Polska

Polska

Białorusin Stsiapan S. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Mężczyzna odpowiadał za strzały, które padły w listopadzie 2017 roku w jednej z firm w Gdyni. Początkowo usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa, później prokuratura zmieniła zarzuty na narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej reagują na ujawnione w reportażu "Superwizjera" zeznania byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka oraz oskarżenia formułowane pod adresem szefów służb - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. - Żądamy tajnego posiedzenia Sejmu, na którym pan premier Morawiecki, ale także jego ministrowie wytłumaczą się z tego, co padło w materiale "Superwizjera" - powiedzieli na konferencji w Sejmie Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk.

W piątek w Dęblinie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze umowę na zakup 32 samolotów wielozadaniowych F-35A dla Sił Powietrznych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Informację tę potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dostawy zaplanowano na lata 2024-2030, ale pierwsze maszyny początkowo będą służyły do szkolenia Polaków w Stanach Zjednoczonych. W bazach nad Wisłą F-35 mają wylądować na przełomie 2025 i 2026 roku.

Status orzeczeń każdego sędziego, który rozpoczyna proces po 23 stycznia, może być zakwestionowany - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Odniósł się w ten sposób do skutków uchwały trzech izb Sądu Najwyższego dotyczącej sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Dodał jednak, że "każdy przypadek będzie oceniany indywidualnie".

Kilkudziesięciu byłych więźniów Auschwitz modliło się w niedzielę wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w intencji ofiar tego niemieckiego obozu i ocalonych. - Ofiara życia tych ludzi, poprzedzona okrutnym męczeństwem, niech się stanie siłą jednoczącą współczesne społeczeństwo, nie tylko żyjące nad Wisłą - mówił w homilii biskup Piotr Greger.

Ustawa o CBA powoduje, że można bez żadnych podstaw dokonywać szczucia na ludzi - powiedział w "Faktach po Faktach" adwokat Ryszard Kalisz. Odniósł się do reportażu "Superwizjera", w którym były agent CBA Tomasz Kaczmarek ujawnił kulisy operacji w sprawie tak zwanej willi Kwaśniewskich. W materiale pojawiły się także jego oskarżenia wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski ocenił, że Kamiński "nawet przed tą Ziobrowską prokuraturą będzie musiał odpowiedzieć na kilka pytań".

Sąd Najwyższy nie ma instrumentów do działania, które pozwalałyby na to, by uporządkować w sposób definitywny sytuację. To jest pole do działania dla polityków, dla ustawodawców - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Marek Safjan. Komentował uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego dotyczącą sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Słowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na temat uchwały nazwał natomiast "elementem niezwykle niepokojącym".

- Oczekuję od premiera Mateusza Morawieckiego niezwłocznego zawieszenia Mariusza Kamińskiego, przekazania tej sprawy do prokuratury i publicznego wyjaśnienia stawianych zarzutów - oznajmił w niedzielę nowy szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Odniósł się tym do oskarżeń byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka wobec Kamińskiego i Macieja Wąsika, które przestawione zostały w reportażu "Superwizjera". - Nie może być tak, że wobec osoby, od której zależy bezpieczeństwo Polaków, nie wymaga się nieskazitelnego charakteru - dodał.

W co gra agent Tomek? Dlaczego zdecydował się opowiedzieć o kulisach operacji w sprawie tak zwanej willi Kwaśniewskich? Czy zaszkodzi swoim byłym mocodawcom? Komentarza po reportażu "Superwizjera" TVN udzielą w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz (adwokat, były szef Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego i były szef MSWiA) oraz dziennikarz Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej".

PiS doprowadził do takiego chaosu, że aby z tego chaosu wyjść, trzeba stosować ekstraordynaryjne uchwały - zwracała uwagę w "Kawie na ławę" Izabela Leszczyna (PO). Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik odpowiadał, że przeciwnikom chodzi o "zatrzymanie reform wymiaru sprawiedliwości". W programie dyskutowano także o uchwale trzech Izb Sądu Najwyższego, który zareagował na zmiany w polskim sądownictwie.

Wszystko wskazuje na to, że generał Jarosław Mika pozostanie dowódcą generalnym, czyli przełożonym większości polskich żołnierzy. Odpowiedni wniosek znalazł się już na biurku prezydenta – wynika z informacji tvn24.pl. Ale generał najpewniej będzie też ostatnim szefem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Obóz rządzący zabiera się bowiem za likwidację tej instytucji.