|

110 milionów złotych. Tyle resort Ziobry wydał na promocję Funduszu Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro i Marcin Romanowski
Zbigniew Ziobro i Marcin Romanowski
Źródło zdj. gł.: Rafał Guz / PAP
Od 2018 roku Ministerstwo Sprawiedliwości wydawało średnio ponad 18 mln złotych rocznie na promocję Funduszu Sprawiedliwości. Kwota rocznych wydatków spadała jednak gwałtownie w latach, w których nie odbywały się żadne wybory.Artykuł dostępny w subskrypcji

Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło portalowi tvn24.pl informacje na temat działań promocyjnych, marketingowych i PR-owych Funduszu Sprawiedliwości. Wynika z nich, że resort, kierowany wtedy przez Zbigniewa Ziobrę, zaczął wydawać pieniądze na promocję funduszu w 2018 roku. Do 2023 wydał na to 109,8 mln złotych.

Najwyższa Izba Kontroli już w 2021 roku wskazywała, że pieniądze te są często przeznaczane na autopromocję ministerstwa lub na promowanie bieżących działań resortu. Chodziło na przykład o spoty atakujące Unię Europejską czy reklamujące, jak świetnie działa ministerstwo.

Sam resort w celach jednego z przetargów na promocję pisał wprost, że celem kampanii jest informowanie o "pozytywnych skutkach działalności funduszu i efektach wydatkowanych przez niego środków".

Ponad 18 milionów złotych rocznie

Z danych udostępnionych nam przez ministerstwo wynika, że resort któremu szefował wówczas prezes Suwerennej (a wcześniej Solidarnej) Polski, wydawał w latach 2018-2023 na promocję Funduszu Sprawiedliwości 18,3 mln złotych rocznie. Te wydatki nie rozkładały się jednak równomiernie. W latach wyborczych były wysokie, a w latach, w których nie organizowano żadnych wyborów, gwałtownie (nawet czterokrotnie) spadały.

Czytaj także: