W poniedziałek o godzinie 13 rozpoczęła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat "bieżącej sytuacji w ochronie zdrowia". Od soboty przed kancelarią premiera protestują pracownicy ochrony zdrowia.
Konferencja, która odbyła się w Ministerstwie Zdrowia, była transmitowana w TVN24 i w internecie w TVN24 GO, a w portalu tvn24.pl relacjonowaliśmy ją na żywo. Przedstawiliśmy też komentarze protestujących w białym miasteczku.
Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę.
Przedstawiciele komitetu strajkowego w "Białym miasteczku 2.0": Białe miasteczko zostaje na miejscu, zaczyna się rozbudowywać. Wiemy, że dołączają do nas kolejne zawody, staną kolejne namioty.
Przedstawiciele komitetu strajkowego w "Białym miasteczku 2.0": Panie ministrze, z panem nie ma dialogu. Jest pana monolog.
Przedstawiciele komitetu strajkowego w "Białym miasteczku 2.0": Panie ministrze, Komitet Protestacyjno-Strajkowy żąda pieniędzy. Nie dla siebie. My tych kolejnych 100 miliardów żądamy dla Polaków.
Przedstawiciele komitetu strajkowego w "Białym miasteczku 2.0": Byliśmy świadkami, jak pan minister jedną decyzją wydaje 16 tysięcy złotych miesięcznie na pensję nowego ministra. To niemal 107 godzin psychoterapii, na którą nasi pacjenci czekają dwa lata.
Przedstawiciele komitetu strajkowego w "Białym miasteczku 2.0": Mimo wszystko, najważniejsze będzie to, czy pan premier chce rozmawiać o problemach ochrony zdrowia, czy pana premiera nie interesują problemy ochrony zdrowia.
Przedstawiciele komitetu strajkowego w "Białym miasteczku 2.0": Jeżeli chodzi o pana ministra, to nie zmieniło się nic. Pan minister działa zgodnie z zasadą: jeżeli nie masz pojęcia, co zrobić, powołaj zespół.
Zakończyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Adama Niedzielskiego.
Niedzielski o zarobkach pielęgniarek: Przyjmując rozwiązania w ustawie, która obowiązuje od lipca, kierowaliśmy się formalnym poziomem kompetencji związanym z wykształceniem. Im wyższe wykształcenie, to wchodząc do zawodu gwarantujemy większą pensję minimalną.
Niedzielski o szczepieniach w szkołach: Około 30 procent dzieci zaszczepiło się przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Niedzielski: Czwarta fala jest nieunikniona. Ona już faktycznie jest. Będziemy przyglądali się dynamice wzrostu zakażeń.
Niedzielski pytany o rozwój pandemii: Trend do wzrostu liczby zakażeń od początku września przeskoczył na wyższy poziom. Przy wzroście sierpniowym 20-25 procent, mamy przeskalowanie dynamiki tygodniowej do 50 procent.
Niedzielski: Jest w tej chwili przestrzeń na dyskusję, jak zaprojektować ścieżkę wynagrodzeń w ramach dochodzenia do 7 procent PKB. Później rozmawiajmy, co możemy zrobić dalej.
Niedzielski: Stawianie wymogów, które mają blokować dyskusję, jest kompletnie niezrozumiałe. Celem powinno być rozwiązanie problemu, a nie szukanie powodu, dla którego nie można prowadzić dialogu.
Niedzielski odpowiada na pytanie o spotkanie z protestującymi: To spotkanie ma mieć charakter roboczy, prowadzenie dyskusji o poszczególnym parametrach. To nie jest ten moment, w którym powinien uczestniczyć pan premier. Na tę chwilę ja prowadzę ten dialog.
Niedzielski: Namawiam do rozwiązywania problemów w rozmowie, używając argumentów, a nie krzyku.
Niedzielski: namawiam do rozwiązywania problemów w rozmowie, używając argumentów, a nie krzyku
Niedzielski: Jutro mamy zaplanowane rozmowy z ratownikami medycznymi. Mam nadzieję, że te jutrzejsze rozmowy będą asumptem do poprawy dialogu i rozwiązywania problemów. Problemy rozwiązuje się przy stole, w dyskusji, a nie przez protesty.
Niedzielski: Przedstawiając te obliczenia zapraszam ponownie przedstawicieli komitetu protestacyjnego na jutrzejsze spotkanie.
Niedzielski: W sobotę przedstawiłem szczegółowe szacunki dotyczące kosztów postulatów przedstawionych przez komitet protestacyjny. Wartość ogólna tych postulatów to jest 100 miliardów złotych.
Niedzielski: Wyzwaniem najważniejszym jest uzupełnienie niedoborów kadrowych. To nie są tematy, które mogą być rozwiązywane z dnia na dzień.
Niedzielski: wyzwaniem najważniejszym jest uzupełnienie niedoborów kadrowych
Bromber: Mamy świadomość, że pieniądze w ochronie zdrowia są bardzo ważne, ale nie można sprowadzać tego dyskursu tylko do pieniędzy.
Bromber: Wśród protestujących mówi się o brakach kadrowych, że ograniczone zasoby ludzkie determinują te problemy, z którymi się mierzymy. Były i będą podejmowane działania w kierunku zwiększenia miejsc na kierunkach lekarskich.
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber: Ochrona zdrowia to obszar, w którym duże emocje były zawsze. Tym emocjom towarzyszył brak zaufania. Chcemy to zaufanie odbudować. Jesteśmy otwarci na dialog, na rozmowę z każdym.
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber: Chcemy odbudować zaufanie. Jesteśmy otwarci na dialog, na rozmowę z każdym
Niedzielski: Pan minister będzie miał taką specjalizację, jego pracę ma być dedykowana prowadzeniu dialogu ze wszystkimi grupami zawodowymi, ale również z pacjentami.
Minister zdrowia Adam Niedzielski: Powołaliśmy nowego wiceministra, który ma zająć się tymi sprawami, które z naszego punktu widzenia są najbardziej palące. Mówię o dialogu społecznym i rozwoju kadr.
Niedzielski: powołaliśmy nowego wiceministra, który ma zająć się tymi sprawami, które są najbardziej palące
Rozpoczęła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.
Protest pracowników ochrony zdrowia
W sobotę pracownicy ochrony zdrowia w proteście przemaszerowali ulicami Warszawy, a następnie utworzyli w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) "Białe miasteczko 2.0". Zebrani w miasteczku protestujący zapowiadają, że pozostaną tam, dopóki nie zostaną zrealizowane ich postulaty. Domagają się między innymi wyższych zarobków i zmian w systemie. "Białe miasteczko 2.0", nawiązuje do protestu pielęgniarek z lata 2007 roku.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24