10-latek za kółkiem, ojciec z zarzutami

Narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia - taki zarzut usłyszał 33-latek z Opola. Mężczyzna siedział na fotelu pasażera, gdy jego 10-letni syn potrącił autem siedmiolatka.

CBA w krakowskim urzędzie miasta. "Zatrzymano urzędniczki i pośredniczkę"

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery kobiety, które mają być związane z wyłudzaniem mieszkań w atrakcyjnych krakowskich adresach - dowiedziała się we wtorek Polska Agencja Prasowa. Trzy zatrzymane, to urzędniczki krakowskiego magistratu, które według CBA udzielały informacji o lokalach i przetargach, a czwarta pośredniczyła w tym procederze.

"To smutny dzień. Kończy się pewna epoka sądownictwa"

Brutalnie zostaje przerwana moja kadencja jako pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, kadencja zapisana w konstytucji - mówiła we wtorek profesor Małgorzata Gersdorf do studentów prawa z Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreśliła, że "wygrywający wybory nie jest suwerenem absolutnym i jest związany konstytucją".

Prezydencka minister: jeśli sędzia nie złożył oświadczenia, przechodzi w stan spoczynku z mocy prawa

Wobec sędziów Sądu Najwyższego, którzy skończyli 65 lat i nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, prezydent nie wydaje żadnego postanowienia. Przechodzą oni w stan spoczynku z mocy prawa - powiedziała w poniedziałek prezydencka minister Anna Surówka-Pasek. Po przejściu w stan spoczynku pierwszego prezesa ma zostać wyznaczona osoba pełniąca obowiązki do czasu wyboru nowego.

Gangsterzy lat 90. wyjdą na wolność. "To będzie czarny okres dla policji"

Grozi nam powrót gangów i mafii? Kończą się wyroki w głośnych sprawach z lat 90. Na wolność wychodzą przestępcy, którzy zasłynęli bezwzględnością i brutalnością. Świat popędził do przodu, jest więcej przestępstw w kołnierzykach. Jak w tej rzeczywistości odnajdą się gangsterzy z lat 90.? Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Protesty w obronie wolnych sądów

W Gdańsku, Warszawie, we Wrocławiu i w innych miastach w poniedziałek wieczorem odbyły się protesty - jak mówią ich uczestnicy - w obronie wolnych sądów. Uczestnicy manifestacji przynieśli ze sobą flagi Unii Europejskiej i świeczki.

"Polski rząd postanowił nie zmieniać prawa. Więc nie było wyjścia"

Nie było innego wyjścia jak wystosować dzisiaj do polskiego rządu oficjalne pismo, że skoro nie ma zmian, uruchamiamy procedurę naruszenia prawa - mówi w Luksemburgu Frans Timmermans. Wiceszef Komisji Europejskiej tłumaczył w ten sposób Michałowi Traczowi z TVN24 International wszczęcie procedury naruszenia unijnego prawa w związku z polską ustawą o Sądzie Najwyższym.

"Test, czy Polska chce być członkiem Unii"

- Jeżeli jest to prezydent proeuropejski - powinien się teraz wstrzymać - powiedział w "Kropce nad i" profesor prawa Marcin Matczak, pytany o to czy prezydent Andrzej Duda ogłosi we wtorek przejście I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf w stan spoczynku.

"Uważam, że parlamentu w Polsce nie ma"

Opozycja w ogóle nie jest w stanie podejmować skutecznych działań. Większość parlamentarna działa na rozkaz. Jeśli nie ma opozycji, nie ma większości, bo jest tylko jeden poseł, który o wszystkim decyduje, nie ma parlamentu - mówił w "Tak jest" w TVN24 Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent: nie ma przyszłości Europy bez Polski

Chciałbym, żebyśmy jako państwo i jako dyplomacja byli kreatywni i ofensywni. Na Polsce spoczywa odpowiedzialność za pokój na świecie i przyszłość Europy - mówił w poniedziałek podczas spotkania z ambasadorami RP prezydent Andrzej Duda.

"Koło zamachowe" się nie kręci. Raport o państwowej zbrojeniówce

W państwowej zbrojeniówce wzrasta zatrudnienie, rosną pensje, ale znacznie spadają dochody i rentowność, a szanse na eksport są coraz mniejsze - wynika z nowego raportu na temat polskiego przemysłu zbrojeniowego. Choć rządzący mówią o odrodzeniu państwowej zbrojeniówki, która "staje się coraz bardziej rentowna i nowoczesna", to najnowsze dostępne liczby rysują czarny obraz. Sprzedaż owszem wzrosła, jednak koszty jeszcze szybciej.

Projekt "Zatrzymaj aborcję" * w specjalnej podkomisji. "Sposób na utopienie tematu"

Projektem "Zatrzymaj aborcję", zakładającym zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na prawdopodobieństwo ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu, zajmie się specjalna podkomisja - zdecydowali w poniedziałek posłowie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. - To, co mieliśmy na tej komisji, to była po prostu ustawka i sposób na utopienie tego tematu do wyborów albo na zawsze - oceniła pełnomocniczka komitetu "Zatrzymaj aborcję" Kaja Godek.

Nitras: składam pozew przeciwko Kancelarii Sejmu i Kuchcińskiemu

Poseł PO Sławomir Nitras złożył pozew przeciwko Kancelarii Sejmu i marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu. Chce zapłaty tytułem zwrotu "bezpodstawnie obniżonego uposażenia" i odszkodowania za nierówne traktowanie, co - według niego - przejawiało się brakiem zgody na jego udział w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

Prezydent mianował nowego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Reforma systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, modernizacja techniczna, włączenie obrony terytorialnej do systemu obronnego to najważniejsze zadania dla szefa Sztabu Generalnego – mówił prezydent Andrzej Duda po wręczeniu generałowi Rajmundowi Andrzejczakowi nominacji na to stanowisko.

Nie wyjdą z bloku przez miesiąc. Przez rusztowanie

Jedyne wyjście - zsiąść z wózka inwalidzkiego i na pośladkach zsunąć się po schodach. Ale nie każdy tak potrafi. Rusztowanie zablokowało podjazd dla niepełnosprawnych mieszkańców bloku. Stanęło przy bloku dwa tygodnie temu i jeszcze trzy tygodnie ma stać. W spółdzielni zdziwieni: nikt nie zgłaszał problemu.

"Trochę musztarda po obiedzie"

Wszelkie decyzje Komisji Europejskiej wymagają czasu i ewentualne środki tymczasowe zastosowane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej będą po prostu spóźnione - powiedział w TVN24 profesor Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Odniósł się w ten sposób do decyzji Komisji Europejskiej o rozpoczęciu procedury w związku ze zmianami ustawy o Sądzie Najwyższym. Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego ocenił, że "decyzja jest ważna", ale również zaznaczył, że nie będzie miała "bezpośredniego przełożenia na najbliższe dni".

Szef MSZ: jesteśmy spokojni, czekamy na decyzję

- Wszystko wskazuje na to, że droga artykułu 7 z perspektywy Komisji Europejskiej może być niewłaściwa w tym sensie, że nie uzyska ona poparcia większości państw. Tak to interpretujemy - powiedział w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz, komentując wszczęcie przez Komisję Europejską procedury naruszenia unijnego prawa.

"Komisja Europejska nie miała innego wyjścia"

W teorii może być tak, że rząd naprawi te naruszenia. Jednak po wypowiedziach strony rządzącej, nie mam żadnych wątpliwości, że oni nie cofną się o krok - komentował w TVN24 uruchomienie wobec Polski procedury naruszenia unijnego prawa Michał Wawrynkiewicz z inicjatywy Wolne Sądy.

"Unia Europejska nie da się nabrać na marionetkowy taniec rządu PiS"

Widać, że Unia Europejska straciła cierpliwość do PiS-u. PiS stracił najzwyczajniej w świecie twarz. Widać, że te wszystkie kosmetyczne zmiany nikogo nie nabiorą. PiS nie oszukał Komisji Europejskiej - mówiła w rozmowie z TVN24 Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). - Unia Europejska nie da się nabrać na ten marionetkowy taniec premiera Morawieckiego i rządu PiS - ocenił z kolei Krzysztof Brejza (PO).