploatacji ściany wydobywczej, uporczywego naruszenia praw pracowniczych do pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach oraz narażenia pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez zezwolenie na przebywanie i roboty w strefie szczególnego zagrożenia tąpnięciami.
- Jeden z oskarżonych elektromonterów przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie mu kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem. Pozostałe osoby nie przyznały się do stawianych zarzutów, w swoich wyjaśnieniach jednak wskazywały na szereg nieprawidłowości, do których dochodziło na terenie kopalni - podała prokurator Zawada-Dybek. Wśród oskarżonych są były dyrektor kopalni "Wujek" Krzysztof K. oraz obecny dyrektor Adam Z.
Bez komentarza
Katowicki Holding Węglowy, do którego należy kopalnia, nie komentuje tej sprawy. - Nie odnosimy się do działań organów ścigania. W świetle prawa każda osoba do czasu prawomocnego wyroku skazującego jest niewinna - powiedział rzecznik KHW Wojciech Jaros. Podczas śledztwa zgromadzono 60 tomów akt głównych i 37 tomów załączników. Przesłuchanych zostało 444 świadków. W tej samej sprawie z powodów braku wystarczających dowodów umorzono częściowo postępowanie wobec 27 podejrzanych, którym wcześniej postanowiono zarzuty naruszania praw pracowniczych, poświadczania nieprawdy w dokumentacji oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób zatrudnionych w rejonie ściany piątej i czwartej.
Postanowienie wydano 10 kwietnia 2013 roku. Jest ono prawomocne. Za przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia powszechnego grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przestępstwo poświadczenia nieprawdy zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Za naruszanie praw pracowniczych może grozić do lat 2, a za narażenie pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia do 3 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia został przesłany do Sądu Okręgowego w Katowicach.
Zginęło 20 górników
Śledztwo wszczęto po katastrofie, w której 18 września 2009 r. zginęło 20 górników, a 37 zostało rannych. Wątek dotyczący samej katastrofy prokuratura umorzyła, nie dopatrując się związku pomiędzy zachowaniem człowieka, a zapaleniem się i wybuchem metanu.
Zarzuty stawiane oskarżonym dotyczą okresu przed katastrofą - od 16 kwietnia 2008 roku do 11 września 2009 roku, czyli od uruchomienia ściany piątej w kopalni. Decyzja o umorzeniu śledztwa ws. katastrofy spotkała się w regionie z zaskoczeniem. Postępowanie prowadzone przez nadzór górniczy wykazało bowiem wcześniej, że do katastrofy przyczyniły się ludzkie błędy i naruszenie przepisów. W wyrobisku 1050 m pod ziemią przebywało zbyt wielu pracowników, rejon był nieodpowiednio przewietrzany, a chodniki przebiegające w pobliżu ściany wydobywczej - zbyt długie. W złym stanie były urządzenia, przede wszystkim przewody elektryczne. Prawdopodobnie z jednego z nich pochodziła iskra, która zapaliła metan. Ustalenia nadzoru górniczego znalazły potwierdzenie w śledztwie prokuratorskim w dużej części. Śledczy uznali, że w kopalni były liczne nieprawidłowości, nie znajdując jednak dowodów, że to z ich winy doszło do tragedii.
Dlatego umorzyli śledztwo w sprawie samej katastrofy, kontynuując jednocześnie postępowanie dotyczące nieprawidłowości w kopalni w okresie przed wypadkiem.
Autor: MAC/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24