Okrzyki "konstytucja" w trakcie przemówienia. Prezydent w liceum w Gdyni

Protestujący zakłócali przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Słuchać było między innymi okrzyki "konstytucja". - To, że przeszkadzają nam tutaj, oznacza dokładne zaprzeczenie tego, co państwo krzyczą. Konstytucja i ich wolność zgromadzeń jest przestrzegana - odpowiedział prezydent.

"Kłamstwo można głosić w kościele". Wujec o przemówieniu prezydenta

Prezydent Andrzej Duda nie wymienił w przemówieniu Lecha Wałęsy. To dla mnie niedopuszczalne, że nie ma głosu Kościoła, żeby się temu sprzeciwić. Bohaterem jest Lech Wałęsa, który się temu sprzeciwia. Milcząco, bo wyszedł - mówił w sobotę w TVN24 Henryk Wujec, opozycjonista w czasach PRL. Odniósł się do uroczystości w bazylice św. Brygidy w Gdańsku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Widziała selekcje i egzekucje, śmierć tysięcy osób. Przeżyła, spisała wspomnienia i je ukryła

Wanda Bizewska była w obozie Stutthof niecały rok, ale widziała bardzo dużo. Pracowała w bloku śmierci. Była świadkiem selekcji do komór gazowych, rozstrzeliwania, uśmiercania dosercowymi zastrzykami z fenolu. Starała się pomóc wyczerpanym kobietom, ulżyć im w cierpieniu. Po trzydziestu latach spisała przerażające wspomnienia i schowała do szafy. Teraz te zapiski odkryła jej rodzina.

Tusk: każdy ma w życiu swoje Westerplatte

Każdy z was znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć - napisał w sobotę na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Były premier w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej nawiązał w ten sposób do słów Jana Pawła II.

Schetyna odpowiada na apel premiera w sprawie 11 listopada

Najpierw oczekujemy decyzji, które nie pozwolą na kontynuowanie ekscesów nacjonalistycznych - powiedział Grzegorz Schetyna. Przewodniczący PO odniósł się w ten sposób do apelu premiera o wspólne świętowanie stulecia niepodległości podczas marszu 11 listopada.

Rzeczniczka PiS: coraz lepiej ze stanem zdrowia Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński będzie twarzą kampanii samorządowej Prawa i Sprawiedliwości jako lider partii i Zjednoczonej Prawicy. Będzie uczestniczył w niedzielnej konwencji i całej kampanii wyborczej na tyle, na ile mu czas i obowiązki pozwolą - zapewniła w sobotę rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

"Nigdy więcej wojny. Nigdy więcej rozdarcia Rzeczypospolitej"

1 i 17 września to czarne plamy na mapie roku stulecia odzyskania niepodległości. To daty, które przypominają, że Polska została rozdarta na 6 lat pomiędzy naszych dwóch wielkich wrogów, hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki - mówił w sobotę w Tczewie prezydent Andrzej Duda.

"Tutaj bronili naszej niepodległości polscy żołnierze". 79. rocznica wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Z Westerplatte zwracam się do wszystkich rodaków: tych, którzy nam sprzyjają, do naszych przeciwników i do opozycji, by takie miejsca, jak to, były miejscami zgody - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował też: pójdźmy razem w jednym marszu niepodległości 11 listopada. W obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej wzięli udział również marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szefowie MON i MSWiA.

"Na pewno był taki sędzia, który wspomagał i dawał te raporty, o których mówi pan prezydent"

- Nie mówię, że wszyscy sędziowie będą polityczni. Są różni ludzie - dobrzy, gorsi. Uważam, że większość z tych sędziów, to będą sędziowie niezależni - powiedział w programie "Tak jest" senator Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Stanisławek. Polityk komentował zmiany, jakie rząd PiS wprowadza w sądownictwie. Gościem programu była też europosłanka Platformy Obywatelskiej Julia Pitera.

Labuda: wypowiadając słowo "solidarność", Duda cały czas nas dzielił

W Solidarności mogliśmy wypowiedzieć różne marzenia, różne interesy, także polityczne - powiedziała Barbara Labuda, działaczka opozycyjna z czasów PRL. - Nie było w niej rozróżniania. Tam wtedy byliśmy razem - dodał Zbigniew Janas. Goście "Faktów po Faktach" odnieśli się do przemówienia Andrzeja Dudy z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Według Labudy, wypowiadając słowo "solidarność", prezydent podczas swojego wystąpienia cały czas dzielił.

Prezydent: Płacimy cenę za bezkrwawą rewolucję 1989 roku. Polskę drążą choroby

- Jakże nie nazwać chorobą tego, że w Sądzie Najwyższym wciąż orzekają sędziowie, którzy skazywali ludzi niepodległościowego podziemia w czasie stanu wojennego - mówił podczas piątkowych obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku prezydent Andrzej Duda. Według niego w Sądzie Najwyższym są ludzie, którzy uczestniczyli w "komunistycznym aparacie represji".

Portrety sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych pojawiły się na bramie stoczni. I zostały zdjęte

Działacze Komitetu Obrony Demokracji zawiesili na bramie Stoczni Gdańskiej w dniu 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych portrety sygnatariuszy porozumień, w tym między innymi Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz i Tadeusza Mazowieckiego. Na zdjęciach widniał napis "Nie wygumkujecie". Tuż przed przyjazdem premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy na teren stoczni, portrety zostały zdjęte przez związkowców.

Pięciu prokuratorów pojedzie do Smoleńska. Zbadają wrak tupolewa

Pięciu prokuratorów oraz technicy kryminalistyczni wezmą udział w wyjeździe do Smoleńska. Czynności związane z oględzinami wraku Tu-154M w Smoleńsku zaplanowano w przyszłym tygodniu od poniedziałku do piątku - poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej, prokurator Ewa Bialik.

IPN rozdaje zeszyty. Na okładkach Piłsudski, Dmowski, Haller, Paderewski

Tegoroczni pierwszoklasiści otrzymają wyjątkowy podarunek od Instytutu Pamięci Narodowej - będą to zeszyty z wizerunkami między innymi Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego czy generała Józefa Hallera. Uczniowie dostaną też okolicznościowe ołówki i długopisy. Przybory szkolne mają nawiązywać do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Tak wygląda akcja "Mój pierwszy zeszyt".

Zarzuty za "nadużycie zaufania". Kolejne zatrzymania w sprawie GetBacku

Agenci CBA zatrzymali w piątek rano dwóch członków zarządu towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które oferowały obligacje GetBack. Prokuratorzy postawili im zarzuty "nadużycia zaufania" w obrocie gospodarczym. Grozi za to kara do dziesięciu lat więzienia. Prokuratura postawi nowe zarzuty byłemu prezesowi spółki Konradowi K. i byłemu dyrektorowi zarządzającemu spółki.

Kara finansowa po zmianie regulaminu Sejmu. Nie pierwsza dla posła opozycji

W tej kadencji Sejmu posłowie opozycji byli karani już kilkanaście razy. W czwartek poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz dowiedział się, że obcięta mu zostanie miesięczna dieta parlamentarna. To kolejny przypadek kary wydanej na podstawie już nowego regulaminu Sejmu - nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Najczęściej karanym posłem w tej kadencji jest Sławomir Nitras z PO, tymczasem łamanie regulaminu przez przedstawicieli PiS kończy się najwyżej upomnieniami.

Polscy marynarze wytoczyli najcięższe działa. Ostre strzelanie rakietami SM-1

Po raz pierwszy od przejęcia okrętu od US Navy w 2000 roku, załoga fregaty ORP Gen. Kazimierz Pułaski wystrzeliła z okrętu rakiety średniego zasięgu Standard SM-1. To najlepsze pociski przeciwlotnicze w całym polskim wojsku. Marynarze strzelali do imitatorów celów powietrznych na brytyjskim poligonie Deep Sea Range w pobliżu Hebrydów Zewnętrznych.

Złapał norkę za ogon i uderzył nią o ścianę

Sąd w Ostrowie Wielkopolskim skazał dwóch mężczyzn za znęcanie się nad zwierzętami. Mieli je uderzać i drażnić. Obaj przyznali się do winy. Sąd dał im szansę i wymierzył karę w zawieszeniu. Wyrok nie jest prawomocny.